Aho_Vatanen

NHL:ssä pelataan torstaina 11 ottelun kierros, joka on suomalaisittain mielenkiintoinen, sillä kahdeksassa ottelussa nähdään suomalaisväriä.

New Jersey Devilsin Sami Vatanen lähtee pysäyttämään ilmiömäisessä vireessä olevaa Sebastian Ahoa ja Teuvo Teräväistä, kun Carolina Hurricanes saapuu vierailulle. Olli Määtän Pittsburgh Penguins kohtaa Los Angeles Kingsin. Rasmus Ristolaisen Buffalo Sabres lähtee hyvässä vireessä haastamaan Ottawa Senatorsia.
Minnesota Wildin Mikko Koivu ja Mikael Granlund ovat haastavan ottelun edessä, kun Washington Capitals saapuu vierailulle. Pekka Rinteen ja Juuse Saroksen Nashville Predators kohtaa Calgary Flamesin. Antti Raanta ja Arizona Coyotes koittavat pysäyttää Artturi Lehkosen ja Antti Niemen Montreal Canadiensin.
Erik Haula ja Vegas Golden Knights yrittävät pysäyttää Jesse Puljujärven Edmonton Oilersin. Joonas Donskoi ja San Jose Sharks kohtaavat Vancouver Canucksin.
New Yorkin paikallispeli mielenkiintoinen
New Yorkin paikallisottelussa Rangers ja Islanders iskevät yhteen. Molempien pelaaminen on ailahdellut viime aikoina, mutta suurimpia ongelmia on ollut Islandersilla. Joukkue on hävinnyt edellisestä viidestä ottelusta neljä ja tarvitsee kipeästi pisteitä päästäkseen pudotuspeleihin, kuten myös Rangers.
Metropolitan-divisioonan pistetilanne on tiukka, ja tunnetusti kuumissa paikalliskamppailuissa pisteet ovat varmasti molemmille täyden päivätyön takana. Rangers on saanut Henrik Lundqvistilta isoja suorituksia viime aikoina, ja sitä kautta puolustus on toiminut erinomaisesti. Islanders taas on tuskaillut puolustamisensa kanssa, mutta hyökkäys on toiminut mallikkaasti.

Calgaryssä isojen panosten peli
Calgary on viimeisellä pudotuspelipaikalla, ja nyt vastaan asettuu kahden ottelun voittoputkessa oleva Nashville Predators. Nashville palasi voittokantaan kahden tappion jälkeen, kun ensin kaatui Montreal Canadiens ja sen jälkeen St. Louis Blues. Pekka Rinne on ollut viime aikoina erinomaisessa vireessä. Hän torjui Canadiensia vastaan peräti 47 kertaa ja päästi taakseen vain kaksi osumaa.
Etenkin Flames tarvitsee kipeästi pisteitä päästäkseen pudotuspeleihin.
- Minun täytyi jo huutaa joukkueelle viimeisten erien aikana, mutta olemme tyytyväisiä tulokseen, Predatorsin päävalmentaja Peter Laviolette totesi.
Capitals tappioputkessa
Washingtonissa on viime aikoina ollut vaikeaa. Joukkue on tällä hetkellä kahden ottelun tappioputkessa, ja nyt Wild saapuu syventämään kriisiä.
Wild on pelannut edelliset viisi peliä erinomaisesti. Viidestä pelistä matkaan on tarttunut kolme voittoa, ja kahdessa edellisessä ottelussa ovat kaatunut Chicago Blackhawks ja Rangers. Joukkueen puolustus on toiminut erinomaisesti, ja hyökkäyksessä tehoja on löytynyt myös suomalaisten Mikael Granlundin ja Mikko Koivun ulkopuolelta.

 • Olemme kasvaneet joukkueena hieman. Toivottavasti vire jatkuu, ja pääsemme pudotuspeleihin. Capitals on vaarallinen joukkue, totesi hyökkääjä Matt Cullen seuran verkkosivuilla.
  Etenkin Nino Niederreiterin paluu on ollut erittäin tärkeää Minnesotalle.
  Vegasissa odotettavissa formulakisa
  Vegasissa nähdään varmasti kovaa vauhtia, kun erinomaisen kauden pelannut Golden Knights ja Oilers iskevät yhteen.
  Knights kaatoi vakuuttavasti keskiviikkona Vegasissa vierailleen Blackhawksin. Oilersilla puolestaan on vaikeaa. Joukkue on tällä hetkellä neljän ottelun tappioputkessa, ja oma pää on vuotanut kuin seula. Edellisessä neljässä ottelussa selän taakse on mennyt peräti 21 maalia, ja pudotuspelipaikka on käytännössä karannut ulottumattomiin.

On mielenkiintoista nähdä, miten vauhdikas ottelusta muodostuu, sillä molemmat osapuolet ovat tunnettuja kovasta vauhdistaan ja vastahyökkäyksistään.
Jatkuuko Sebastian Ahon lento?
Sebastian Aho on tullut takaisin Hurricanesin paitaan ryminällä, sillä loukkaantumisen jälkeen otteet ovat olleet niin hyviä, että moni on kysellyt, onko Aho ollut poissa lainkaan. Edellisissä otteluissa Carolinassa on yllytty peräti kolmen ottelun voittoputkeen, ja pudotuspelipaikka lähestyy herkeämättä.
Aholla on ollut iso rooli voitoissa. Esimerkiksi viime ottelussa Kärppien kasvatti iski kolme tehopistettä, kun Los Angeles Kings jäi Hurricanesin jakoihin 7-3. Justin Faulk iski hattutempun puolustajan tontilta.

 • Tänään oli minun iltani. Tuntui että kaikki onnistui, ja yritin vain jatkaa ampumista, sillä kaikki onnistui, Faulk totesi seuran verkkosivuilla.
  Devils on ollut ongelmissa juuri puolustuksen ja nopeiden joukkueiden kanssa, ja kiirettä tulee varmasti pitämään myös Ahon Hurricanesin kanssa.
  Muuta seurattavaa
  Kierroksella iskevät yhteen myös Tampa Bay Lightning ja Detroit Red Wings sekä Chicago Blackhawks ja Anaheim Ducks.
  Penguinsin tavoitteena on kymmenes peräkkäinen kotivoitto ja Wild yrittää
  venyttää kotiotteluiden pisteputken 14 otteluun. Tulokkaiden pistepörssin neljä kärkipelaajaa Islandersin Mathew Barzal, Canucksin Brock Boeser, Lightningin Yannie Keller ja Coyotesin Clayton Keller ovat mielenkiintoisia pelaajia torstain kierroksella.