COL_214

Keskiviikon NHL-kierroksella pelataan vain kolme ottelua, mutta suomalaisittain mukavasti jokaisessa taistossa nähdään suomalaisväriä.
Leo Komarovin ja Kasperi Kapasen Toronto Maple Leafs pyrkii jatkamaan neljän ottelun voittoputkeaan Markus Nutivaaran ja Jussi Jokisen Columbus Blue Jacketsin kustannuksella.

Mikko Rantanen yrittää katkaista maalittoman putkensa, kun Colorado Avalanche lähtee pudotuspelipaikkajahtiin Artturi Lehkosen ja Antti Niemen Montreal Canadiensia vastaan.
Aleksander Barkovin Florida Panthers kamppailee pisteistä Vancouver Canuksin kanssa, joka on ajoittain kiusannut isompiaan onnistuneesti.
Columbus kaipaa kipeästi pisteitä
Columbus kamppailee tiukasti paikasta NHL:n pudotuspeleissä, ja kaksi viimeistä voittoa ovat varmasti helpottaneet tappioputken tuottamaa tuskaa. Nyt vastaan asettuu kuitenkin hurjavireinen Maple Leafs, joka on löytänyt hyökkäystehonsa vuodenvaihteen jälkeen aivan uudella tavalla.
Blue Jackets tarvitsee keskiviikkona täydellisen vierasottelun, jotta pisteet lähtevät Nutivaaran ja kumppaneiden matkaan. Joukkue osoitti heräämisen merkkejä viiden ottelun tappioputken jälkeen, sillä kaksi edellistä ottelua päättyivät voittoon New York Islandersia ja New Jersey Devilsiä vastaan, ja Columbus teki niissä organisaation historiaa ampumalla peräti yli 50 kertaa molemmissa otteluissa.
- Meidän tavoitteemme oli vahvistaa karvauspelaamistamme laukomalla paljon. Vastustaja joutuu jatkuvasti pyörimään ja etsimään kiekkoa, ja meidän paineemme vain jatkuu, Blue Jacketsin päävalmentaja John Tortorella totesi seuran nettisivuilla.

Toronton supernuorukaiset hurjassa vireessä
Maple Leafs pelasi syyskaudella paljon vähämaalisia otteluja, mutta viime aikoina maalijyvä on löytynyt. Auston Matthews ja William Nylander ovat löytäneet toimivat kemiat, ja tulosta on tullut kovalla tahdilla.

Toronto operoi todella laajalla hyökkäyskalustolla, ja nyt tehoiluun ovat yltyneet myös kakkosketjun Mitch Marner ja Nazem Kadri. Marner vietti Ottawa Senatorsia vastaan viiden tehopisteen iltaa, ja Matthews sekä Nylander ovat tehneet neljässä ottelussa yhteensä 14 tehopistettä.
Mike Babcock on tehnyt erinomaista työtä Maple Leafsin penkin takana. Syyskaudella joukkue oppi voittamaan pelejä puolustamalla vahvasti, mutta nyt se on osoittanut pystyvänsä tarvittaessa myös maalintekokilpailuun.
Rantasen maaliton putki vain jatkuu
Mikko Rantasen kuiva kausi maalien osalta se vain jatkuu. Turkulainen onnistui viimeksi New York Rangersia vastaan tammikuun 20. päivä, ja sen jälkeen mies on viettänyt kymmenen peliä ilman täysosumia. Pudotuspelipaikasta käydään tällä hetkellä kovaa kamppailua, ja etenkin Torontossa joukkue tarvitsee Rantaselta onnistumisia.
Joukkueen varakapteeniksi nostettu Gabriel Bourque on viime aikoina ollut joukkueelle kultaakin kalliimpi, sillä hän on iskenyt edellisessä neljässä ottelussa kolme osumaa.
- Hän on todella arvostettu pelaaja koko joukkueemme silmissä. Hänen roolinsa on ollut puolustavampi, ja työmäärä omaan päähän on valtava. Nyt olemme kaivanneet häneltä hyökkäyspään tehoja, ja olemme niitä myös saaneet, Avalanchen päävalmentaja Jared Bednar totesi.

Florida on melkoisessa iskussa
Florida Panthers on yltynyt helmikuussa melkoiseen lentoon. Edellisestä kuudesta ottelusta tappioita on tullut vain yksi, ja viiden voiton arvoa nostaa se, että kolme niistä on tullut vieraskentältä.
Edellisessä ottelussa tehoja alkoi löytyä myös laajemmalta rintamalta, sillä Aleksander Barkovin johtama ykkösketju vastasi vain kahdesta maalista, vaikka joukkue paukutti Edmonton Oilersia vastaan seitsemän kaappia.
Kovimmassa vireessä oli Vincent Trocheck, joka teki ottelussa hattutempun.
- Viisi maalia omaan päähän ei ole aivan sitä mitä haluamme, mutta minusta pelasimme hyvin. Saimme nyt maalihanoja auki. Meillä on ollut aiemminkin paljon paikkoja, mutta nyt pystyimme hyödyntämään ne, Trocheck pohti seuran verkkosivuilla.
Atlantic-divisioonan kärki on karannut jo niin kauas, että Floridassa ei käytännössä enää kamppailla pudotuspelipaikasta ollenkaan, mutta loppukausi on varmasti joukkueelle tärkeä, sillä nyt luodaan pohjaa tuleville vuosille. Runko on pysymässä hyvin kasassa tulevaisuutta ajatellen.
Floridan alakerta romahti ilman Säteriä
Harri Säteri tuli NHL:ään salaman lailla. Kun Panthersin maalivahtikaksikko Roberto Luongo - James Reimer loukkaantui, Säteri pääsi näyttämään kyntensä.
Toijalalainen valittiin paikkailujen aikana muun muassa viikon kakkostähdeksi NHL:ssä, ja ennen Los Angeles Kingsiä vastaan tullutta tappiota Säteri pelasi neljän ottelun voittoputkessa, joissa mies päästi selkänsä taakse vain kuusi osumaa.

Kingsiä vastaan pelattu ottelu päättyi 2-3 tappioon. Säteri torjui ottelussa 23 kertaa.
- Minusta hän hoiti oman osansa. Emme olleet tarpeeksi hyviä hänen ympärillään. Harri on tehnyt uskomatonta työtä maalilla, mutta me saamme nyt maalivahteja takaisin terveiden kirjoihin. Meidän täytyy saada heille pelituntumaa, Panthersin valmentaja Bob Boughner mainitsi seuran verkkosivuilla.
Reimerin palattua tolppien väliin Oilersia vastaan puolustuksen taso romahti, ja miehen selän taakse taottiin peräti viisi osumaa. Onkin mielenkiintoista nähdä, mikä on Panthersin valmennusjohdon valinta joukkueen maalille Canucksia vastaan.
Muuta seurattavaa:
Panthersin hyökkääjä Jamie McGinn lähestyy 200 pisteen rajapyykkiä. Miehellä on nyt kasassa 199 tehopistettä. Myös Maple Leafsin puolustaja Jake Gardiner (198) ja Blue Jacketsin hyökkääjä Artemin Panarin (197) ovat lähellä 200 tehopisteen merkkipaalua.