HaulaMW

Vegas Golden Knights tavoittelee neljättä peräkkäistä voittoaan, kun ritarien toiseen kotiotteluun saapuu vastustajaksi Detroit Red Wings. Uudestisyntynyt Colorado Avalanche saa vastaansa Anaheim Ducksin.

Vegas Golden Knights - Detroit Red Wings
Golden Knights on tullut ryminällä NHL-kartalle. Joukkue on voittanut kolme ensimmäistä otteluaan ja pääsee perjantain kierroksella toista kertaa kotiyleisönsä eteen. Ensimmäisessä kotiottelussaan Golden Knights otti 5-2-voiton Arizona Coyotesista. Perjantaina vastassa on Red Wings, joka on voittanut kolme ottelua neljästä. Golden Knightsin alkukauden tehomies on ollut viisi maalia iskenyt laitahyökkääjä James Neal (5+0=5). Neal on tehnyt voittomaalin Vegasin jokaisessa ottelussa. Red Wingsin tehokkain on ollut Mike Green pistein 0+8=8.
- Olen yrittänyt etsiä hyviä maalintekopaikkoja ja päässytkin niihin. Se auttaa tietysti, kun pelaa todella hyvin ketjukavereiden kanssa, Neal ruoti vaatimattomasti maalivirettään NHL.comin Danny Websterin haastattelussa.
Colorado Avalanche - Anaheim Ducks
Avalanche on aloittanut kautensa todella terävästi. Joukkue on voittanut kolme ottelua neljästä ja asemoinut itsensä Läntisen konferenssin kärkikahinoihin. Tasonnosto umpisurkeaan viime kauteen verrattuna on huomattava. Coloradon suomalaishyökkääjä Mikko Rantanen on saalistanut alkukauden otteluissa pisteet 1+2=3.
Ducksin tehokkain on ollut Andrew Cogliano, jolla on koossa 2+3=5 tehopistettä. Ducks on napannut neljästä ottelustaan kaksi voittoa ja jäänyt pisteittä vain kerran.
Avalanche pelaa peräkkäisinä päivinä ensimmäistä kertaa tällä kaudella, kun Ducks-ottelua seuraa kamppailu Starsia vastaan. Ducksia vastaan Coloradon maalilla aloittaa Jonathan Bernier, mutta Semjon Varlamov palannee tolppien väliin seuraavassa ottelussa.
- Nämä ovat kauden ensimmäiset peräkkäisinä päivinä olevat ottelut, mutta jokaisella on kokemusta niistä aiemmilta kausilta. Tiedämme mitä se on ja miltä se tuntuu. Kun teemme pienet asiat hyvin, kaikki kyllä sujuu, neljässä ensimmäisessä ottelussaan pisteet 3+1=4 nakuttanut Avalanchen Sven Andrighetto kertoi seuran verkkosivuilla.
New Jersey Devils - Washington Capitals
Capitalsin kolmen ottelun pisteputki katkesi keskiviikkona Pittsburgh Penguinsia vastaan pelatussa kotiottelussa. Devils on voittanut kolme ensimmäistä otteluaan ja aloittanut kauden täysin erilaisissa merkeissä viime kauteen verrattuna. New Jerseyn sisäisen pistepörssin kärjessä on yllätysnimi Jesper Bratt tehoin 3+3=6. Kahdesta ensimmäisestä ottelusta Devils nappasi selkeät voitot, mutta kolmas tuli vaikeiden vaiheiden jälkeen maalein 6-3. Maple Leafs pisti Devilsin ahtaalle, kun pirulaiset eivät onnistuneet ratkaisemaan peliä ajoissa paikat saatuaan.

Devs-youth
 • Meille tärkeintä oli se tapa, jonka löysimme joukkueena pelaamiseen ja ottelun voittamiseen. Tämä oli erilainen ottelu kuin kaksi aiempaa. Uskon kuitenkin, että saimme tästä lisää itseluottamusta, kun pystyimme kuitenkin voittamaan lopuksi, Devilsin päävalmentaja John Hynes kertoi NHL.comin Dave McCarthylle.
  Columbus Blue Jackets - New York Rangers
  Rangersin saldo on yksi voitto neljästä ottelusta. Ainoa voitto tuli sunnuntaina Montreal Canadiensista. Rangersin paras pistemies on ollut viiden maalin Mika Zibanejad. Blue Jackets on voittanut kaksi ottelua kolmesta. Columbuksen paras pistemies on ollut neljä osumaa iskenyt Sonny Milano, joka ratkaisi Carolina Hurricanesia vastaan pelatun sinitakkien edellisen ottelun jatkoajalla.
  - Voitimme 5-0 ja sitten hävisimme 1-5. Nuo ottelut olivat ääripäät. Tuollaisten jälkeen tarvitsee tiukan pelin, joka etenee lukemin 1-0, 1-1 ja lopulta voitamme 2-1, niin kuin kävi. Tiukoista peleistä saa joskus enemmän itseluottamusta, Blue Jacketsin hyökkääjä Nick Foligno kertoi seuran verkkosivuilla.
  Calgary Flames - Ottawa Senators
  Flames rohmusi Kalifornian-kiertueeltaan täydet neljä pistettä, kun jyrän alle jäivät Anaheim Ducks ja Los Angeles Kings. Calgaryn voittoputki on kaikkiaan jo kolmen ottelun mittainen, kun Flames palaa taas kotikaukaloonsa. Joukkueen tehomies on ollut hyökkääjä Johnny Gaudreau pistein 1+6=7. Perjantain vastustaja Senators on pelannut kolme tasaista ottelua, jotka ovat ratkenneet vasta jatkoajalla tai voittolaukauskilpailussa. Senators on kuitenkin voittanut vain Vancouver Canucksin.
  - Meillä on edelleen töitä tehtävänä. Edessä on sama prosessi kuin viime kaudellakin, mutta nyt olemme paljon luottavaisempia omaan hommaamme kuin vuosi sitten. Maalivahtimme pystyvät voittamaan pelejä, mutta maalin edustaa pitää siivota paremmin, Flamesin päävalmentaja Glen Gulutzan ruoti seuran verkkosivuilla.