klingberg-primary

NHL:ssä pelataan sunnuntaina yhdeksän ottelua, joissa seitsemässä on mukana suomalaisväriä.
Varhaisillan otteluissa Olli Määtän Pittsburgh Penguins haastaa St. Louis Bluesin ja Washington Capitals kohtaa Detroit Red Wingsin. Winnipeg Jets ja New York Rangers ottavat yhteen, samoin Dallas Stars ja Vancouver Canucks.

Sami Vatanen pääsee kokeilemaan tulikuuman Tuukka Raskin kestävyyttä Boston Bruinsin maalilla, kun New Jersey Devils kohtaa Bruinsin. Calgary Flames saapuu New York Islandersin vieraaksi.
Dallas Stars hurjassa vireessä
Dallasissa on nyt vauhti päällä. Joukkue on pudotuspeliviivan yläpuolella muutaman pisteen turvin ja seilaa tällä hetkellä viiden ottelun voittoputkessa. Viimeisimpänä kaatui Penguins rangaistuslaukauksien kautta.
Esa Lindell on saanut paljon vastuuta viime aikoina, ja myös Kari Lehtonen on pelannut erinomaisesti joukkueensa maalilla paikan saadessaan.
Canucks on hävinnyt neljä ottelua putkeen, mutta joukkue ei varmasti suostu myymään nahkaansa ilmaiseksi. Starsin johtavien pelaajien esimerkin täytyy olla samalla tasolla kuin viimeiset viisi peliä on nähty. Penguinsia vastaan joukkue osoitti kovaa selkärankaa tulemalla aikaisen 0-2 tappioaseman jälkeen vielä peliin mukaan ja voittamalla sen.

 • Tänään emme pelanneet tasaista ottelua, mutta tämä oli sisukas esitys. Tulimme vierasreissulta kotiin aamuyöllä ja voitimme kotonamme levännyttä joukkuetta vastaan. Se on iso juttu meille, Starsin päävalmentaja Ken Hitchcock totesi seuran verkkosivuilla.
  Avalanche janoaa pisteitä
  Coloradossa kärsittiin raju takaisku jo jonkin aikaa sitten, kun Nathan MacKinnon loukkaantui. Sen jälkeen otteet ovat ailahdelleet, ja hyvä alkukausi on vaihtunut pudotuspelipaikan jahtaamiseen.
  Ottelu Buffalo Sabresia vastaan pitäisi ennakkoon olla helpompi kuin monen muun joukkueen kohtaaminen, mutta Rasmus Ristolaisen Sabres on yltynyt hyvään vireeseen. Joukkue on voittanut kaksi viimeisintä otteluaan ja onnistunut kiusaamaan pudotuspelipaikkaa jahtaavia joukkueita.
  Mikko Rantasen maaliton putki on jo yhdeksän ottelun mittainen, ja joukkue tarvitseekin häneltä lisää tehoja. Avs hävisi viime yönä Carolina Hurricanesille 1-3.
 • Meidän täytyy lyödä uusi vaihde silmään hyökkäyspelaamisessa. Se ei ole ollut riittävän hyvää viimeisessä viidessä pelissä, Avsin kapteeni Gabriel Landeskog totesi seuran verkkosivuilla.
  Hiljentääkö Rangers Jetsin tulivoiman?
  Rangers on tällä hetkellä divisioonansa viimeisenä, mutta ero pudotuspelipaikkaan on marginaalinen. Joukkue tarvitsee pisteitä jokaisesta ottelustaan, ja edessä on todella kova testi.
  Jets on ollut kotonaan erinomainen, ja nyt joukkue on saanut sairastuvaltaan Mark Scheifelen takaisin kokoonpanoon. Patrik Laine on tuskaillut tasakentällisin, mutta ylivoimalla kulkee edelleen. Joel Armia ei ole päässyt tehopisteille hetkeen.

Jets kärsi kitkerän tappion Bluesin vieraana ja tulee varmasti nälkäisenä peliin.
- Älä polta taloasi yhden tappion jälkeen. Me tulemme olemaan hyviä Rangersia vastaan ja luistelemaan paremmin. Minulla on vahva luottamus siihen, että tulemme palaamaan raiteillemme, Jetsin päävalmentaja Paul Maurice totesi seuran verkkosivuilla.
Lehterä ja Filppula nokikkain Haulan kanssa
Vegas Golden Knights ja Philadelphia Flyers iskevät yhteen sunnuntain suomalaishelmessä. Flyers on noussut pudotuspeliviivan paremmalle puolelle, mutta varaa löysäilyyn ei ole.
Golden Knights lähtee haastamaan kolmen ottelun voittoputkeen yltynyttä Flyersia. Golden Knights voitti edellisessä ottelussaan Sharksin ja sai sen jälkeen tärkeän lepopäivän vieraskiertueen päätteeksi.
Flyers on viime aikoina levännyt pitkälti kärkimiehiensä Jakub Voracekin ja Claude Giroux´n tehojen varassa. Nyt myös suomalaisilta kaivattaisiin tehoja, sillä Vegasia vastaan yhdellä tehoketjulla ei pitkälle pötkitä.
Jori Lehterän ja Valtteri Filppulan täytyy pystyä vastaamaan huutoon tehojenkin puolesta.

Golden Knights pelasi vieraskiertueella muiden muassa Capitalsia, Minnesota Wildia, Jetsiä ja Penguinsia vastaaan, eivätkä tulokset olleet aivan toivottuja.
- Meillä oli vaikea vieraskiertue. Joukkue taisteli hyvin, mutta emme saaneet niin paljon pisteitä kuin olisimme halunneet, Golden Knightsin päävalmentaja Gerard Gallant sanoi seuran verkkosivuilla.
Riittääkö Sharksin fyysisyys?
Anaheim on siinä tilanteessa, että pudotuspelipaikka on vain muutaman pisteen päässä, ja Sharks on juuri sillä tontilla. Ottelu on se kuuluisa "neljän pisteen ottelu", joten molemmat tulevat varmasti kaukaloon latautuneina.
Ducks on kahden ottelun voittoputkessa ja pääsee otteluun paremmin levänneenä kuin lauantaina Edmonton Oilersin voittanut Sharks. Lepo tuli tarpeeseen, sillä Anaheim palasi kotiin pitkältä vieraskiertueelta, ja tankki alkoi olla tyhjillään. Oilers kuitenkin kaatui perjantaina kotiareenalla.
- Tulimme juuri pitkältä kiertueelta ja halusimme vain saada taisteltua tästä voiton. Minusta meillä ei ollut paljoa energiaa mitä käyttää, mutta sitä oli kuitenkin riittävästi voittoon. Piti vain löytää keinot olla parempi kuin vastustaja. Tänään olimme myös hieman onnekkaita, Ducksin päävalmentaja Randy Carlyle mainitsi ottelun jälkeen.
Muuta seurattavaa
Dallasin Julius Honka on huilannut hetken aikaa loukkaantumisen takia, mutta hän palasi harjoituksiin lauantaina. Pelikunto sunnuntain otteluun on vielä arvoitus, mutta paluu lähestyy.