caps-leafs-101017

Toronto Maple Leafs isännöi voitokkaiden joukkueiden kohtaamisessa New Jersey Devilsiä. Washington Capitals saa kotikaukalossaan vastaansa Pittsburgh Penguinsin.

Toronto Maple Leafs - New Jersey Devils
Maple Leafs on aloittanut kautensa kolmella peräkkäisellä voitolla, kun jyrän alle ovat jääneet Winnipeg Jets, New York Rangers ja Chicago Blackhawks. Joukkueen tehokkain on ollut hyökkääjä Auston Matthews pistein 2+3=5. Devilsinkin riveistä löytyy NHL:n ykkösvaraus. Nico Hischier avasi pistetilinsä maanantain kierroksella ja on esiintynyt muutenkin vahvasti kahdessa ensimmäisessä NHL-ottelussaan. Devils on voittanut kauden kaksi ensimmäistä otteluaan. Maple Leafsin Leo Komarov on iskenyt kolmessa ottelussa pisteet 1+2=3.
- Voitto Chicagosta oli meille tärkeä ja toi itseluottamusta. Haluamme jatkaa tällä tavoin myös seuraavissa otteluissamme. Pelasimme sellaista peliä, mitä haluammekin pelata, Auston Matthews kertoi NHL.comin Dave McCarthylle.

Washington Capitals - Pittsburgh Penguins
Aleksandr Ovetshkin teki kauden kahdessa ensimmäisessä ottelussaan yhteensä seitsemän maalia, mutta kauden kolmannessa ottelussa hän jäi pisteittä. Keskiviikkona vastassa on viime kauden mestari Penguins, jolle Capitals taipui pudotuspelien toisella kierroksella voitoin 3-4. Penguins on voittanut kolmesta ottelustaan vain yhden, ja joukkueen maalipörssin kärjessä on yllättävästi Olli Määttä kahdella osumallaan. Capitals on voittanut kaksi ottelua kolmesta.

  • Pelasimme Tampaa vastaan aluksi hyvin, mutta sitten väsähdimme. Keskiviikon aamujäillä teemme sen mitä voimme tehdä valmistautuaksemme ottelua varten, Capitalsin päävalmentaja Barry Trotz tuumi seuran verkkosivuilla tappiollisen Tampa-ottelun jälkeen.
    Colorado Avalanche - Boston Bruins
    Avalanchen kauden alku on ollut lupaava, sillä joukkue on voittanut kaksi ottelua kolmesta. Maanantaina Avalanche nollasi Bruinsin vieraskaukalossa. Joukkueet kohtaavat uudestaan jo keskiviikkona, jolloin Avalanche pääsee ensimmäistä kertaa tällä kaudella kotiyleisönsä eteen. Coloradon Mikko Rantanen on saalistanut alkukauden otteluissa pisteet 1+1=2.
    - Maalivahtipelimme oli hyvää ensimmäisessä ottelussa. Sitä se oli myös toisessa ottelussa, mutta siinä emme kuitenkaan saaneet hyökkäyspäässä tulosta aikaan. Kolmas ottelu oli vieraskiertueemme paras. Pelasimme ehjän ottelun ja voitimme hyvän joukkueen. Voitto Bostonista osoitti joukkueemme kypsyneen ja kasvaneen, Coloradon päävalmentaja Jared Bednar summasi alkukautta seuran verkkosivuilla.
    - Oli hienoa tulla kotiin kahden voiton kanssa. Emme ole palanneet tuollaisen saldon kanssa vieraskiertueelta aikoihin. Emme saa kuitenkaan olla liian tyytyväisiä, vaan meidän on jatkettava hommia, koska kautta on takana vasta kolme ottelua, puolustaja Erik Johnson jatkoi Avalanchen verkkosivuilla.

Anaheim Ducks - New York Islanders
Ducks jäi maaleitta Flamesia vastaan pelatussa ottelussa. Anaheim voitti avausottelunsa, mutta hävisi sitten Calgarylle ja Philadelphia Flyersille. Islanders on voittanut yhden ottelun kolmesta, mutta pisteitä joukkueella on kolme.
Los Angeles Kings - Calgary Flames
Kings on voittanut kauden kaksi aiempaa otteluaan, ja joukkueen maaliero on 6-1. Calgary on voittanut kolmesta ottelusta kaksi. Edellisessä ottelussaan Ducksin nollannut Flames yrittää jatkaa vieraskiertueensa voitokkaita otteita myös Los Angelesissa. Flamesin maalivahti Mike Smith loisti Ducks-ottelussa, mutta loukkaantui lievästi. Hänen pitäisi olla pelikunnossa Kingsiä vastaan.
- Smith lepäsi tiistain, mutta aamulla hän on jälleen mukana harjoituksissa ja aloittaa illalla, Flamesin päävalmentaja Glen Gulutzan vahvisti seuran verkkosivuilla.