Kane_Koivu

Lauantaina NHL:ssä pelataan yhdeksän ottelun kierros, jonka kohtaamisissa yhtä vaille jokaisessa nähdään suomalaispelaajia. Suomalaisista tositoimissa ovat esimerkiksi Minnesota Wildin Mikko Koivu ja Mikael Granlund sekä Boston Bruinsin maalivahti Tuukka Rask. Bruins-veskari on torjunut joukkueensa pisteille 21 ottelussa peräkkäin ja pääsee tolppien väliin Rasmus Ristolaisen Buffalo Sabresia vastaan. Wild puolestaan kohtaa Chicago Blackhawksin.

Columbus Blue Jacketsin suomalaislegioona Jussi Jokinen, Markus Hännikäinen, Markus Nutivaara ja Joonas Korpisalo janoaa peliaikaa Sami Vatasen New Jersey Devilsiä vastaan. Suomalaisten kohtaamiset nähdään myös muun muassa otteluissa Carolina Hurricanes - Colorado Avalanche ja Arizona Coyotes - Philadelphia Flyers.
Wildilla tärkeä ottelu
Wild avasi viiden kotiottelun putkensa häviämällä Coyotesille jatkoajan päätteeksi. Wild johti peliä jo 3-0, mutta menetti johtonsa. Parannettavaa siis riittää. Lauantaina Wild janoaa paluuta voittokantaan Blackhawksia vastaan. Asetelmat ovat herkulliset. Voitolla Wild ottaisi kiinni pudotuspelipaikasta, ja Blackhawksille voitto pitäisi pudotuspelihaaveet elossa. Kirittävää on nyt kahdeksan pistettä. Myös Wildin riveissä riittää mietittävää Coyotes-ottelun romahduksen jälkeen.
- Menetimme kolmen maalin johdon sellaista joukkuetta vastaan, joka ei ole pääsemässä pudotuspeleihin. Jos tekee noin, ei ole itseäkään oikeutettu pudotuspelipaikkaan. Taistelemme sinne pääsystä, joten emme voi menettää pelejä noin, Wildin päävalmentaja Bruce Boudreau harmitteli seuran verkkosivuilla.

Jatkuuko Raskin pisteputki?
Tuukka Rask on torjunut joukkueelleen pisteitä 21 ottelusta peräkkäin. Bruins on hävinnyt Rask maalillaan viimeksi marraskuussa, ja pelivire on ollut vahva muutenkin. Joukkue on noussut uhkaamaan jopa Itäisen konferenssin kärkijoukkue Tampa Bay Lightningia, jolla on nyt kolme pistettä enemmän. Bruinsin verkkosivujen mukaan Rask aloittaa maalilla lauantaina, ja Anton Hudobin on pelivuorossa sunnuntaina.
- Olemme saaneet onnistumisia laajasti. Tämä on asia, mikä erottaa meidät monista muista divisioonamme joukkueista. Kaikki ovat tehneet erittäin hyvin hommia, Bruinsin päävalmentaja Bruce Cassidy ruoti menestystä seuran verkkosivuilla.

Sinitakeilla jälleen oman divisioonan ottelu
Taistelu Metropolitan-divisioonassa käy kovana, ja Blue Jackets pelaa lauantaina jo neljännen peräkkäisen ottelun oman divisioonansa joukkueita vastaan. Tähän asti kolmesta ottelusta on kertynyt vain tappioita. Lauantainen vastustaja Devils on hävinnyt kaksi edellistä otteluaan, mutta keikkuu pudotuspeliviivan yläpuolella.
Rantanen haastaa Ahon ja Teräväisen
Mikko Rantasen Avalanchella riittää näyttöhaluja, sillä joukkue hävisi torstaina 1-6 St. Louis Bluesille. Tähtihyökkääjä Nathan MacKinnonin puuttuminen on näkynyt tehottomuutena, ja Rantanen on jäänyt maaleitta seitsemässä ottelussa peräkkäin. Lauantain vastustaja Hurricanes kisaa niin ikään pudotuspelipaikasta. Suomalaishyökkääjät Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen ovat pahat pideltävät kenelle tahansa. Aho on tehnyt paluunsa jälkeen kuudessa ottelussa pisteet 4+1.

 • Puolustuspelissämme meidän täytyy sulkea linjat paremmin ja voittaa enemmän kaksinkamppailuja. Olemme joskus tehneet nämä hommat hyvin, mutta meidän täytyy olla parempia, ruotsalaishyökkääjä Gabriel Landeskog tuumi Avalanchen verkkosivuilla.
  Flyers yrittää vahvistaa asemiaan
  Coyotesin suomalaismaalivahti Antti Raanta pysäytti torstain kierroksella Wildin ja yrittää lauantaina samaa Flyersia vastaan. Coyotes on jäämässä pudotuspelien ulkopuolelle, mutta Valtteri Filppulan ja Jori Lehterän Flyers on pudotuspeliviivan yläpuolella. Coyotesilta pitäisi ottaa varmat lisäpisteet, mutta Wildkin kompastui Raantaan ja kumppaneihin. Coyotesille ottelun alku on tärkeä.
 • Otteluiden alut ovat olleet kompastuskivemme tällä kaudella, ja meidän täytyy olla vahvempia niissä. Olemme tehneet hyvin hommia takaa-ajoasemassa, mutta emme saa asettaa itseämme vaikeisiin tilanteisiin, Coyotesin sentteri Derek Stepan mietiskeli seuran verkkosivuilla.
  Muuta seurattavaa:
  Kierroksen muut ottelut ovat Toronto Maple Leafs - Ottawa Senators, Montreal Canadiens - Nashville Predators, Tampa Bay Lightning - Los Angeles Kings ja San Jose Sharks - Edmonton Oilers. Canadiensin Jeff Petry pelaa 500. runkosarjaottelunsa ja Sabresin Jacob Josefson 300. runkosarjaottelunsa. Blackhawksin Patrick Kanelle seuraava syöttöpiste on uran 500:s. Predatorsin Scott Hartnell on kahden tehopisteen päässä 700 rajasta ja Sabresin Ryan O'Reilly kahden pisteen päässä 400 rajasta.
  Coyotesin Christian Fischer kärsii alavartalovammasta, Sabresin Jake McCabe ylävartalovammasta ja Wildin Jonas Brodin käsivammasta. Devilsin Marcus Johansson on sivussa aivotärähdyksen vuoksi. Sharksin Joe Thornton parantelee polvivammaansa.