Sens_isl_121

NHL:ssä pelataan perjantaina kahdeksan ottelun kierros, jonka aikana muutama joukkue ja pelaaja haluaa helpotusta tuskaansa. Ottawa Senatorsilla on ollut maalintekovaikeuksia, ja joukkue on hävinnyt seitsemän ottelua peräkkäin. Seuraavaksi vastaan asettuu New York Islanders.

Islandersin ja Senatorsin mittelöä lukuun ottamatta kierroksen jokaisessa ottelussa nähdään suomalaisväriä. Winnipeg Jetsin Patrik Laine kaipaa osumia neljän maalittoman ottelun jälkeen. Laineen ja Joel Armian Jets pelaa joulukuun ensimmäisessä ottelussaan Erik Haulan Vegas Golden Knightsia vastaan. Pittsburgh Penguinsin maalinteko-ongelmat ovat sen sijaan helpottamaan päin. Sidney Crosby, Phil Kessel, Olli Määttä ja kumppanit tavoittelevat seuraavaa voittoa Buffalo Sabresia vastaan pelattavassa ottelussa.
Columbus Blue Jacketsin Joonas Korpisalo, Markus Nutivaara ja Markus Hännikäinen kohtaavat Kalle Kossilan Ducksin. Aleksander Barkovin ja Henrik Haapalan Florida Panthers puolestaan kohtaa Joonas Donskoin San Jose Sharksin. New York Rangers isännöi Teuvo Teräväisen ja Sebastian Ahon Carolina Hurricanesia ja Mikko Rantasen Colorado Avalanche Sami Vatasen New Jersey Devilsiä. Jussi Jokisen Los Angeles Kings kohtaa Läntisen konferenssin kärkiottelussa St. Louis Bluesin.
Rangersille huolta aiheuttaa Mika Zibanejadin aivotärähdys, joka pitää hänet toistaiseksi sivussa.
Senators haluaa katkaista tappioputkensa
Senators on hävinnyt seitsemän ottelua peräkkäin, viimeksi keskiviikkona Canadiensille. Tappioputken aikana Senatorsin ongelmana on ollut maalinteko, sillä maaleja on syntynyt keskimäärin vain 1,3 ottelua kohti. Perjantaina vastaan asettuva Islanders on voittanut neljä peliä peräkkäin ja on Itäisen konferenssin kärkikahinoissa.
- Olemme pelanneet hyviä otteluita, mutta emme ole saaneet tehtyä maaleja. Olemme yrittäneet kovasti, mutta kiekot eivät ole pomppineetkaan eduksemme. Tulemme vielä kääntämään homman toiseen suuntaan, Senatorsin päävalmentaja Guy Boucher lupasi NHL.comin Sean Farrellin haastattelussa.
Nyt niitä tehoja, Patrik Laine!
Jets pelaa perjantaina Golden Knightsia vastaan. Jaossa on tärkeitä pisteitä Läntisessä konferenssissa, jonka kärkikahinoissa kumpikin joukkue on. Jets hävisi keskiviikkona jatkoajalla Avalanchelle, mutta on raapinut seitsemän voittoa kymmenestä viime ottelustaan.
Jetsin Patrik Laineen marraskuu oli kaksijakoinen. Kuukausi alkoi viiden ottelun maaliputkella, mutta päättyi neljän ottelun maalittomaan putkeen. Kaikkiaan Laine summasi marraskuun 14 ottelussa pisteet 7+4=11. Joel Armia teki pisteet 2+5=7. Jets on loistavissa asemissa lännen sarjataulukossa.

 • Olemme tyytyväisiä alkukauteemme, mutta meidän ei pidä tyytyä tähän, mitä olemme jo tehneet. Jäljellä on vielä paljon jääkiekkoa, ja asioita voi tapahtua vielä paljon, Jetsin hyökkääjä Bryan Little sanoi seuran verkkosivuilla.
  Jatkuuko Penguinsin parantunut pelivire?
  Hallitsevan mestarin kausi on ollut aaltoliikettä. Marraskuussa Penguins voitti 13 ottelustaan kuusi, ja joukkuetta riivannut tehottomuus kaikkosi kuukauden tullessa kohti loppuaan. Tehottomuus kulminoitui ykköstähti Sidney Crosbyyn, joka kärsi loka-marraskuun vaihteessa 11 ottelun maalittomasta putkesta. Marraskuun lopussa Crosby oli kuitenkin tutussa vireessä, kun hän teki neljässä viimeisimmässä ottelussaan pisteet 4+5=9. Penguinsin sisäisen pistepörssin kärjessä on Phil Kessel, joka iski pisteitä tasaisesti läpi kuukauden ja summasi 13 ottelussa lukemat 7+12=19.
  Perjantaina Penguins kohtaa Sabresin, joka on Itäisen konferenssin viimeisellä sijalla. Rasmus Ristolaisen edustama Sabres voitti marraskuussa 13 ottelustaan vain kolme. Penguins jatkaa maalivahtikaksikolla Tristan Jarry - Casey DeSmith, koska ykkösveskari Matt Murray on loukkaantuneena.
  - Luotamme Tristaniin, koska hän on pelannut hyvin joka kerta, kun hän on saanut vastuuta. Jokainen jätkä pukukopissamme luottaa häneen, ja se on hyvä asia, Penguinsin hyökkääjä Bryan Rust kertoi seuran verkkosivuilla.
  Kings mittaa kärkijoukkue Bluesin
  Kings kohtasi torstaina Capitalsin ja voitti ottelun 5-2. Perjantaina kovien joukkueiden kohtaamiset jatkuvat, kun Kings vierailee St. Louisissa. Muutama viikko sitten Kings ja Blues taistelivat tasapäisesti Läntisen konferenssin kärkisijasta, mutta marraskuun loppupuolella Kingsin tahti hyytyi ja ero Bluesiin kasvoi neljään pisteeseen. Torstain voitto kuitenkin kavensi eron kahteen pisteeseen. Konferenssin kärki on kaikkiaan erittäin tasainen, kun neljän pisteen sisällä on viisi joukkuetta.
Kings-Beat-Caps

Panthers janoaa kotivoittoa
Panthers haki tiistaina ison päänahan, kun joukkue katkaisi Rangersin kahdeksan kotivoiton putken. Panthers on voittanut viidestä viimeisimmästä ottelustaan kolme, mutta kirittävää riittää pudotuspelipaikan suhteen. Aleksander Barkov ja Henrik Haapala pääsevät perjantaina pelaamaan kotikaukalossaan, kun vastaan tulee Joonas Donskoin San Jose Sharks.
Muuta seurattavaa
Sami Vatanen pelaa ensimmäisen ottelunsa uuden seuransa New Jersey Devilsin riveissä. Kingsin Marian Gaborik on kahden osuman päässä 400 maalin rajasta ja kahden pisteen päässä 800 tehopisteen rajasta. Sharksin Joe Pavelski on yhden osuman päässä 300 maalin rajasta. Senatorsin Alexandre Burrows ja Ducksin Andrew Cogliano ovat yhden maalisyötön päässä 200 syöttöpisteen rajasta. Hurricanesin Justin Williams tarvitsee yhden pisteen 700 ja Senatorsin Derick Brassard 400 tehopisteen rajan saavuttamiseen.