122723 Janne Laukkanen OTT

Kauden 2023-24 aikana jututamme entisiä NHL-pelaajia ja kyselemme heidän kuulumisiaan sekä mielipiteitään suomalaispelaajista. Tänään tapaamme Janne Laukkasen, jonka nimissä ovat suomalaisten NHL-kenttäpelaajien ottelukohtaiset ennätysminuutit 51.54.

Lahden Kiekko-Reippaan kasvatti Janne Laukkanen, 53, palasi vajaat kahdeksan vuotta sitten kotiin Lahteen. Hän on Lahden Pelicansin urheilutoimenjohtajana viemässä suurella sydämellä päijäthämäläistä jääkiekkoa eteenpäin.

Toimenkuva on laaja. Laukkanen luettelee, että hän rakentaa liigajoukkuetta, huolehtii valmennuksesta, kehittää junioritoimintaa, on mukana myynnin ja markkinoinnin palavereissa, järjestelee pelaajien asunto- ja autoasioita, tarkistaa palkanmaksun joka kuukausi ja hoitaa pelaajien vakuutukset sekä sopimukset.

– Teen lähestulkoon kaikkea urheiluun ja jääkiekkobisnekseen liittyvää, mutta tällä hetkellä en ole pelaavassa kokoonpanossa, hän toteaa NHL.com/fi:n haastattelussa – ja puhkeaa hänelle tyypilliseen hersyvään nauruun.

Oletko vielä pelikunnossa?

– Varmaan pystyisin hyppäämään askiin, mutta en saisi ketään kiinni enkä pysyisi vauhdissa mukana. Terveyden puolesta ehkä pystyisin pelaamaan, kun tuo lonkka laitettiin kuntoon, eikä siellä ole enää mitään elollista. En ole kyllä luistellut moneen vuoteen, hän tunnustaa.

Laukkanen ei suinkaan ota itselleen kunniaa kaikista hyvistä asioista, joita Pelicansissa on tapahtunut viime vuosina, vaan painottaa, että ”me kaikki yhdessä on pystytty tekemään hyviä asioita”.

– Mutta aina pitää pystyä tekemään vielä paremmin ja kehittämään toimintaa, hän painottaa.

Kaksi NHL-varausta vuodessa hyvä, kolmeen pyritään

Laukkanen teki perusteellista taustatyötä ennen siirtymistään Pelicansin leipiin ja oli hyvin selvillä siitä, missä seura meni vuonna 2016 ja millä tavoin sitä oli kehitetty.

– Jos mietitään, missä me oltiin kahdeksan vuotta sitten, niin siihen verrattuna esimerkiksi junioripuolella on nyt aikaisempaa parempi edustus nuorten maajoukkueissa.

Entinen NHL-puolustaja tuumii, että nykyiset yksi tai kaksi NHL-varausta vuodessa on hyvä saavutus, ja kolme maksimi, jota Pelicans voi havitella ja mihin seura pyrkii. Tänä vuonna NHL-varauksen saivat hyökkääjät Jesse Kiiskinen ja Rasmus Kumpulainen.

122723 Jesse Kiiskinen NSH

– Pelicansiin tullessani sanoin, että kun panostetaan junioripuoleen, niin tulosta alkaa näkyä viiden, seitsemän vuoden kuluessa. Olen kiitollinen seuran hallitukselle, että he ovat olleet kärsivällisiä ja ymmärtäneet sen. Mutta meidän pitää pystyä jatkamaan työtä, ettei kehitys pysähdy.

Laukkanen sanoo tyytyväisenä, että Pelicansin työyhteisö on mukava ja rento, ja hyviä asioita on saatu aikaan.

– Kokonaisuus on tällä hetkellä hyvällä mallilla, mutta seuraava steppi pitäisi ottaa. Olisiko steppi sitten vaikka se, että saataisiin Lahteen uusi jäähalli, hän heittää ilmaan ajatuksen uudesta kotiluolasta.

NHL-puolustajasta koti-isäksi Suomeen

Quebec Nordiques varasi Laukkasen vuoden 1991 NHL Draftissa, ja hänen uransa taalaliigassa käynnistyi kaudella 1994-95 Quebecissa. Seuraava kausi alkoi Colorado Avalanchessa, mutta jatkui pian Ottawa Senatorsissa kauteen 1999-2000 saakka. Ottawasta matka jatkui Pittsburgh Penguinsiin (kevääseen 2003 saakka), ja pelit päättyivät marraskuussa 2003 Tampa Bay Lightningin riveissä.

– Jouluna 2003 laitoin pillit pussiin. Tampassa yritin vielä pelata, mutta lonkan kanssa oli ongelmia. Pelaamisesta ei tullut oikein mitään, niin mitä sitä suotta olisi jäänyt sinne pyörimään. Oli minun aikani lopettaa.

122723 Janne Laukkanen TBL

Laukkanen pelasi 407 runkosarjan ottelua tehoin 22+99=121 ja merkkautti 59 pudotuspelien otteluun tehopisteet 7+9=16. Hänen nimissään ovat edelleen suomalaisten NHL-kenttäpelaajien ennätysminuutit, sillä hän pelasi Penguinsin paidassa 51 minuuttia ja 54 sekuntia 4. toukokuuta 2000. Isompia minuutteja yhdessä ottelussa ovat pelanneet vain maalivahdit Joonas Korpisalo (Columbus, 150.26), Tuukka Rask (Boston, 112.05), Pekka Rinne (Nashville, 111.12), Miikka Kiprusoff (Calgary, 102.28) ja Vesa Toskala (San Jose, 102.24).

Laukkanen palasi Suomeen ja ryhtyi koti-isäksi neljälle lapselle, kun hänen vaimonsa perusti oman firman.

– Vaimolla meni firman kanssa kaikki aika. Lapset oli silloin vielä pieniä, ja oli tosi kiva olla heidän kanssaan kotona. Anoppi opetti ruuanlaittoa. Laitoin ruokaa ja kuskasin lapsia harrastuksiin. Se oli hyvää aikaa, hän muistelee hymyillen.

Laukkanen olisi saattanut pysyä koti-isänä pitkäänkin sillä kertaa, ellei kohtalo olisi puuttunut peliin. Espoon Bluesin apuvalmentaja Pekka Rautakallio loukkasi jalkansa golfkentällä ennen kauden 2004-05 alkua, ja niin Laukkanen sai kutsun vastuuvalmentaja Hannu Virran avuksi, yhden kauden ajaksi.

Laukkasen seuraava askel oli HPK:n pelaajakoordinaattorin työ vuosina 2011-15, mutta Bluesin ja HPK:n välillä hän oli taas kotona lasten kanssa, samoin HPK:n ja Pelicansin välisen vuoden.

Joka seuran pelikavereista jäi parhaat NHL-muistot

Laukkanen palaa muistoissaan vielä hetkeksi NHL-vuosiinsa ja toteaa, että parhaat muistot ovat ”hyvistä tyypeistä, jotka auttoivat oman pelin kehittymisessä”. Ja heitä oli jokaisessa seurassa.

– Ottawa oli yksi parhaimmista paikoista, koska siellä sain paljon ystäviä myös jääkiekon ulkopuolelta. Pittsburgh taas oli nasta paikka, ja siellä pääsi pelaamaan supertähtien kanssa. Sekin oli antoisaa. Uran parhaat muistot on juuri pelikavereista ja keskusteluista heidän kanssaan.

Ehditkö vielä seurata NHL:ää ja suomalaisten otteluita?

– En kovin paljon seuraa NHL:ää tällä hetkellä. Katselen entisten joukkueitteni tuloksia ja niiden juttuja. Viime aikoina olen vähän enemmän seurannut Ottawan nousua. Suomen mediasta näen, kuka suomalainen pelaa milloinkin hyvin ja kuka vähän huonommin.

Sitten Laukkasta viedään taas seuraavaan palaveriin. Kalenteri kääntyy kohta uudelle vuodelle ja edessä ovat muun muassa Liigan kevät sekä NHL Draft kesäkuun lopulla Las Vegasissa.