mrazek

Maanantain kolumneissa pidämme pään ylhäällä ja pureudumme NHL-maailman ajankohtaisimpiin aiheisiin. Tällä kertaa tutkailemme seuroja, jotka ovat saavuttaneet - ja voivat saavuttaa - menestystä ilman pitkiä jääkiekkoperinteitä.

Nashville Predators, Tampa Bay Lightning ja San Jose Sharks lukeutuvat NHL:n suurimpiin mestarisuosikkeihin. Carolina Hurricanes on aloittanut kauden hyvin. Vegas Golden Knights eteni viime keväänä aina Stanley Cup -finaaleihin saakka.
Nuo eivät ole ihan isiemme eivätkä varsinkaan isoisiemme jääkiekkokaupunkeja. Menestystä voi nykyään hakea ja saavuttaa myös ilman valtavia perinteitä.
Dallas Stars (1999) vei pokaalin USA:n etelävaltioihin. Tampa Bay (2004), Carolina (2006) ja Anaheim Ducks (2007) tekivät peräkkäisillä Stanley Cupeillaan etelän mestaruudesta melkein normin. Nyt ei-perinteisillä kiekkoalueilla haetaan uutta tulemista terävimpään kärkeen.
Menestys vaatii tietenkin pitkäjänteisyyttä ja hyvää johtamista. Toissa keväänä Stanley Cup -finaaleihin edennyt Predators on hyvä esimerkki loistavasti johdetusta seurasta. Viime kaudella joukkue oli NHL:n runkosarjan paras. Harva veikkaa Nashvillen tulevan alas kukkulaltaan ihan lähivuosina.
Nykyisessä palkkakatto-NHL:ssä mantrana toimii omien varausten kautta rakentaminen. Toiset ovat vain rohkeampia niiden draftista hankittujen palasten käsittelyssä.
Predatorsin GM David Poile on toki varannut loistavasti (nykyisestä joukkueesta mm. Pekka Rinne, Juuse Saros, Roman Josi, Ryan Ellis, Mattias Ekholm, Viktor Arvidsson, Kevin Fiala, Craig Smith), mutta häneltä ei ole koskaan puuttunut rohkeutta muuttaa joukkuettaan tarvittaessa.
Lisää aiheesta: [Saros oppi viime kaudesta\]
Koko Predators-historian ajan seuran GM:nä toiminut Poile on hankkinut pelaajakaupoilla sellaiset nimet kuin Filip Forsberg, Ryan Johansen, P.K. Subban, Kyle Turris, Calle Järnkrok ja Ryan Hartman. Vaikka aina siinä on riskinsä.
- Kun teen pelaajakaupan, ajattelen aina samaa asiaa: "Parempi, että tiedät, mitä teet." Siinä tulee aina nielaistua, Poile myönsi Sportsnetille.
Lightning on myös varannut hyvin ja sitten tarvittaessa kääntänyt ne palaset kauppatavaraksi.
- Kun katsoo mitä tahansa seuraa, jolla on minkäänlaista pitkään ylläpidettyä menestystä, niin se on itse kasvatettu. Pitää olla niitä palasia, joilla joukkue rakennetaan, nyt jo Lightningin GM:n tehtävistä eronnut Steve Yzerman muistutti pari vuotta sitten Toronto Starille.
Alussa mainituista seuroista Hurricanes kaipaa ehkä kiihkeimmin sitä menestystä - tai ainakin playoff-paikkaa. Pohjois-Carolinassa on pelattu pudotuspelikiekkoa viimeksi keväällä 2009.
Hurricanes vaihtoi omistajaa vuodenvaihteessa. Seuran hallintaansa ottanut Tom Dundon aikoo pitää Hurricanesin Raleigh'ssa, mutta muuten hän laittaa tuulemaan.

CAR-NYI: Teräväisen maali jatkaa Ahon pisteputkea

 • Se, mitä teemme tänään, ei ole tarpeeksi hyvää. Aiomme tehdä sen paremmin. Eikä pelkästään kiekkoilullisesti. Kun joku tulee otteluun, niin haluamme varmistaa, että hän saa rahoilleen vastinetta sekä viihdettä ja kertoo siitä ystävilleen, Dundon sanoi tulleessaan seuran omistajaksi.
  Dundon ei pelkää myöskään käyttää rahaa, vaikka se ei olekaan itse tarkoitus.
  - Arvostan voittamista enemmän kuin rahaa. Mutta se ei tarkoita sitä, että haluaisin polttaa rahaa.
  Carolinassa oli vahva kiekkobuumi mestaruusvuoden 2006 ympärillä. Kiekkoilullisesti laihat kaudet ovat syöneet sitä, mutta Dundon uskoo, että perusta on olemassa.
  - Meidän ei tarvitse toivoa sitä. Se on siellä. Meidän pitää vain kaivaa se esiin.
  NHL alkoi laajenemaan ei-niin-perinteisille jääkiekkopaikkakunnille 1990-luvun alussa. San Jose, Tampa, Anaheim, Miami, Nashville ja Las Vegas ovat kaupunkeja, joista ei olisi aikaisemmin voinut puhua samassa virkkeessä jääkiekon kanssa. Seurojen muuttoliikkeen takia tuohon perheeseen liittyivät myös Dallas, Phoenix ja Raleigh.
  Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
  Menestys tuo yleensä katsojia näille ei-perinteisten jääkiekkoseutujen joukkueille. Pidemmällä tähtäimellä on hyvä kasvattaa seudulle uusia kannattajia ja pelaajia aivan ruohonjuuritasolta. Seurojen menestystä ei aina mitata pelkillä NHL-saavutuksilla.
  Monet seurat ovat siinä onnistuneet.
  - Ennen kaikkea kyse on seudulle tulleista NHL-seuroista, joiden ympärille jääkiekko kasvaa. Seurat rakentavat halleja, ja ekosysteemi kasvaa siihen ympärille, USA:n jääkiekkoliiton edustaja Pat Kelleher muotoili New York Timesille.
  Jotkut seurat ovat tässä edelläkävijöitä.
  - On uskomatonta, mitä Anaheim Ducks on tehnyt nuorisokiekon ja koulujen kanssa. On muitakin hyviä esimerkkejä, kuten Dallas Stars. Mutta Anaheim on asettanut normin, entinen NHL-GM Jay Feaster kertoi SB Nationille pari vuotta sitten.
Ducks-fans_923

Feasterilla on kokemusta näistä uusista kiekkoalueista. Hän toimi Lightningin GM:nä mestaruusvuoden 2004 molemmin puolin.
Tuo ruohonjuuritason toiminta hyödyttää pikku hiljaa myös koko NHL:ää. Phoenixin ulkopuolella kasvanut Auston Matthews on kertonut, että Coyotes innosti hänet jääkiekkoon. NHL-puolustajat Shayne Gostisbehere ja Jakob Chychrun ovat lähtöisin Floridasta.
Nyt myös entiset pelaajat ovat kantamassa korttaan kekoon. Olli Jokinen, Tomas Vokoun, Radek Dvorak ja Sergei Krivokrasov pitävät jääkiekkokoulua Floridassa.
Kaikki nuo asiat luovat pohjaa jatkuvuudelle ei-perinteisillä jääkiekkoseuduilla. Keihäänkärkenä toimii sitten se menestys NHL:ssä.
Dallasissa, Tampassa, Raleigh'ssa ja Anaheimissa on jo järjestetty Stanley Cup -paraatit. Olisiko ensi kesäkuussa kantrikaupungin vuoro?