bruins leafs gm4

Boston Bruins kaatoi Toronto Maple Leafsin keskiviikkona pelatussa ensimmäisen playoff-kierroksen ottelusarjan neljännessä kamppailussa maalein 6-4. Väkevästi sekä kypsästi vieraskaukalossa pelanneet bostonilaiset hyödynsivät taistossa ylivoimamahdollisuutensa sen verran murhaavalla tavalla, että Mike Babcockin miehistö joutuu seuraavissa otteluissa kiinnittämään kurinalaisuuteen entistä tarkempaa huomiota.

Ottelusarja Bruinsin ja Maple Leafsin välillä on ollut juuri niin tasainen kuin ennakkoon osattiin odottaa. Molemmat joukkueet ovat jo käyneet sarjassa kuskin paikalla, mutta sen suurempaa eroa ei ole toistaiseksi päässyt syntymään.
Maple Leafs lähti neljännessä ottelussa hakemaan kahden voiton karkumatkaa, mutta Bruce Cassidyn luotsaama Bruins oli toista mieltä. Vieraat tulivat taistoon isolla vaihteella ja saivat otteluun unelma-alun, kun Charlie McAvoy ja Brad Marchand veivät osumillaan Bruinsin avauserässä 2-0 johtoon.
Puolustaja McAvoyn maali oli huima taidonnäyte Bostonin tämän hetkisen ylivoimapelin vaarallisuudesta. Kiekko pelattiin yhdellä kosketuksella päädyn kautta parhaaseen maalintekosektoriin leikanneelle McAvoylle, joka ei paikastaan erehtynyt. Kuvio oli varmasti monelle Bruins-fanille tuttu runkosarjan otteluista.

TOR-BOS: McAvoy viimeistelee hienon ylivoimakuvion

 • Vastustajalla riittää ylivoimapelissä sen verran taitoa ja osaamista, ettei meillä ole seuraavissa otteluissa varaa istua jäähypenkillä. Kurinalaisuutta on löydyttävä myös alemmilta ketjuilta. Tässä ottelusarjassa kyse on pienistä asioista, joilla on erittäin suuri merkitys. Olimme hyvin pelissä mukana, mutta annoimme heille aivan liikaa siimaa, Babcock harmitteli.
  Bruinsin kapellimestarina hääri tällä kertaa Marchand, joka on tuttuun tyyliinsä nousemassa ratkaisijoiden joukkoon, kun panokset nousevat. Liukasliikkeinen kanadalaislaituri saalisti neljännessä ottelussa tehot 1+2 ja oli muutenkin torontolaispuolustajille erittäin hankala pideltävä.
  - Mitä enemmän näitä otteluita pelaa, sitä paremmin ymmärtää, mistä playoffeissa on kyse. Jokainen meistä tietää, että ottelusarjat voivat venyä aina seitsemään peliin saakka. Olemme varautuneet siihen, että tämäkin sarja on sellainen. Ottelusarjojen aikana tilanteet vaihtuvat usein puolin ja toisin. Mutta olemme parhaimmillamme silloin, kun tilanne on kriittinen, Marchand luonnehti.
  Lisää aiheesta: [Bruins voitti Maple Leafsin ja tasoitti sarjan]
  Myös Toronton leirissä tiedostetaan ylivoiman tehokkuuden ja kurinalaisen pelaamisen merkitys. Keskiviikkona jälleen ylivoimalla onnistunut Auston Matthews oli runkosarjan 12 ylivoimaosumallaan joukkueensa yv-maalitilaston ykkösmies, ja sama tahti on toistaiseksi jatkunut myös playoffeissa. Syyskuussa 22 vuotta täyttävä keskushyökkääjä on nyt paukuttanut kahteen otteluun kolme osumaa, joista kaksi on syntynyt ylivoimalla.
  - Pukuhuoneessamme pysyi taisteluilme loppuun asti, vaikka olimmekin usean maalin tappiolla. Bruins pystyi tällä kertaa hyödyntämään paikkansa paremmin, ja se oli tiedossa, että he tulevat neljänteen otteluun kovalla sykkeellä. Meidän täytyy jatkaa nöyrää työntekoa ja pystyä katkomaan Bruinsin ylivoimapelaamisessa vaaralliset poikkisyötöt, Matthews kertasi.
  Jokainen joukkue joutuu jossain vaiheessa playoffeja väistämättä alivoimalle, mutta se, miten tehokkaasti jäähyjä pystyy tappamaan, vaikuttaa merkittävästi kokonaisvaltaiseen pelaamiseen. Torontosta löytyy liuta tärkeitä puolustuspään eksperttejä aina Jake Muzzinista kokeneeseen Ron Hainseyyn, mutta toistaiseksi mainitut sotaratsut eivät ole aivan onnistuneet tehtävissään.
  Kurinalaisuus korostuu, mitä pidemmälle ottelusarja etenee. Bruins on ollut toistaiseksi joukkueista se, joka on pystynyt tehokkaammin siivoamaan kiekot pois kriittisiltä sota-alueilta.

TOR-BOS: Pastrnak iskee kaksi pikamaalia

 • Puolustimme joukkueena mielestäni hyvin. Joukkueemme yhtenä vahvuutena on se, ettemme mene paniikkiin vastustajan päästessä hetkellisesti niskan päälle, keskiviikkona maalin makuun päässyt Bruinsin kapteeni Zdeno Chara suitsutti.
  Bostonilaiset ovat rankaisseet Babcockin suojatteja ylivoimalla ottelusarjan jokaisessa taistossa. Saldo on kova, mutta se kertoo samalla karua kieltään Toronton akilleenkantapäästä. Kaudella 2016-17 vaahteranlehdet putosivat pudotuspelien avauskierroksella Washington Capitalsille kuudessa ottelussa. Tuolloin Babcockin miehistön alivoimaprosentti oli vaatimaton 70,6. Viime keväänä Bruinsia vastaan pelatussa ottelusarjassa tilasto oli vielä heikompi (66,7 %).
  - En löydä yksittäistä selitystä kyseisille luvuille. Organisaatio on kuitenkin ottanut harppauksia parempaan suuntaan, ja olemme pyrkineet kiinnittämään puolustuspelaamiseen huomiota koko ajan enemmän. Mutta se on myönnettävä, että parempaan on tällä hetkellä pystyttävä, jos mielimme jatkaa kauttamme pitkälle kesään, Babcock kertoi.
  Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
  Ottelusarja siirtyy perjantaina Bostonin TD Gardeniin, jossa pelataan sarjan viides kamppailu. Maple Leafsin tavoitteena on toistaa sama temppu, jonka joukkue teki ottelusarjan ensimmäisessä kohtaamisessa viikko sitten.
  - Perjantaina meillä on mahdollisuus näyttää, mistä joukkueemme on tehty. Emme saa katsoa taaksemme ja puida menneitä, vaan on pystyttävä keskittymään niihin asioihin, joihin voimme vaikuttaa. Nämä ovat joukkueelle erinomaisia tilaisuuksia kasvaa ryhmänä, Babcock jatkoi.
  Toronton veräjänvartija Frederik Andersen on luottavainen omiensa iskukykyyn ja uskoo, että ryhmä löytää puolustuspelaamiseensa kurinalaisuutta.
  - TD Garden ei ole paikkana todellakaan se helpoin, mutta olemme näyttäneet, että pystymme pelaamaan vahvuuksillamme myös vieraissa. Hyökkäyspelaamisemme on oltava harkittua, koska vastustaja kääntää peliä todella tehokkaasti. En olisi todellakaan huolissani tämän hetken tilanteesta, Andersen ennusti.