lehner bobrovsky primary 0704

NHL:n maalivahtimarkkinat ovat olleet juuri niin mielenkiintoiset kuin odotettiinkin. Mukaan on mahtunut loistavia sopimuksia, isoja tilipusseja ja ihmetystä herättäneitä siirtoja.

Kesän halutuin maalivahti oli Sergei Bobrovski, joka on yksi maailman parhaista veskareista. 30-vuotias venäläinen oli pitkään Columbus Blue Jacketsin ykkösvahti ja voitti seurassa ollessaan kaksi kertaa NHL:n parhaalle maalivahdille annettavan Vezina Trophyn.
Bobrovski päätti lopulta siirtyä Florida Panthersin sotisopaan ja teki seurasta maalivahtimarkkinoiden suurimman voittajan. Bobrovski oli myös kaikista pelaajista suurin voittaja, sillä hän sorvasi pantterien kanssa seitsemän vuoden sopimuksen, joka tuo hänelle 10 miljoonaa dollaria kaudessa.
******Lisää aiheesta: Aleksander Barkov sai ympärilleen arvokkaita vahvistuksia]
Samanlaisesta voitosta ei voida puhua New York Islandersissa. Päinvastoin. Long Islandilla voidaan harmitella isoa tappiota, sillä seura päästi Robin Lehnerin Chicago Blackhawksiin. Ruotsalaisella oli allaan todellinen läpimurtokausi, ja hänet valittiin lopulta Vezina-finalistiksi, eli mies arvostettiin kauden kolmen parhaimman maalivahdin joukkoon.
Tilanteen tekee vielä surkeammaksi se, että Lehnerin tilalle hankittiin Semjon Varlamov, joka tippui viime kaudella Colorado Avalanchen kakkosmaalivahdiksi. Kaiken lisäksi Islanders teki hänelle nelivuotisen pahvin, joka tuo veskarille viisi miljoonaa dollaria kaudessa. Islandersin siirto oli maalivahtimarkkinoiden hämmennystä herättävin temppu.
Eikä siinä vielä kaikki: Lehner oli valmis jatkamaan uraansa Islanders-paidassa, mutta seuran johto epäonnistui pahemman kerran. Lehner avasi tilannetta henkilökohtaisella Twitter-tilillään. Hän kertoi, että jatkosopimuksesta alettiin kunnolla neuvotella vasta puolitoista kuukautta kauden päättymisen jälkeen. Hän olisi halunnut pitkän sopimuksen, mutta vastaus siihen oli "ei onnistu".
- Kun sain kuulla, ettei pidempi sopimus onnistu, sanoin lehdistölle "En piittaa sopimuksen pituudesta, haluan vain saada sopimuksen kuntoon". Sitten sain tarjouksen lyhyemmästä sopimuksesta, joka oli halvempi. Mietin asiaa pari päivää, ja kun halusin jatkaa neuvotteluja, he (Islanders-johto) olivat jo siirtäneet katseensa toiseen maalivahtiin, Lehner paljasti prosessin kulkua.

NYI-CAR: Lehner nollaa McKeggin

Niinpä on helppo sanoa, että Islanders oli maalivahtimarkkinoiden suurin häviäjä - ainakin tässä vaiheessa.
Lehner teki sitten Blackhawksista markkinoiden toisen suuren voittajan Panthersin ohella. Hän solmi seuran kanssa yksivuotisen sopimuksen, joka tuo hänelle viisi miljoonaa dollaria. Blackhawks sai loukkaantumisherkän Corey Crawfordin aisapariksi huippuluokan maalivahdin, mikä tekee chicagolaisten maalivahtiosastosta yhden NHL:n parhaimmista. Kun Blackhawksin organisaatiossa on myös Kevin Lankisen ja Collin Delian kaltaiset lupaukset, puhutaan seuran todella hyvästä maalivahtitilanteesta.
Muista joukkueista ainakin Edmonton Oilers teki hyvän hankinnan, kun se sai kokeneen Mike Smithin kahden miljoonan dollarin vuosipalkalla. 37-vuotias Smith osoitti viime keväänä Calgary Flamesissä, että hän on parhaimmillaan vielä todella kovan luokan maalivahti.
Myös Smithin pari Mikko Koskinen hyötyy siirrosta, sillä nyt Koskisella on vierellään laadukas maalivahti, joka ajaa häntä eteenpäin. Lisäksi Koskinen saa enemmän lepoaikaa, mikä on hänelle tärkeää.
Suomalaisittain mielenkiinto kohdistui myös Blue Jacketsiin, joka tiesi menettävänsä Bobrovskin. Joukkueen kakkosmaalivahtina on toiminut Joonas Korpisalo, ja hänen ensi kauttaan määrittelee hyvin paljon se, kuka toimii hänen parinaan. Tällä hetkellä näyttää siltä, että Blue Jacketsin toisena maalivahtina on Elvis Merzlikins, joka ei ole pelannut yhtään ottelua Pohjois-Amerikassa. Näin ollen Korpisalo on paperilla Blue Jacketsin ykkösmaalivahti. Asian varmisti se, että Keith Kinkaid päätti jättää Blue Jacketsin ja siirtyi Montreal Canadiensiin Antti Niemen korvaajaksi.

CBJ-BOS: Bobrovskin uskomaton torjunta

Vielä on toki mahdollista, että joku vapaista maalivahdeista tekee sopimuksen Columbukseen, mutta tarjolla ei ole enää huippunimiä. Seurojen väliset pelaajakaupat ovat asia erikseen.
Muista vapaina olleista maalivahdeista tyytyväisiä ovat ainakin Cam Talbot ja Curtis McElhinney. 36-vuotias McElhinney teki uransa rahakkaimman diilin, kun konkari sorvasi Tampa Bay Lightningin kanssa kaksivuotisen sopimuksen, jonka kokonaisarvo on 2,6 miljoonaa dollaria. Hyvän tilin lisäksi mies pääsee seuraan, jolla on aito sauma voittaa mestaruus.
Talbot puolestaan siirtyi Flames-nuttuun Smithin tilalle. Palkka tosin tippui reilulla miljoonalla dollarilla, sillä Talbot tienaa ensi kaudesta 2,75 miljoonaa, mutta ainakin hänellä on aito sauma taistella ykkösmaalivahdin paikasta. Rajoitettu vapaa agentti David Rittich lienee liekkipaitojen toinen veskari, ja Talbotilla on mahdollisuus napata ykkösmaalivahdin paikka Rittichin nenän edestä.
Villeimmät veskarisiirrot ovat jo tehty, mutta vieläkin riittää jännitettävää. Vapaana ovat muun muassa Cam Ward, Michal Neuvirth, Scott Darling ja Chad Johnson. Jokaisella heistä riittää vielä näytön halua taalajäillä.