KuchCelly217

Tampa Bay Lightningin venäläistähti Nikita Kutsherov on pelannut jo tähän mennessä ällistyttävän kauden.

Pelaajan ja joukkueen kyvyt tiedettiin koviksi jo ennen kautta, mutta Kutsherov on ylittänyt villeimmätkin odotukset. Hän viimeisteli lauantain kierroksella kaksi maalia ja kasvatti kauden pistesaldonsa lukemiin 33+77=110. Vastaaviin tehoihin ei ole Lightningin pelaajista yltänyt kukaan muu seuran historiassa.

TBL-DET: Kutsherov tekee maalin ja seuraennätyksen

Edellinen Lightningin yhden kauden piste-ennätyksen haltija Vincent Lecavalier, Martin St. Louis ja Steven Stamkos kuuluvat seuralegendojen joukkoon, jonne Kutsherovilla on vielä matkaa. Juonikas hyökkääjä on kuitenkin iskenyt tällä kaudella tiskiin sellaisen saldon, että edellä mainittujen legendojen tilastot kalpenevat.
- Tämä on erityistä minulle ja perheelleni. Monet eivät uskoneet minuun, ja nyt osoitin heidän olleen väärässä. Kiitoksia joukkuetovereilleni, jotka ovat auttaneet minua tässä. Ilman joukkuetta en olisi menestynyt, Kutsherov kertoi Lightningin verkkosivuilla.
Lecavalier hurjasteli pisteet 52+56=108 kaudella 2006-07, jolloin myös St. Louis nakutti ennätyksensä 43+59=102. Stamkosin toistaiseksi tehokkain kausi oli 2011-12, kun hän summasi pisteet 60+37=97.

TBL-BUF: Kutsherov saavuttaa 100 pisteen merkkipaalun

 • Kutsherov on uskomaton pelaaja. Hän on niin dominoiva ja lahjakas, etten ihmettele yhtään, että hän rikkoi ennätykseni. Onnittelen häntä ja toivon hänelle sekä joukkueelle kaikkea hyvää pudotuspeleihin, Lecavalier kertoi tiedotteessa.
  St. Louis (953), Lecavalier (874) ja Stamkos (747) miehittävät myös Lightningin kaikkien aikojen pistepörssin kärjen, jonne Kutsherovilla (444) on vielä matkaa. Toisaalta venäläinen on noussut seuran kaikkien aikojen pörssissä jo viidenneksi, jossa edellä on vielä myös Brad Richards (489).
  Kutsherov on vielä nuori, 25-vuotias. Parhaat pelivuodet lähestyvät, ja hän voi pelata huipulla vielä kymmenen vuoden päästä. Lightningin kaikkien aikojen pistepörssissä Stamkos parantaa asemiaan ilta toisensa jälkeen, mutta Kutsherov tulee hyvää vauhtia perässä. Venäläisen vauhti on ollut jopa niin hurja, että ottelukohtaisessa pistetahdissa kalpenee Stamkosia lukuun ottamatta koko muu kärkinelikko. Stamkos ja Kutsherov ovat takoneet NHL-uransa aikana keskimäärin 1,02 pistettä ottelussa.
  Mutta kuinka yllättävää Kutsherovin menestys on ollut? Viime kaudella hän teki 100 pistettä, joista 39 oli maaleja. Toissa kaudella syntyi jo 85 pinnaa, ja sitä ennen 66 sekä 65, joten tahti on kiihtynyt koko ajan.
  *** ***Lisää aiheesta: [Näkökulmavääntö: Runkosarjan viimeinen kuukausi]
  Syksyllä Kutsherov kisasi pistepörssin kärkipaikasta Colorado Avalanchen Mikko Rantasen kanssa, mutta Rantasen heikentynyt tahti keskitalvella ja Kutsherovin vauhdin kiihtyminen ratkaisivat tämän kaksikon taistelun venäläisen eduksi. Kutsherovin johto nyt pörssikakkosena olevaan Chicago Blackhawksin Patrick Kaneen on ratkaisevan tuntuiset 13 pistettä.
  - Olemme onnekkaita, että meillä on joukkueessamme tuollainen kaveri. Hän on melko käsittämätön pelaaja. Hän rikkoi ennätyksen ensimmäisessä erässä. Tauolla sanoimme hänelle, että älä lopeta. Hän sitten teki vielä toisen maalin. Tällainen hän on ollut koko kauden ajan. Hän haluaa aina vain lisää ja astuu esiin hyvällä tavalla joukkueen kannalta, puolustaja Ryan McDonagh kertoi Lightningin verkkosivuilla.
  Sadan tehopisteen raja on saavutettu NHL:ssä tällä vuosituhannella 37 kertaa, mutta 110 pisteen raja vain 11 kertaa - Kutsherovin pistepotti mukaan luettuna. Venäläisen silmissä siintää jo varmasti seuraava merkkipaalu. Lightningilla on jäljellä runkosarjassa 13 ottelua, joten Kutsherovin kauden pistetahti lupaa jopa 130 pisteen kautta. Siihen ei ole pystynyt 2000-luvulla kukaan, kun parhaimman noteerauksen on tehnyt Joe Thornton (29+96=125) kolmetoista vuotta sitten.

CBJ-TBL: Kutsherov viimeistelee längistä

 • Jos Kutsherovilta kysyisi, onko piste-ennätys vai Stanley Cupin voitto tärkeämpi, hän vastaisi ilman muuta, että Stanley Cup. Runkosarjan perusteella jaetaan henkilökohtaisia palkintoja, jotka ovat monesti seurausta joukkueen menestyksestä, Lightningin päävalmentaja Jon Cooper kertoi.
  Lisää aiheesta: [Pakkaslukemillakin voi päästä mukaan pudotuspeleihin]
  Lightning on rellestänyt tulivoimaisen hyökkäyksensä voimin tällä kaudella, kun Kutsheroville ja Stamkosille (34+45=79) tukea ovat antaneet muun muassa maaliahne Brayden Point (37+45=82) ja Tyler Johnson (22+18=40). Lightningin voitto runkosarjassa alkaa olla selvä asia, mutta kärkiyksilöt punnitaan uudestaan kevään pudotuspeleissä, jonne Tampa lähtee yhtenä ennakkosuosikeista.
  Lecavalier, St. Louis ja Richards toivat Stanley Cupin Tampaan vuonna 2004. Stamkos ja Kutsherov eivät ole siihen vielä omana aikanaan pystyneet. Kaksikko oli jo kerran lähellä, kun Lightning hävisi finaalit Chicago Blackhawksille vuonna 2015. Kutsherov tietää siis vaatimustason.