dprime

Washington Capitalsin kokenut keskushyökkääjä Nicklas Bäckström ei ollut tehnyt Columbus Blue Jacketsia vastaan pelattavassa playoff-sarjassa vielä maaliakaan ennen lauantaita.
Syöttöpisteitä tällä maailmanluokan pelintekijällä oli toki tilillään viisi - kaikki ylivoimalla kerättyjä. Nyt pelataan kuitenkin kauden tärkeimpiä otteluita, joten Bäckströmin kaltaiselta tähdeltä on lupa vaatia onnistumisia myös tasaviisikoin.

Kun Capitals ja Blue Jackets pelasivat lauantaina ottelusarjansa viidennen kamppailun, Bäckström näytti kahteen otteeseen, että kyllä hän vielä osaa laittaa laattaa pussiinkin - ja tasakentällisin. Playoffien maalitili aukesi avauserässä, kun ruotsalainen laukoi joukkueelleen tuiki tärkeän tasoitusosuman.
Vieläkin merkittävämpi oli ruotsalaissentterin seuraava osuma, jonka hän teki jatkoerässä ohjaamalla Dmitri Orlovin siniviivalaukauksen ohi Sergei Bobrovskin. Seuran historian 30. jatkoaikavoiton ottanut Capitals vei Bäckströmin ratkaisuosumalla viidennen ottelun nimiinsä ja sai sarjan katkolle joukkueiden seuraavaan kohtaamiseen.

Kun tarkastellaan Capitalsin kaikkien aikojen playoff-pörssejä, niin lauantaina tehot 2+1 kirjauttanut Bäckström on 28 osumallaan maalitilaston neljäs sekä 55 syöttöpisteellään ja neljällä jatkoerämaalillaan tilastojen ykkönen. Lisäksi Bäckström nousi jakamaan Washingtonin playoffien voittomaalitilaston kärkipaikkaa Aleksandr Ovetshkinin, Peter Bondran ja Jason Chimeran kanssa.
Bäckström on Capitalsin kaikkien aikojen toiseksi paras playoff-pistemies (101 ottelua, 28+55=83) Ovetshkinin (102, 49+47=96) jälkeen. Hän on ollut kaksissa edellisissä pudotuspeleissä Capitalsin paras pistenikkari (25 ottelua, 8+16=24), joten Blue Jacketsin kannalta ruotsalaistaiturin ruuti kuivuu huonoon aikaan.
Viimeisimmät uutiset NHL:n pudotuspeleistä kertoo Twitterissä [@NHL\_fi]
Pudotuspelien ensimmäisen osumansa teki lauantaina myös Tampa Bay Lightningin puolustaja Mihail Sergatshov, josta tuli seuran historian nuorin (19 vuotta 300 päivää) playoff-maalintekijä. Viime kesänä Montreal Canadiensista hankittu venäläisnuorukainen on noussut erinomaiseksi vahvistukseksi Lightningin takalinjoille. Sergatshov saalisti runkosarjassa pelaamissaan 79 ottelussa puolustajalle komeat 9+31=40 tehopistettä ja on ollut jämäkkä viivamies Tampan kakkosylivoimassa.
Lightningin jatkopaikan sinetöi lauantain ottelun viime sekunneilla kiekon Devilsin tyhjään maaliin iskenyt Ryan Callahan, jolle osuma oli niin ikään ensimmäinen tämän kevään pudotuspeleissä. Yhdysvaltalaishyökkääjä on tosipeleissä jo kokenut kettu, sillä hänellä on vyöllään 107 playoff-ottelua (19+18=37).

Maalitilejä avattiin myös Bostonissa, kun Toronto Maple Leafs taisteli voiton Bruinsista ja pääsee pelaamaan kuudennen ottelun kotikaukaloonsa. Auston Matthewsin johtamassa Toronton ykkösketjussa hyökännyt Connor Brown pääsi tälläämään NHL-uransa ensimmäisen pudotuspeliosuman, kun avauserää oli pelattu vajaat seitsemän minuuttia. Tulokaslaituri Andreas Johnsson, 23, seurasi joukkuetoverinsa esimerkkiä reilut kolme minuuttia myöhemmin ja teki niin ikään ensimmäisen playoff-maalinsa.
Johnsson ja Inge Hammarström (1974) ovat Maple Leafsin seurahistorian ainoat Ruotsissa syntyneet tulokkaat, jotka ovat onnistuneet maalinteossa NHL:n playoffeissa. Ja ennen kuin kiekkoniilot ehtivät kohotella kulmakarvojaan, niin mainitaan, että William Nylander on syntynyt Kanadassa.

Johnssonin ja Hammarstömin lisäksi ainoa pudotuspeleissä Toronton paidassa verkkoa heiluttanut eurooppalaissyntyinen tulokas on Kasperi Kapanen, joka iski viime keväänä kiekon kahdesti Capitalsin verkkoon ensimmäisellä playoff-kierroksella.
Lauantain otteluissa rikottiin kuparisia oikein urakalla, sillä edellä mainittujen pelimiesten lisäksi kevään ensimmäisen pudotuspelimaalinsa viimeistelivät myös New Jersey Devilsin Pat Maroon, Blue Jacketsin Oliver Björkstrand ja Bruinsin Noel Acciari, jotka eivät kuitenkaan päässeet juhlimaan voittoa.
Colorado Avalanchen suomalaishyökkääjä Mikko Rantasen playoff-maalitili on vielä avaamatta, vaikka runkosarjassa verkko heilui 29 kertaa. Sensaatiomaisen kauden pelanneella Rantasella olisi sunnuntaina maukas paikka tehdä uransa ensimmäinen pudotuspeliosuma Nashville Predatorsin Pekka Rinteen taakse.