GettyImages-1133349180

NHL.com/fi listaa menneiden kausien parhaat hetket, pelaajat ja maalit, nykyiset parhaat pelaajat, päävalmentajat, general managerit ja some-tilit sekä tunnelmaltaan parhaat hallit. Tänään ovat vuorossa kymmenen kaikkien aikojen parasta vaihtoehtoista pelipaitaa.

Pelipaitojen listaus jatkuu parhaimmilla vaihtoehtoisilla peliasuilla. Vuosien saatossa olemme nähneet monia erilaisia peliasuja, jotka ovat myöhemmin nousseet ikimuistoisimpien ja näyttävimpien pelipaitojen joukkoon.
Tässä ovat kymmenen parasta vaihtoehtopaitaa.
10. Los Angeles Kings (1967-69)

P_Isles_Kings_1980

Kalifornialaisjoukkue liittyi taalaliigaan 1967 ja on siitä lähtien kantanut monia erilaisia peliasuja. Yksi muistettavimmista on seuran alkuperäispelipaita, jonka päävärejä ovat keltainen ja violetti. Keskellä komeili timanttinen kruunu. Värit seurasivat samasta kaupungista tullutta koripallon ammattilaisliiga NBA:ssa pelaavaa Los Angeles Lakersin pelipaidan värejä.
9. Ottawa Senators (2011-17)

Perinteikkään kanadalaisjoukkueen vaihtoehtoista pelipaitaa korostavat punaisella pohjalla olevat mustat ja valkoiset vaakaraidat. Viimeksi seura esiintyi kyseisessä peliasussa kaudella 2017-18 pidetyssä NHL100 Classic -ulkoilmaottelussa. Pelipaidan keskellä oli seuran nimen mukaan iso O-kirjain.
San Jose Sharksin kanssa pitkän jatkosopimuksen allekirjoittanut tähtipuolustaja Erik Karlsson kiekkoili Ottawassa kyseisen pelipaidan ollessa seuran käytössä ja toimi Senatorsin kapteenina kausina 2014-18.
8. Columbus Blue Jackets (2010-15)

GettyImages-142282400

Blue Jacketsin ensiesiintyminen NHL:ssä nähtiin kaudella 2000-01. Tämä peliasu koristi joukkueen pelaajia ensimmäisen kerran vuonna 2010, ja silloin pelipaidan värit olivat hyvin klassiset: tummansininen pohja ja olkapäissä sekä hihoissa vaaleanharmaata.
Seuran logona oli ympyrän muotoinen kuva, jonka sisällä oli tykin kuva, joka edelleenkin kuvastaa Columbuksen identiteettiä. Tykki paukahtaa Nationwide Arenan lehtereillä aina, kun Blue Jackets on tehnyt maalin. Columbus aloitti Läntisessä konferenssissa, mutta siirtyi itään kauden 2012-13 jälkeen.
7. Chicago Blackhawks (2009-11)

GettyImages-84281920

Blackhawksin pelipaita on monen kiekkofanin suosikki. Seura esitteli vuonna 2009 Detroit Red Wingsia vastaan pelatussa Winter Classic -ulkoilmaottelussa tummasävyisen vaihtoehtoisen peliasun, jonka läpi kulki puna-harmaita ohuita raitoja. Keskellä oli luonnollisesti seuran intiaanilogo.
Peliasu oli käytössä seuran dynastia-aikojen alkulähteillä. Se muistuttaa väriyhdistelmältään hyvin paljon Senatorsin pelipaitaa.
6. Buffalo Sabres (1970-96 ja 2008-17)

GettyImages-98505711

Klassillinen "puhvelipaita" on yksi tunnistettavimmista kaikista liigan pelipaidoista. Vuodesta 1970 lähtien käytössä ollut, pohjaväriltään tummansininen peliasu on ollut merkittävässä asemassa Buffalon seurahistoriassa. Hihoissa ja paidan alaosassa on keltaiset raidat ja keskellä valkoisella seuran logo.
Vuonna 1996 Sabres otti vaihtoehtoisessa pelinutussaan käyttöön mustan pohjan, jolla mentiin vuoteen 2006 asti. Seuran kulttipelaajia 1990-luvulla oli muiden muassa urallaan kuudesti liigan parhaaksi maalivahdiksi valittu Dominik Hasek, joka edusti Sabresia kausina 1992-2001.
5. Colorado Avalanche (2015-18)

avs_040419

Denveriläisryhmän vaihtoehtoisessa pelipaidassa on samanlainen idea, kuin Senatorsin vuosina 2011-17 käyttämässä peliasussa. Avalanchen kyseisen ajanjakson pelipaidan värit ovat myös tummanpuoleisia, ja keskellä kolmion sisällä on seuran mukaan C-kirjain.
Kolmio kuvastaa Coloradon lumista kalliomaisemaa, ja sillä halutaan muistuttaa NHL:ssä vuosina 1976-1982 pelannutta Colorado Rockiesia.
4. Boston Bruins (2008-17)

Musta-keltainen väriyhdistelmä on ollut Bruinsin pelipaitojen vakiona oikeastaan niin kauan kuin joukkue on viihtynyt taalaliigassa.
Kyseisinä vuosina käytetty vaihtoehtoinen pelipaita oli yksinkertainen, mutta toimiva. Väreistä ei turhaan poikettu, ja karhun kuva oli hienosti muotoiltu peliasun keskelle. Perinteisen Orginal Six -joukkueen identiteetti on sen verran vahva, että ihmiset olisivat tunnistaneet seuran pelkän kuvankin perusteella.
3. Arizona Coyotes (1996-2003)

GettyImages-52333604

Phoenix Coyotes -nimeä vuosina 1996-2014 kantanut nykyinen Arizona Coyotes onnistui 1990-luvulla luomaan taitavilla väriyhdistelmillä peliasun, joka on säilynyt pitkään fanien verkkokalvoilla.
Keskeisenä oli Coyotesin logo, jossa kojoottia esittävällä hahmolla oli käsissään jääkiekkomaila. Väreinä olivat vihreä, valkoinen, viininpunainen ja valkoinen. Tunnetuista suomalaispelaajista pelipaitaa kantoi useimmin Teppo Numminen, jonka pelinumero 27 koristaa Gila River Arenan kattoa.
2. Anaheim Ducks (1993-2006 ja 2015-18)

Anaheim Mighty Ducksina tuolloin tunnetulla kalifornialaisseuralla oli 1990-luvun alussa käytössään peliasu, jonka logo on kenties yksi kiekkomaailman tunnetuimmista. Vaihtoehtoisen pelipaidan pääväreinä ovat olleet violetti ja vihreä.
Logossa on ankan kuva, joka tuo monen mieleen vanhanajan kauhuelokuvien kiekkomaskit. Lisäksi kuvan takana on ristiin menevät jääkiekkomailat. Päättyneellä kaudella Ducks pelasi tiettyjä kotiotteluja kyseisillä peliasuilla ja kunnioitti näin seuran perinteitä.
1. San Jose Sharks (2018-)

GettyImages-1133356453

Sharks esitteli vuonna 2018 upean tummansävyisen Stealth-peliasun, joka on tänä päivänä erinomainen vaihtoehtopaita. Keskeistä paidassa on nimenomaan mustan sävy, johon on onnistuttu taitavasti sekoittamaan tummansinistä. Logona on tuttu kiekkomailan halki puraiseva hai.
Sharksilla oli päättyneellä kaudella tiettyjä ajankohtia, jolloin kotiotteluissa käytettiin kyseistä paitaa.