JoonasShootout1230

Columbus Blue Jacketsin sunnuntai-ilta oli monessa mielessä harmittava. Joukkue koki karun tappion kotijäällään Chicago Blackhawksille, ja ohiolaiset menettivät ykkösvahtinsa Joonas Korpisalon sairastuvalle.

Chicago voitti ottelun rangaistuslaukauksilla 3-2, ja Korpisalo joutui jättämään kaukalon Blackhawksin ensimmäisen rankkarin jälkeen. Hän yritti torjua Jonathan Toewsin rystylaukauksen ja loukkasi samalla oikean jalkansa. Harmittomalta näyttänyt tilanne johti kuitenkin pahannäköiseen loukkaantumiseen, sillä tuomari joutui taluttamaan Korpisalon pois jäältä, ja huoltajat taluttivat hänet välittömästi pukusuojiin.
Columbus-leiristä ei osattu vielä kertoa, miten pahasti joukkueen tähtiveskarille kävi.
Columbuksessa onkin tällä hetkellä päällä iso pelkotila: Korpisalo on ollut joukkueen tärkeimpiä tekijöitä, ja hänen poissaolonsa näkyisi isosti.
- Toivottavasti se (vamma) ei ole kovin vakava, Columbuksen kapteeni Nick Foligno toivoi.
- Hän on ollut pitkään meidän luottomiehemme, kapteeni jatkoi.

korpisalo

Samaa harmittelua jatkoi Riley Nash, joka teki kotijoukkueen illan avausmaalin.
- Se on melko brutaalia, sillä hän on ollut koko kauden ykkösmiehemme, Nash mietiskeli.
Korpisalo jälleen illan suurimpia onnistujia
Korpisalo on pelannut pitkään hyvällä tasolla, ja hän on suurin tekijä siihen, että Columbus on tällä hetkellä kymmenen ottelun pisteputkessa. Suomalainen on torjunut näistä kymmenestä ottelusta peräti yhdeksässä ja tuonut joukkueelleen kuusi voittoa päästäen yhteensä vain 15 osumaa selkänsä taakse.
Korpisalon hyvät otteet jatkuivat myös Blackhawksia vastaan. Hän pysäytti kiekon 28 kertaa ja esitti tukun tärkeitä torjuntoja.
- Hän on sellainen kaveri, jolle olisimme halunneet tuoda voiton tänään, koska hän pelasi jälleen uskomattoman hyvin, Foligno kehui.
Columbus menetti 2-0 johtonsa päätöserässä, kun Dylan Strome ja Erik Gustafsson toivat vieraat tasoihin. Isäntien Zach Werenski teki jatkoajan viime hetkillä maalin, mutta osuma hylättiin, koska summeri ehti soida ennen kuin kiekko ylitti maaliviivan.
Columbuksella kävi kieltämättä surkea tuuri, ja sillä saattaa olla kauaskantoiset vaikutukset. Jos Korpisalo joutuu sivuun pitemmäksi aikaa, joukkueen pudotuspelihaave alkaa olla vain toiveajattelua.
Tällä hetkellä joukkue on hyvässä vireessä. Ennen joulua Columbus voitti viisi ottelua putkeen ja on päässyt pisteiden makuun viimeisessä kymmenessä ottelussa putkeen. Joukkue on tällä hetkellä Itäisen konferenssin 12:s, ja sen ero viimeiseen pudotuspelipaikkaan on kuusi pistettä. Näin ollen kaikki näyttää vielä teoriassa hyvältä.
*** ***Seuraa meitä [Facebookissa ja Twitterissä, niin pysyt ajan tasalla NHL:n tapahtumista! ]
Fakta on kuitenkin se, että Korpisalo on ollut suurin tekijä ryhmän hyvälle vireelle, ja Columbukselta ei tällä hetkellä löydy luotettavaa kakkosvahtia. Jos Korpisalo joutuu sivuun, ykköstorjujan paikan perii kokematon latvialaisvahti Elvis Merzlikins, joka on pelannut tällä kaudella kymmenessä ottelussa ja ollut aloittava maalivahti kahdeksan kertaa.
Saako Veini Vehviläinen näytön paikan NHL:ssä?
Merzlikins ei ole vielä vakuuttanut, sillä Columbus ei ole voittanut ainuttakaan ottelua hänen johdollaan.
Korpisalon loukkaantuminen saattaakin avata tilaisuuden myös farmivahdeille. Seuran AHL-joukkueessa Cleveland Monstersissa kiekkoja pysäyttelevät Veini Vehviläinen ja Merzlikinsin maanmies Matiss Kivlenieks, jotka ovat jakaneet vastuun tasaisesti. Entinen kärppätähti Vehviläinen on kuitenkin pystynyt pelaamaan vakuuttavammin tilastojen valossa, joten nuorukaisella saattaa olla edessään uran ensimmäinen NHL-kutsu.

CBJ-WSH: Korpisalo torjuu Oshien yrityksen

Jos Blue Jacketsin ykkösvahti joutuu sivuun pitkäksi aikaa, seuran GM Jarmo Kekäläinen etsinee uutta ykkösvahtia siirtomarkkinoilta. Tarjolla nimittäin saattaa olla Craig Andersonin ja Corey Crawfordin kaltaisia kokeneita maalivahteja.
Tällä hetkellä Ohiossa kuitenkin toivotaan, että Korpisalo selviäisi onnettomuudesta pelkällä säikähdyksellä. Se olisi ylivoimaisesti paras skenaario.