MK

ST. PAUL, Minnesota -- Minnesota Wildin kapteeni Mikko Koivu ei halua tuhlata aikaa henkilökohtaisten saavutusten luettelemiseen.

Kun suomalaissentterille mainitsee, että hän pelaa sunnuntaina 1 000. NHL-ottelunsa, kun Dallas Stars saapuu vierailulle Wildin kotihalliin, hän luo toimittajaan samanlaisen tuikean katseen, jollainen hänellä oli kasvoillaan jo debyyttikaudella 2005-06.

Sellainen Mikko on.

 • Enpä tiedä. Ehkä se on jotain sellaista, mitä arvostaa enemmän kauden jälkeen tai sitten kun olen lopettanut peliurani, 36-vuotias Koivu tokaisee, kun häneltä kysytään virstanpylvään merkityksestä.
 • Mietin kaikkia täällä viettämiäni vuosia, joukkuetovereitani ja ystäviä, joita olen vuosien varrella saanut. Kyllähän siinä vähän tunteetkin nousevat pintaan, kun alkaa ajatella kaikkia näitä vuosia ja sitä, miten nopeasti aika on mennyt, hän jatkaa.

Koivu on pelannut kaikki tähänastiset 999 NHL-otteluaan Wildissa. Hän on seuran kaikkien aikojen ykkönen pelatuissa otteluissa, tehopisteissä (699) ja syöttöpisteissä (496). Eikä maalipörssin kärkipaikkaa pitävä Marian Gaborik (219) ole enää kaukana, sillä Koivulla on tilillään 203 osumaa.

ARI-MIN: Koivu iskee ylivoimamaalin

 • Kun puhutaan Minnesota Wildista, kaikkien kiekkoihmisten mieleen tulee ensimmäisenä Koivu. Hän on toiminut vuosia tämän seuran kapteenina. Numero 9 nousee heti esiin, sanoi maalivahti Alex Stalock.
  Wild varasi Koivun vuoden 2001 NHL Draftin ensimmäisen kierroksen kuudentena pelaajana.
  Hetken aikaa Mikko ajatteli, että hän saattaisi päästä pelaamaan Montreal Canadiensin kapteenina toimineen isoveljensä Sakun kanssa, sillä Canadiensilla oli vuoden 2001 varaustilaisuudessa seitsemäs varausvuoro.
  Mutta Minnesota ehti ensin.
  - Olin siitä todella iloinen. Tiesin, millainen jääkiekkokulttuuri Minnesotassa on. Tiesin, että se on tavallaan samanlaista kuin Suomessa. Olin tosi tyytyväinen, hän kertoi.
  Koivu ei ollut vielä 18-vuotiaana valmis NHL:ään, joten hän kiekkoili kolme kautta Suomessa TPS:n Liiga-joukkueessa ennen kuin lähti Pohjois-Amerikkaan.
Koivu STL

Kun NHL:ssä oli työsulku kaudella 2004-05, Koivu pelasi Wildin silloisessa AHL-farmijoukkueessa Houstonissa. Tuolla kaudella hän sai jo esimakua siitä, mitä jääkiekko merkitsee minnesotalaisille, kun hän pelasi ensimmäisen ottelunsa Xcel Energy Centerissä.
- Muistan, kun olin keskustassa St. Paul Hotelissa ja soitin sieltä kotiin - silloin ei ollut iPadeja eikä läppäreitä. Sanoin kotiväelle, että tämä tuntuu ihan kodilta. Se oli ensimmäinen otteluni täällä. En pelannut siinä matsissa kovin hyvin, mutta tunsin oloni heti kotoisaksi, Koivu muistelee.
Wildin kapteenina kaudesta 2008-09 toiminut Koivu on pitänyt suoritustasonsa esimerkillisen tasaisena. Hän keräsi vähintään 42 tehopistettä 11 kaudella edellisistä 12:sta ennen kuin teloi polvensa viime helmikuussa. Loukkaantumisen vuoksi hän pelasi vain 48 ottelua, mutta keräsi niissä kuitenkin tehot 8+21=29.
Tällä kaudella Koivu on pelannut kaikissa Wildin 26 ottelussa, ja pistesaldo näyttää tällä hetkellä lukemaa 2+9=11.
- Koskaan ei tarvitse olla huolissaan siitä, että pelaako numero 9 vai ei. Tiedät joka kerta, mitä sieltä on tulossa. Koivu laittaa aina kaiken peliin, sanoi Wes Walz, joka pelasi Koivun kanssa vuosina 2005-08.

MIN-LAK: Koivu moukaroi paluukiekon maaliin

Wildin päävalmentaja Bruce Boudreau, joka valmensi myös Sakua Anaheim Ducksissa, on samaa mieltä Walzin kanssa.
- Mikko ei ole paljon äänessä, mutta hän puhuu tekojensa kautta. Hän tekee lujasti töitä, ja muut seuraavat kapteenin esimerkkiä. Hän haluaa Minnesotan voittavan ja tekee kaikkensa sen eteen. Siksi hän on niin loistava kapteeni, Boudreau kehui.
Koivu luettelee pitkän listan pelaajia, jotka ovat auttaneet häntä menestymään NHL:ssä. Heihin lukeutuvat muiden muassa Andrew Brunette, Marian Gaborik ja Nick Shultz.
- Jos pitää nostaa yksi nimi ylitse muiden, niin se on Jacques Lemaire, Koivu toteaa tarkoittaen Wildin vuosien 2000-09 päävalmentajaa.
- Ilman häntä en istuisi nyt tässä, en olisi tässä joukkueessa enkä olisi pystynyt luomaan tällaista uraa. Hän opetti minulle, mitä tässä liigassa pelaaminen vaatii.
- Nuorena pelaajana ajattelin, että homma on hallussa ja olen siellä, missä haluankin olla. Mutta en ollut lähelläkään, ja Lemaire auttoi minua ymmärtämään sen. Hän oli ankara joka ikinen päivä. Kun minulle tuli ikää vähän enemmän, tajusin, että hän teki sen kaiken siksi, että hän välitti. Olen hänelle paljosta velkaa.
Koivu otti hienosti opikseen, ja nyt edessä on tuhannes ottelu Wildin paidassa.
- Mikko on osa Minnesota Wildin identiteettiä. Hän on ollut iso osa seuran kulttuuria jo kauan, ja tulee vielä olemaan sitä useiden vuosien ajan, paalutti Brunette.