Matthews_Maatta

Power Rankings on NHL.com/FI -sivuston viikkokatsaus, joka ei välttämättä heijastele sarjataulukon tilannetta, vaan tarkastelee tilannetta laajemmin. Artikkelissa käytetyt tilastot on päivitetty perjantaiaamuna Suomen aikaa. Kunkin joukkueen kohdalla on mainittu koko kauden voitto-tappiotilasto (voitot-tappiot varsinaisella peliajalla-jatkoaikatappiot).

Power Rankings -listauksen kärkikolmikko säilyi ennallaan, vaikka jokainen palkintopallilla seisovista joukkueista kompuroi hieman. Takana sen sijaan tapahtui.
Pittsburgh Penguinsin meno jatkui vakuuttavana. Toronto Maple Leafs puolestaan ei suostu häviämään. Washington Capitals ja San Jose Sharks muistuttivat olemassaolostaan, mikä tiesi St. Louis Bluesin ja Calgary Flamesin tippumista top kympin ulkopuolelle.
1. Tampa Bay Lightning (39-16-3), viime viikon sijoitus: 1
Tampan viikko ei ollut millään muotoa täydellinen. Lightningin kahden voiton väliin mahtui kaksi tappiota, joista jälkimmäinen kellariosaston Buffalo Sabresille. Mutta eivät ne Tampan pahimmat uhkaajatkaan olleet virheettömiä.
Tampan kannalta positiivista oli Nikita Kutsherovin paluu vakuuttavaan tahtiinsa. Venäläistähti keräsi tehot 3+5=8 ja johtaa NHL:n pistepörssiä jo kahdeksan pisteen erolla lähimpään uhkaajaansa.
2. Boston Bruins (35-12-8), viime viikon sijoitus: 2
Myös Boston jäi Buffalo-lauman tallomaksi. Siinä ottelussa päättyi myös Tuukka Raskin hurja putki. Hän oli voittanut 21 edellisestä startistaan 19 ja hävinnyt kahdesti jatkoajalla.
- Tuukka teki torjunnat putken jatkumiseksi, mutta me emme vain vastanneet hänen huutoonsa, Bruins-luotsi Bruce Cassidy manaili seuran verkkosivuilla.
Boston korjasi kurssinsa saman tien ja kukisti sekä New Jersey Devilsin että Calgary Flamesin. Bruins on kolmen pisteen päässä NHL:n kärkipaikalla porskuttavasta Tampasta, joka on pelannut kolme ottelua enemmän kuin Boston.

BOS-DET

3. Vegas Golden Knights (38-15-4), viime viikon sijoitus: 3
Vegas jatkaa yhä taistelua Presidents' Trophysta eli NHL:n runkosarjan voitosta. Se asia ei tosin taida enää tässä vaiheessa kautta täyttää yllätyksen tunnusmerkkejä. Golden Knightsin viikkoon mahtui kaksi voittoa ja yksi tappio.
Vegas voi jo alkaa mittailla yhdelle lakanalle paikkaa T-Mobile Arenan kattoon. Golden Knightsilla on mukava kymmenen pisteen kaula Pacificissa. Divisioonatittelin menettäminen vaatisi Vegasilta melkoista romahtamista sekä jonkun muun erottautumista Pacificin massasta.
Niin, ja kuka olikaan se henkilö, joka veikkasi ennen kauden alkua, että William Karlssonilla on helmikuun puolivälissä kasassa 30 maalia? Herra, te valehtelette.
4. Pittsburgh Penguins (33-22-4), viime viikon sijoitus: 8
Tuskin mikään muu yhdistelmä kylvää samanlaista pelkoa NHL-joukkueiden keskuudessa kuin kevät ja Pittsburghin hurja vire. Kaksi edellistä mestaruutta voittanut Penguins menetti viikon neljässä ottelussa vain yhden sarjapisteen.
Pittsburghin tähtikolmikon jokainen jäsen on hauskasti 66 tehopisteessä. Sidney Crosby oli heistä menneen viikon ahnein, mutta on mielenkiintoista nähdä tästä eteenpäin, sprinttaako kapteeni, Jevgeni Malkin vai Phil Kessel nopeimmin Kutsherovin ja Art Ross -kannun perään.

5. Nashville Predators (34-13-9), viime viikon sijoitus: 5
Nashvillen viikko ei ollut tulosten valossa surkea, mutta pelillisesti jonkinlainen kärsimysnäytelmä. Kahden tuskaisen "ylityövoiton" jälkeen tuli tappio Flamesille. Samalla päättyi Pekka Rinteen upea kymmenen voiton ja yhden rankkarikisatappion putki.
- Ne kaikki viime ottelut näyttävät samalta, ne eivät ole olleet tarpeeksi hyviä. Emme tee töitä tarpeeksi kovaa. Meidän pelistä puuttuu hampaita, Predators-luotsi Peter Laviolette jakoi kritiikkiä seuran verkkosivuilla.
Hampaattomuudestaan huolimatta Nashville jatkaa Central-divisioonan kärkipaikalla.

Rinne_Stareahead_mtl1

6. Toronto Maple Leafs (35-19-5), viime viikon sijoitus: 10
Väittikö joku, että Atlantic-divisioonan titteli on vain Tampan ja Bostonin välinen kilpailu? Ainakin Torontossa ollaan jyrkästi eri mieltä.
Toronto koputtelee jo vahvasti kärkikaksikon kantoihin. Maple Leafs nappasi viikon aikana kolme täyttä pistepottia ja venytti voittoputkensa viiden ottelun mittaiseksi. Yksi viikon päänahoista irtosi juuri Tampalta.
Toronton ketju Patrick Marleau (2+4)-Nazem Kadri (4+3)-Mitchell Marner (3+5) oli huikeassa iskussa. Kolmikko saalisti yhteensä 9+12=21 tehopistettä.
7. Winnipeg Jets (33-15-9), viime viikon sijoitus: 4
Winnipeg hävisi kotonaan sekä St. Louis Bluesille että New York Rangersille. Viikolle antoi lohtua Washington Capitalsista otettu kotivoitto, jossa Jets nousi kolmannen erän jälkipuoliskolla kahden maalin takaa rinnalle ja ratkaisi jatkoajalla.
Viikon tärkein uutinen Winnipegin kannalta oli Mark Scheifelen paluu tositoimeen puolentoista kuukauden tauon jälkeen. Jetsin ykkössentteri keräsi Washington-voitossa tehot 2+1.
8. Dallas Stars (33-20-4), viime viikon sijoitus: 6
Dallas Starsilla oli todella kaksijakoinen viikko. Ensin Stars löi voittolaukauksilla tulikuuman Pittsburghin, mutta kärsi sitten todella nolon 0-6 -kotitappion Vancouver Canucksille.
- Meitä nöyryytettiin omassa hallissamme. Tämä on turhauttavaa, Stars-kapteeni Jamie Benn jyrisi seuran verkkosivuilla.
Yksi tappio ei koko kautta tuhoa. Dallasilla on mahdollisuus pestä kasvonsa perjantaina. Voitto Bluesista nostaisi Starsin Central-divisioonan kolmannelle sijalle eli viimeiselle suoralle playoff-paikalle.

9. Washington Capitals (33-17-7), viime viikon sijoitus: -
Washington nappasi sarjapisteitä viikon jokaisesta ottelustaan. Kaksi voittoa ja kaksi jatkoaikatappiota pitivät pääkaupungin pojat vielä tiukasti kiinni Metropolitan-divisioonan kärkipaikassa. Kaksi ottelua enemmän pelannut Pittsburgh on kolme pistettä jäljessä.
Aleksandr Ovetshkin keräsi viikon aikana tehot 2+5=7 ja pitää edelleen kiinni maalipörssin kärkipaikasta. Venäläistähti on samalla ilmoittautunut kisaan - jos ei nyt pistepörssin voitosta - niin ainakin kakkossijasta.
10. San Jose Sharks (31-19-8), viime viikon sijoitus: -
Juuri kun luulimme karistaneemme hailauman kannoiltamme, niin evä vilkkuu taas jossain pinnan yläpuolella. San Jose nappasi neljästä ottelusta kolme voittoa eikä aio päästää irti Pacific-divisioonan kakkossijasta.
San Josen pitää jatkossakin olla terävänä, sillä Flames, Anaheim Ducks ja Los Angeles Kings eivät ole kaukana takana. Pacificin playoff-taistosta onkin tulossa jännittävä, sillä saattaa olla, että Vegasin lisäksi vain kaksi muuta joukkuetta pääsee kevään tanssiaisiin.
Tyrkyllä: Minnesota Wild, Philadelphia Flyers, St. Louis Blues ja Calgary FI