Saros_save

Nashville Predatorsilla ei luulisi olevan hätää, mitä tulee seuran maalivahtitilanteeseen. Kun monet muut joukkueet joutuvat arpomaan torjujiensa kanssa, voi kantrikaupungin ylpeys keskittyä saamaan viisikkopelaamisensa siihen jamaan, jolla himoittu Stanley Cup -pokaali pystyttäisiin keväällä korjaamaan talteen.

Kun Predators kohtasi tiistaina vieraskaukalossa Dallas Starsin, torjuntavuoron saanut Juuse Saros löi pöytään suorituksen, jonka jälkeen päävalmentaja Peter Lavioletten ei tarvitse olla huolissaan tulevista peräkkäisten päivien otteluista. Saros kirjautti Dallasissa oman NHL-uransa yhden ottelun ennätyksen torjumalla 43 kertaa ja antoi omalle joukkueelleen tarvittavan selkänojan keskittyä hoitamaan kamppailu kotiin.
Saros oli vielä kahden erän jälkeen kiinni NHL-uransa toisessa nollapelissä, mutta joutui kuin joutuikin antautumaan päätöserässä kahdesti oman joukkueen löysätessä tempoa 5-0 johtotilanteessa.
- Pelasimme mielestäni erinomaisesti joukkueena. Vastustaja yritti painaa päälle jopa hieman sääntöjenkin rajamailla, mutta kestimme heidän rynnistyksensä. Se kertoi joukkueemme luonteesta paljon, Saros analysoi ottelun jälkeen NHL.comille.

Tilanne ei missään nimessä ollut Sarokselle otollinen tulla tolppien väliin, sillä Predators oli voittanut edellisistä kolmesta vierasottelustaan vain yhden. Lisäksi Saroksen otteet eivät ennen viime peliä olleet aivan sillä tasolla, jota häneltä on odotettu. Vaikka viime kauden finaalijoukkue onkin näyttänyt paperilla todella valmiilta paketilta ajatellen kevättä, on ketjujen yhteispelissä ollut usein paljon hakemista. Erityisesti liika jäähyily on monesti pilannut hyvältä näyttäneen pelin.
- He puskivat rajusti päälle ja heittivät kiekkoa vaarallisestikin maalille. Ajoittain olimme vaikeuksissa, mutta Juuse oli ottelussa todella hyvä. Hän antoi meille mahdollisuuden ratkaista ottelu kahdessa ensimmäisessä erässä, Laviolette kiitteli kamppailun jälkeen.
Henkinen puoli on ollut Saroksen vahvuus koko hänen uransa ajan. Arvostelut ja spekulaatiot hänen kokonsa riittämisestä eivät ole häntä häirinneet, vaan se kuuluisa "kasetti" on kestänyt kovassakin paikassa. Saroksen fyysiset kyvyt ovat vakuuttaneet myös hänen kollegansa.
- Hän on pienestä koostaan huolimatta vakaa torjuja, joka pystyy liikkumaan hyvin vaivattomasti sivuttain. Lisäksi Juuse lukee peliä erittäin hyvin ja näkee kaukaa tulevat kiekot. Se auttaa häntä pysymään rauhallisena, Predatorsin ykköstorjuja Pekka Rinne analysoi NHL.comille.
Saros on pelannut tällä kaudella kuusi ottelua toistaiseksi hänelle vaatimattomalla torjuntaprosentilla 89,0. Vaikka kausi ei ole alkanut hänen kohdallaan täydellisesti, on kevätkaudella luvassa paljon vastuuta. Jotta Predators-juna puksuttaisi tällä kaudella aivan pääteasemalle saakka, tarvitsee seura Pekka Rinteen taakse luotettavan torjujan, joka kykenee viime ottelun tapaan hyppäämään kehiin ja mahdollistamaan joukkueelleen voiton. Lähivuosina voi hyvinkin olla, että Juuse Saros haastaa peliesityksillään Pekka Rinteen taisteluun Predatorsin ykkösvahdin paikasta.
- Tavoitteemme on, että joukkueessamme olisi luotettava maalivahtiduo. Se tuo joukkueeseen niin paljon lisää itseluottamusta. Puolustajat pystyvät pelaamaan paineitta, kun he tietävät, että heidän takanaan on joka ilta voittava maalivahti, Laviolette tiivisti Sportsnetille.

Saros_NSH