toronto centennial

TORONTO -- Toronton pormestari John Tory julisti, että joulukuun 19. olisi kaupungissa tästedes Toronto Maple Leafsin päivä. Samalla päivämäärällä vuonna 1917 pelattiin NHL:n ensimmäinen ottelu, jossa Montreal Wanderers kukisti Toronto Arenasin maalein 10-9. Tasan 100 vuotta myöhemmin Maple Leafs kirjoitti uuden vuosisadan ensimmäisen luvun, kun se kohtasi kotonaan Carolina Hurricanesin.
Paikallinen nuorimies Mitchell Marner, 20, oli ottelun jälkeen yhtä hymyä. Hän oli juuri pelannut NHL-uransa parhaan pelin.

Toista NHL-kauttaan pelaava hyökkääjä kirjautti ottelussa neljä tehopistettä (1+3) ensimmäistä kertaa urallaan, kun Toronto Arenasin pelipaidoissa kaukaloon luistellut Maple Leafs murskasi Carolina Hurricanesin Air Canada Centressä pelatussa iltapäiväottelussa lukemin 8-1. Marnerilta kysyttiin, miltä tuntui pukea Arenasin pelipaita ylle.
- Se oli suuri kunnia, totesi Marner, joka on kotoisin Thornhillistä Toronton liepeiltä.

Kaupungin ja koko liigan upeaan jääkiekkohistoriaan lisättiin jälleen yksi ikimuistoinen päivä. Seuraavassa on listattu juhlapäivän tapahtumia.
11.57
Maple Leafsin entinen kapteeni Wendel Clark toimii nykyään seuran lähettiläänä. Hänen aikataulunsa oli juhlapäivänä todella hurja.
- Juoksen tänään paikasta toiseen. Aloitan alakatsomon parhailta paikoilta, sitten menen Maple Leaf Squarelle, sitten Real Sports -ravintolaan tapamaan lapsia, sitten lastensairaalaan katsomaan ottelun alun. Sen jälkeen palaan tänne hallille hoitamaan asioita.
Pelkkä Clarkin aikataulun kuunteleminen alkoi hengästyttää. Miten ihmeessä hän kuvitteli ehtivänsä joka paikkaan ajoissa?
- Olen kotoisin Saskatchewanista, Clark lohkaisi.
- Minulle on järjestetty kuljetus hallilta kohteisiin ja takaisin. Nostan vain peukaloni pystyyn, niin minut tullaan hakemaan, hän jatkoi.
Maple Leafsin pelaajat sonnustautuivat tiistain ottelussa Arenasin pelipaitoihin. Clark, 51, kertoi käyneensä muutamaa päivää aiemmin paikallisessa junnumatsissa Arenasin takki yllään.
- Se aiheutti aikamoista kuhinaa. Niin varmasti tämän päivän ottelukin.
12.57
NHL Centennial Fan Arena oli pystytetty Maple Leafsin päiväksi Toronton keskustassa sijaitsevalle Yonge-Dundas Squarelle. Stanley Cup -pokaalin ja pienen pop up -kaukalon lisäksi paikalla olivat myös entiset Maple Leafsin pelaajat Darcy Tucker ja Börje Salming.
Kun Salming haastoi toimittajan pöytälätkäpeliin, ei haasteesta voinut kieltäytyä. Matsi päättyi maalittomaan tasapeliin, mutta vain koska pelasin tiukkaa trap-puolustusta. Kyllähän sitä tekee kaikkensa, että voi jättää Hall of Fame -puolustajan (valittu 1996) ilman pisteitä.

Next Century 2

Onko kukaan kysynyt huumorimielessä Salmingilta, 66, pelasiko hän Toronto Arenasissa kaudella 1917-18?
- Melkein. Osa lapsista ei edes tiedä, kuka minä olen. Mutta yllättävän moni on kyllä tiennyt. Varmaan siksi, että heidän isänsä ovat kertoneet meistä ja kiekkohistoriasta. Se on hienoa.
Maple Leafsin kaikkien aikojen pistepörssin nelonen (148+620=768) Salming ei voi kuin ihmetellä, miten intohimoisesti Torontossa suhtaudutaan jääkiekkoon vuosikymmenestä toiseen.
- Se oli aikoinaan ihan hullua ja on sitä yhä. Kerron kotona Ruotsissa, miten hulluna porukka on täällä jääkiekkoon. Kun tulee Torontoon ja näkee, miten paljon ihmiset rakastavat tätä lajia, sitä ei unohda koskaan, sanoi Salming, joka pelasi Maple Leafsissa 1973-89.

Next Century 5

13.57
Air Canada Centren uumenissa Darcy-isä tekee viime hetken säätöjä poikansa Cain Tuckerin varusteisiin. Cainin juniorijoukkue Pee Wee Toronto Titans sekä tyttöjen juniorijoukkue Pee Wee Etobicoke Dolphins liittyisivät Maple Leafsin NHL-miesten seuraan ottelua edeltävässä seremoniassa. Kun lapset odottavat silmät suurina käytävällä, Maple Leafs Sports & Entertainmentin johtaja Larry Tanenbaum pysähtyy vaihtamaan muutaman sanan Darcyn ja Cainin kanssa. Ehkäpä Cainin tulevaisuudessa siintää sopimus Maple Leafsin kanssa?
- Mahtava päivä. Tämä on kunnianosoitus lajille, joka merkitsee tälle kaupungille erittäin paljon, Tanenbaum muotoili.
14.34
Hyökkääjä James van Riemsdyk iskee Toronton seurahistorian 20 000. maalin ja vie Maple Leafsin 3-1 johtoon ensimmäisessä erässä ajassa 10.34.
- Maalimäärä kertoo, miten pitkät perinteet tällä organisaatiolla on. Ja osuma syntyi erityisenä päivänä, van Riemsdyk totesi.
Päivä oli van Riemsdykille erityinen myös siksi, että vastustajan riveissä pelasi hänen veljensä, Hurricanesin puolustaja Trevor, ja katsomon puolella kannustivat Frans-isä, Allison-äiti sekä pikkuveli Brendan.
15.48
Toisessa erässä pelikatkon aikana mediakuutiolla näytettiin astronautti Chris Hadfieldiä, joka on kova Leafs-fani. Häntä pyydettiin johdattamaan hallin yleisö yhteislauluun, ja kappaleena oli Stompin' Tom Connorsin "The Hockey Song." Sanotaanko näin, että Hadfield yritti parhaansa.
Hadfield oli kansainvälisen avaruusasema ISS:n ensimmäinen kanadalainen komentaja vuosina 2012-13. Avaruusasemalla ollessaan hänellä oli tapana ladata Maple Leafsin pelejä ja katsoa niitä päivittäisen parin tunnin juoksumattotreeninsä aikana. Hockey Night in Canadan Coach's Corner -osiota hän ei halunnut jättää väliin koskaan.
16.22
Kun päätöserän alussa mediakuutiolla näytettiin kanadalaista olympiauimari Penny Oleksiakia, yleisö villiintyi täysin. Oleksiakista tuli Riossa 2016 ensimmäinen kanadalaisurheilija, joka on napannut samoista kesäolympialaisista neljä mitalia (kulta, hopea ja kaksi pronssia).

Next Century

16.27
Maple Leafsin hyökkääjät Patrick Marleau ja Kasperi Kapanen osuivat päätöserässä kuuden sekunnin välein. Kaksikko jäi pikamaaleillaan vain kaksi sekuntia seuran ennätyksestä. Eddie Olczyk ja Gary Leeman iskivät neljässä sekunnissa kiekon kahdesti Quebec Nordiquesin verkkoon 29. joulukuuta 1988.
17.13
Maple Leafs katkaisi kolmen ottelun tappioputkensa ottamalla 8-1 voiton ja lähettämällä tuhannet lapset - Toronton jääkiekkofanien seuraavan sukupolven - hyvillä mielin kotimatkalle.
Kun päävalmentaja Mike Babcockilta kysyttiin ottelun ykköstähdeksi valitun lapsenkasvoisen Marnerin suorituksista, ei hän voinut vastustaa kiusausta vitsailla nuorukaisen kustannuksella.
- Häntä kohti lauottiin paljon kaukalon ulkopuolelta. 'Mitch, olit hyvä eka erässä. Yritätkö tehdä vaikutuksen paikalla oleviin luokkakavereihisi? Pelaamme nyt eka kertaa ennen sinun nukkumaanmenoaikaasi.' Ja kaikkea sellaista, Babcock sanoi leveän virnistyksen saattelemana.
Eikä hän ollut ainoa, jonka huulille juhlapäivä nostatti hymyn.

Next Century 3