Hynes

John Hynes on palkattu Nashville Predatorsin uudeksi päävalmentajaksi. Hän korvaa tehtävässä Peter Lavioletten, joka sai potkut pestistään maanantaina.

Hynes on viimeksi valmentanut New Jersey Devilsiä, josta hän sai lähtöpassit joulukuun alussa.
- John Hynes on nuori ja älykäs valmentaja sekä loistava johtaja, joka on osoittanut pystyvänsä kehittämään nuoria pelaajia ja motivoimaan konkareita, kehui Nashvillen GM David Poile.
- Me pidämme hänen ansioluettelosta ja uskomme hänen keränneen oppia jokaisessa aiemmassa tehtävässään. Uskomme hänellä olevan parhaat työkalut ulosmittaamaan joukkueemme maksimipotentiaalin, Poile jatkoi.
Hynes valmensi Devilsiä viidellä eri kaudella (150 voittoa, 159 tappiota, 45 tasapeliä). Hän johdatti Devilsin pudotuspeleihin kaudella 2017-18, jolloin seuran tie katkesi itäisen konferenssin ensimmäisellä kierroksella, kun Tampa Bay Lightning oli parempi otteluvoitoin 4-1.
*** ***Seuraa meitä [Facebookissa ja Twitterissä, niin pysyt ajan tasalla NHL:n tapahtumista! ]
- Tämä on mahtava tilaisuus liittyä organisaatioon, jolla on menestyksekäs historia, valtavan lahjakas joukkue ja ilmiömäinen fanikunta, hehkutti Hynes.
- Tällä organisaatiolla on vahva perusta aina omistajista toimiston väkeen. Olen innoissani tänne tulosta ja siitä, että pääsen yrittämään repimään joukkueesta maksimaalisen huipun.
Predators (19-15-7) on tällä hetkellä Central-divisioonan kuudentena. Eroa viimeiseen pudotuspelipaikkaan on viisi pistettä. Nashville pelaa seuraavan kerran ensi yönä Suomen aikaa, kun Predators kohtaa Boston Bruinsin.