top-draft-picks-3

NHL:n vuotuisen varaustilaisuuden ensimmäinen kierros pidettiin varhain juhannusaamuna Suomen aikaa Chicagon United Centerissä. Chicago isännöi varaustilaisuutta ensimmäistä kertaa sen 53-vuotisen historian aikana.
New Jersey Devils pääsi varaamaan ensimmäisenä ja varasi Niko Hischierin. Tämän varauksen kohdalla tehtiin NHL-historiaa, sillä Hischier on NHL:n historian ensimmäinen sveitsiläinen ykkösvaraus. Keskushyökkääjä pelasi viime kaudella QMJHL:n Halifax Mooseheadsissa. Hänet palkittiin Michael Bossy Trophylla liigan parhaana tulevaisuuden nimenä ja Michel Bergeron Trophylla parhaana tulokashyökkääjänä.

 • Olen sanaton. En voi uskoa tätä. En voi kuvailla tilannetta. Halasin äitiäni ensimmäiseksi. Hän taisi hieman itkeä. Siinä oli paljon tunteita. En tiennyt, että näin kävisi. Kauteni oli hyvä Halifaxissa ja nuorten MM-kisojen jälkeen tiesin, että pelaan hyvin. Yritin pitää sitä yllä kauden loppuun ja olen onnellinen, että kävi näin, sanoi Hischier tilaisuuden jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
  Philadelphia Flyers varasi toisena. He varasivat Hischierin kanssa ykkösvarauksen tittelistä kovaa kisaa käyneen Nolan Patrickin. Patrick pelasi viime kaudella WHL:n Brandon Wheat Kingsissä, jossa hän voitti Ed Chynoweth Cupin ja oli WHL:n pudotuspelien arvokkain pelaaja.
  Dallas Stars varasi kolmantena, ja sillä vuorolla nähtiin ensimmäinen suomalaisvaraus, kun Stars varasi HIFK:n Miro Heiskasen. Hänestä tuli tämän vuoden draftin ensimmäisenä varattu puolustaja. Heiskasta pienemmällä numerolla on Suomesta varattu vain Kari Lehtonen, Aleksander Barkov ja Patrik Laine, jotka kaikki varattiin toisella vuorolla vuosina 2002, 2013 ja 2016. Heiskasesta tuli pienimmällä numerolla varattu suomalaispakki yhdessä vuonna 1995 varatun Aki Bergin kanssa.
 • Tämä tuo lisäpotkua arkeen. Haluan totta kai päästä pelaamaan NHL:ään. Siihen tähdätään ja tehdään kaikki sen eteen, että pääsisin sinne. On paha sanoa vielä (aikataulusta). Tässä on kesä aikaa ja syyskuussa nähdään, missä ollaan sitten, Heiskanen kertoi NHL.com/FI:lle Chicagossa.
  Colorado Avalanchen varausvuoro oli neljäntenä, ja he varasivat myös puolustajan, AJHL:n Brooks Banditsin Cale Makarin. Hänet valittiin päättyneellä kaudella Canadian Junior Hockey Leaguen parhaaksi puolustajaksi sekä Alberta Junior Hockey Leaguen parhaaksi puolustajaksi ja pelaajaksi.
  Vancouver Canucksin viidennen vuoron varaus osui Ruotsiin, kun seura varasi tilaisuuden ensimmäisenä ruotsalaisena keskushyökkääjä Elias Petterssonin Allsvenskanin Timråsta.
  Vegas Golden Knightsilla oli ensimmäisellä kierroksella peräti kolme vuoroa, ja niistä ensimmäinen oli kuudes varausvuoro. Ensimmäinen Vegasin varaama pelaaja oli WHL:n Portland Winterhawksin sentteri Cody Glass. Vegas varasi uudelleen numerolla 13. Sillä vuorolla seuraan päätyi OHL:n Owen Sound Attackin Nick Suzuki. GM George McPhee nousi lavalle uudelleen 15. vuorolla kuuluttamaan illan kolmannen ruotsalaisen, puolustaja Elias Brännströmin.
  New York Rangers varasi seitsemäntenä. Sen valitsema pelaaja oli illan toinen ruotsalaisnimi, HV71:n Lias Andersson. Casey Mittelstadt varattiin kahdeksantena Buffalo Sabresiin. Hän oli illan ensimmäisenä varattu yhdysvaltalaispelaaja.
  Detroit Red Wingsin vuoro tuli yhdeksäntenä, ja Red Wingsin valinta oli Michael Rasmussen. Detroit varasi ensimmäistä kertaa kymmenen ensimmäisen seuran joukossa sitten vuoden 1991.
  Florida Panthersin GM Dave Tallon sai odotetut aplodit Chicagon kotiyleisöltä noustuaan lavalle 10. varausvuorolla. Panthers varasi vaarallisen maalintekijän, laituri Owen Tippettin OHL-seura Mississauga Steelheadsista.
  Keskushyökkääjä Gabe Vilardi oli numerolla 11 varanneen Los Angeles Kingsin valinta. 12. vuorolla varasi Carolina Hurricanes, joka toi vuorollaan lisää eurooppalaisväriä varaamalla tshekkiläisen Martin Necasin. Tampa Bay Lightningin vuoro tuli numerolla 14. Tuolloin nähtiin illan toinen toisen polven kiekkoilijan varaus Nolan Patrickin jälkeen. Steve Yzerman kuulutti Tampaan Adam Footen pojan, puolustaja Callum Footen.

Calgary Flames varasi illan toisen suomalaisen, Tri-City Americansin puolustaja Juuso Välimäen, numerolla 16. Välimäki on pelannut seurassa jo kaksi kautta. Hän oli WHL:n puolustajien pistepörssin seitsemäs päättyneellä kaudella. Välimäen varauksen myötä tämän vuoden tilaisuudessa varattiin ensimmäisellä kierroksella ensimmäistä kertaa useampi kuin yksi suomalainen puolustaja.
Toronto Maple Leafsin viime vuosien varaukset nousivat päättyneellä kaudella todellisiksi vastuunkantajiksi, ja tuohon joukkoon nousi seuran numerolla 17 varaama ruotsalaispuolustaja Timothy Liljegren Röglestä.
Kolmas avauskierroksen suomalaispuolustaja huudettiin seuraavaksi, kun SaiPan kanssa ensi kaudesta sopimuksen tehnyt Urho Vaakanainen varattiin Boston Bruinsiin numerolla 18.
San Jose Sharks varasi vuorolla 19 keskushyökkääjä Joshua Norrisin. Seuraavaksi oli vuorossa St. Louis Blues, joka varasi niinikään sentterin, Robert Thomasin. New York Rangersilla oli kaksi varausvuoroa ensimmäisellä kierroksella, ja toisella vuorollaan se varasi numerolla 21 illan toisen tshekin, keskushyökkääjä Filip Chytilin.
Edmonton Oilers varasi viime vuonna ensimmäisellä kierroksella Jesse Puljujärven, ja sitä ennen se sai Connor McDavidin. Tällä kertaa Oilers varasi ykköskierroksella numerolla 22 laitahyökkääjä Kailer Yamamoton Spokane Chiefsistä.
Arizona Coyotes varasi puolustaja Pierre-Olivier Josephin vuorolla 23.
Winnipeg Jets varasi viime vuonna kakkosvuorolla Patrik Laineen, ja tänä vuonna se oli vuorossa sijalla 24. Jets varasi jälleen suomalaishyökkääjän, kun sen valinta ensimmäisellä kierroksella oli Kristian Vesalainen. Hän pelasi viime kaudella Frölundassa ja HPK:ssa. Hänellä on ensi kaudesta sopimus HPK:n kanssa.
Keskushyökkääjä Ryan Poehling sai oman hetkensä Vesalaisen jälkeen. Hänet varattiin numerolla 25 Montreal Canadiensiin.

Kotiyleisö oli odottanut pitkään Chicago Blackhawksin varausvuoroa 26, mutta juuri ennen sitä komissaari Gary Bettman ilmoitti seuran tehneen kaupat siitä Dallas Starsin kanssa. Chicago sai vuorot 29 ja kolmannen kierroksen vuoron 70. Dallas varasi hankkimallaan vuorolla tilaisuuden ensimmäisen maalivahdin Jake Oettingerin.
Tämän jälkeen saatiin illan toinen kauppa, jonka myötä myös Jori Lehterä vaihtoi seuraa. Vuoron 27 alkuperäinen omistaja St. Louis Blues vaihtoi Lehterän, mainitun vuoronsa ja vuoron vuoden 2018 varaustilaisuudesta Philadelphia Flyersin Brayden Schenniin. Flyers varasi saamallaan vuorolla keskushyökkääjä Morgan Frostin.
Ottawa Senators varasi numerolla 28. Se poimi keskushyökkääjä Shane Bowersin.
Tämän jälkeen komissaari Bettman pääsi viimein kuuluttamaan kotijoukkue Chicago Blackhawksin varausvuoron. Kovia pelaajakauppoja viimeisten päivien aikana tehnyt Chicago varasi vuorolla 29.
GM Stan Bowman kutsui lavalle Jonathan Toewsin ja Patrick Kanen kuuluttamaan Blackhawksin valinnan. Kane kuulutti tilaisuuden viidennen suomalaisen, Portland Winterhawksin puolustaja Henri Jokiharjun.
Tämän jälkeen tehtiin jälleen suomalaishistoriaa, kun peräti kuudes suomalainen varattiin. Eeli Tolvanen, jonka odotettiin menevän jo pienemmillä numeroilla, varattiin Nashville Predatorsiin. Näin rikottiin ennätys vuodelta 2002, jolloin viisi suomalaista varattiin ensimmäisellä kierroksella.
Ennen avauskierroksen päätöstä nähtiin vielä yksi kauppa. Pittsburgh Penguins myi pois vuoronsa ja Oscar Sundqvistin St. Louis Bluesille saaden Ryan Reevesin ja vuoron tämän vuoden toiselle kierrokselle numerolle 51. Blues käytti varauksensa illan ensimmäiseen venäläispelaajaan, Moskovan Dynamon Klim Kostiniin.
Varatuista 31 pelaajasta 12 on Kanadasta, kuusi Suomesta, viisi Yhdysvalloista, neljä Ruotsista, kaksi Tshekistä ja yksi Sveitsistä sekä yksi Venäjältä.