George McPhee

Vegas Golden Knightsin GM George McPhee kertoi Las Vegas Review-Journalille, että seura aikoo olla hyvinkin aktiivinen, kun vapaat agentit tulevat pelaajamarkkinoille.
- Raha ei ole ongelma. Seuramme omistaja Bill Foley on valmis satsaamaan kunnolla, jotta saamme oikeanlaisen pelaajan. Ja meidän tehtävämme on määrittää, keitä nuo pelaajat ovat, McPhee sanoi kausikorttilaisten kyselytilaisuudessa maanantaina.

Heinäkuun alussa rajoittamattomiksi vapaiksi agenteiksi voivat vapautua muiden muassa San Jose Sharksin keskushyökkääjä Joe Thornton sekä Washington Capitalsin hyökkääjä T.J. Oshie ja puolustaja Kevin Shattenkirk.
Golden Knights kiinnitti ensimmäisen palaajansa, WHL:n Brandonin Reid Duken, kolmivuotisella tulokassopimuksella 6. maaliskuuta. Vegas jatkaa amatööripelaajien tarkkailua, kun NCAA:n Frozen Four ja CHL:n Memorial Cup lähestyvät.
- Kiirettä pitää, mutta emme halua päästää näitä tilaisuuksia käsistämme. Haluamme vielä tarkkailla pelaajia, joista voisi olla meille apua, McPhee sanoi.
McPhee kertoi, että Vegas aikoo odottaa NHL:n runkosarjan loppuun ennen kuin pestaa joukkueelle päävalmentajan.
- Päätimme elokuussa, että harkitsemme asiaa kaikessa rauhassa ja valitsemme haluamamme valmentajan keväällä. Suunnitelmamme ei ole muuttunut. Haluamme valmentajan, joka on pelin suhteen ajan hermolla ja jolla on näkemystä lajin tulevaisuuteen, McPhee sanoi.
Golden Knights aikoo julkistaa AHL-farmijoukkueensa ensi kuussa.
- AHL-joukkueemme kanssa meillä on hyvä tilanne. Saamme kumppaniksemme menestystä niittäneen seuran, jonka markkina-alueella jääkiekolla on pitkät perinteet. Meillä on täysi päätäntävalta farmijoukkueemme peliin liittyvissä asioissa. Valmentajat ja osa pelaajista tulevat meiltä. Kyse on kehittämisestä ja voittamisesta, McPhee avasi.
Golden Knights saa valtaosan kokoonpanostaan NHL:n laajennusdraftissa. Liigan muiden joukkueiden on toimitettava lista suojatuista pelaajistaan 17. kesäkuuta mennessä. Vegas poimii yhden pelaajan kustakin joukkueesta ja ilmoittaa valintansa viimeistään kesäkuun 20. päivänä. Golden Knightsin pelaajavalinnat julkistetaan 21. kesäkuuta.

VegaSArena_34

NHL:n palkkakaton arvellaan olevan ensi kaudella lähellä tämän kauden tasoa eli 73 miljoonaa dollaria.
Las Vegas Ice Centerissä pidetylle Wayne Gretzkyn Fantasy Campille viime viikolla osallistunut entinen NHL-puolustaja Marty McSorley uskoo, ettei Golden Knightsilla ole vaikeuksia houkutella vapaita agentteja riveihinsä.
- Las Vegas on houkutteleva paikka pelata. Vaimotkin viihtyvät täällä. Ilmasto on lämmin, ja lapset voivat leikkiä ulkona ympäri vuoden, McSorley sanoi viime viikolla Golden Knightsin nettisivuilla.
- Las Vegasissa on uskomattoman hienot puitteet. Täällä voi tehdä perheen kanssa melkein mitä vain, mennä puistoon, golfata tai katsoa hienoja esityksiä. Koulut ja sairaalatkin ovat korkeaa tasoa. Vegasista löytyy kaikkea, hän jatkoi.
McSorleyn mukaan sekin auttaa, että Nevadan osavaltiossa ei tarvitse maksaa tuloveroa.
- Se on Golden Knightsille valtava etu pelaajien houkuttelussa, hän totesi.­­