hextall

Ron Hextall irtisanottiin maanantaina Philadelphia Flyersin GM:n tehtävistä.

  • Flyersin organisaatio on päättänyt vapauttaa Ron Hextallin tehtävistään seuran GM:nä ja varapresidenttinä. Kiitämme Ronia hänen merkittävästä panoksestaan, mutta viime aikoina on tullut selväksi, ettemme enää jaa samaa näkemystä joukkueen suunnasta. Näiden erimielisyyksien valossa on mielestämme organisaation kannalta parasta tehdä tämä muutos, joka astuu voimaan heti. Olen jo aloittanut uuden GM:n valintaprosessin. Toivon mukaan saamme sen päätökseen mahdollisimman pian, kertoi Flyersin presidentti Paul Holmgren.
    Metropolitan-divisioonassa seitsemäntenä oleva Philadelphia (10-11-2) on kirjauttanut kuudesta viime ottelustaan voitto-tappiotilaston 1-4-1. Lauantaina Toronto Maple Leafs jyräsi Flyersin maalein 6-0.
    Philadelphian päätyyn on tehty keskimäärin 3,57 maalia ottelua kohti, mikä on kolmanneksi eniten NHL:ssä Ottawa Senatorsin (4,35) ja Florida Panthersin (3,62) jälkeen. Alivoimatilastossa Flyersia (69,7 %) huonommaksi jää vain Senators (68,5 %). Philadelphian ylivoimassakaan ei ole hurraamista, sillä yv-prosentti 15,7 riittää liigan tilastossa vasta 25. sijaan.
    Hextallilla, 54, oli menossa viides kausi Flyersin GM:nä. Hänet ylennettiin seuran apulais-GM:n paikalta 7. toukokuuta 2014 korvaamaan Holmgrenin. Flyers eteni neljällä Hextallin kaudella kahdesti playoffeihin, mutta putosi molemmilla kerroilla jo ensimmäisellä kierroksella.