CAR-EDM: Archibald ratkaisee voiton jatkoajalla

Venäläinen on pokannut NHL:n arvokkaimmalle pelaajalle jaettavan Hart Trophyn. Eurooppalaisista myös tshekki ja ruotsalainen on siihen yltänyt. Ja kohta ehkä saksalainen.
Moni on jo postittamassa NHL:n pistepörssin voittajalle annettavaa Art Ross Trophya Edmonton Oilersin Leon Draisaitille (34+61=95). Saksalaishyökkääjällä on sunnuntain jälkeen 13 pisteen kaula lähimpään uhkaajaansa.

Oilers kukisti sunnuntain kierroksella Carolina Hurricanesin vieraissa 4-3. Draisaitl kirjautti illan kolmannen tehopisteensä syöttämällä Josh Archibaldin viimeistelemän jatkoaikamaalin.
Tällä tahdilla Draisaitl voi hyvinkin napata myös Hartin Art Rossin kaveriksi. Saamme kuulla NHL:n gaalaillassa kesäkuussa: "Danke Schön."
*** ***Seuraa meitä [Facebookissa ja Twitterissä, niin pysyt ajan tasalla NHL:n tapahtumista! ]
- Kun katsoo mitä Draisaitl tekee joukkueemme hyväksi, niin ilman muuta hänen pitäisi olla ehdolla, Oilersin päävalmentaja Dave Tippett totesi.
Draisaitl on tällä hetkellä 132 tehopisteen vauhdissa. Se olisi tämän vuosituhannen kovin lukema. Viimeksi parempaan ovat pystyneet Pittsburgh Penguinsin Mario Lemieux (161) ja Jaromir Jagr (149) kaudella 1995-96.
Oilers pärjännyt toistaiseksi ilman McDavidia
Reisivammaa poteva Edmontonin kapteeni ja übertähti Connor McDavid oli sunnuntaina sivussa neljännestä peräkkäisestä ottelusta. Oilers on kairannut niistä kamppailuista kolme voittoa. Jakson ainoa tappio tuli hurjavireiselle Tampa Bay Lightningille.
- Connor on valtava osa tätä joukkuetta. Mutta me näytämme jääkiekkomaailmalle - emme niinkään itsellemme - että me emme ole yhden miehen joukkue. Tietenkin joukkueemme on paljon parempi, kun Connor pelaa. Ei se ole mikään salaisuus. Mutta on mukavaa, että pystymme vääntämään muutaman voiton ilman häntä, Draisaitl kertoi Sportsnet-kanavalle.
Draisaitl on saalistanut noissa ilman McDavidia pelatuissa neljässä ottelussa 3+7=10 pistettä. Hänen koko kauden keskimääräinen jääaikansa 22.33 on kovin kaikista NHL-hyökkääjistä. Voi hyvin sanoa, että 24-vuotias saksalainen on ottanut Oilersin reppuselkäänsä.

FLA-EDM: Draisaitl vahvana aloituksen jälkeen

 • Kun näkee mitä Draisaitl tekee kaukalossa, minkälaisia minuutteja hän pelaa ja mikä vaikutus hänellä on peliin, niin se on uskomatonta, Tippett kehui.
  Edmontonin kokoonpano oli sunnuntaina jonkinasteinen tilkkutäkki. Sairastuvalla olivat McDavidin lisäksi hyökkäjät James Neal, Sam Gagner ja Joakim Nygård sekä puolustaja Kris Russell. Lisäksi hyökkääjä Zack Kassian on pelikiellossa.
  - Jätkät kuten Archibald ja Riley Sheahan - tai kuka se sitten onkaan - nousevat esiin ja saavat paljon jääaikaa. He täyttävät rooleja, ja sitä tarvitaan joukkueessa. Pitää nostaa hattua heille. Ei ole helppoa mennä siitä normaalista 11-12 minuutin peliajasta sinne lähes 20 minuuttiin. He ovat tehneet mahtavaa työtä, Draisaitl kiitteli.
  Nähtiinpä NHL-kaukalossa pitkästä aikaa myös Markus Granlund, joka oli nostettu Edmontonin vahvuuteen farmista perjantaina. Granlund oli pelannut NHL:n puolella edellisen kerran joulun aatonaattona.
  - Meillä on aika hyviä veteraanipelaajia sivussa. Tykkään siitä, miten jätkät ovat tulleet sisään kokoonpanoon. Granlundkin hyppäsi kehiin ja pelasi todella vahvan ottelun. Pelaamme ja taistelemme kovaa joukkueena, jätkät välittävät toisistaan ja voittamisesta. Kun on hyvää maalivahtipeliä, hieman rakennetta ja kovaa työtä, niin on hämmästyttävää mitä voi saada aikaan, Tippett sanoi.
  Yamamoto ja mahdolliset hankinnat
  Paljon on puhuttu siitä, että Edmonton tarvitsee lisää syvyyttä hyökkäykseensä pystyäkseen taistelemaan NHL:n eliitin kanssa. Se on varmasti totta, mutta on sitä syvyyttä löytynyt ihan omistakin kätköistä. Kailer Yamamoto on ollut sensaatiomainen sen jälkeen, kun hänet nostettiin farmista.
  Yamamoto on toki ollut aina lupaava pelaaja. Edmonton varasi yhdysvaltalaislaiturin kesän 2017 NHL Draftissa ensimmäisellä kierroksella numerolla 22. Mutta tämän hetken meno on yllättänyt monet. Uudenvuodenaattona tämän kauden ensiesiintymisensä tehnyt Yamamaoto on saalistanut siitä lähtien 18 ottelussa 9+9=18 pistettä.
  Toki Yamamotoa on auttanut se, että hän on saanut pelata Draisaitlin ja Ryan Nugent-Hopkinsin rinnalla.
  - Draisaitl on syystäkin maailman toiseksi paras pelaaja. Kovin moni ei pysty siihen, mitä hän tekee kiekon kanssa. Se on uskomatonta, Yamamoto intoili ketjukaveristaan vaikka selvästi pitää McDavidia vielä ranking-listansa kärkimiehenä.

EDM-CHI: Yamamoto iskee toisen maalinsa paluukiekosta

Mutta ehkä niitä hankintoja on kuitenkin vielä tulossa ennen ensi maanantaina umpeutuvaa pelaajasiirtojen takarajaa. Jos joukkueella on ne "kaksi maailman parasta pelaajaa", niin kannattaa varmaan yrittää mennä päätyyn saakka.
- Lyhyen tähtäimen näkymä on myös tärkeä. Meillä on pelaajia (McDavid, Draisaitl, Nugent-Hopkins sekä puolustajat Darnell Nurse, Oscar Klefbom, Adam Larsson), jotka pelaavat uriensa huippuaikaa. He haluavat pelata pudotuspeleissä. He haluavat tilaisuutensa nostaa meteliä tällä kaudella, Edmontonin GM Ken Holland muistutti The Athletic -verkkojulkaisulle tammikuussa.
Edmonton eteni keväällä 2006 yllättäen Stanley Cup -finaaleihin saakka. Sen jälkeen Oilers on nähty pudotuspeleissä vain kauden 2016-17 päätteeksi. Nyt olisi sopiva hetki saada taas sitä meteliä aikaan.
Oilers palaa nyt reissultaan kotiin Pacific-divisioonan kärkijoukkueena. Loppusuoralle lähdetään hyvistä asemista haaste tiedostaen.
- Tällaista se tulee olemaan koko loppukauden ajan. Lähes jokainen vastustaja taistelee playoff-paikasta. Nämä ovat vähän kuin minipudotuspelit. Joka ikisellä ottelulla on merkitystä, Larsson näki.