Patrick_Hischier

BUFFALO -- New Jersey Devils haastatteli maanantaina KeyBank Centerissä alkaneessa 2017 NHL Scouting Combine -tapahtumassa Brandonin keskushyökkääjä Nolan Patrickia, jonka NHL Central Scouting rankkasi Pohjois-Amerikassa pelanneiden varauskelpoisten lupausten ykköseksi viimeisellä listallaan ennen NHL:n varaustilaisuutta.
Kesäkuussa pidettävässä 2017 NHL Draftissa ensimmäisenä varaava Devils jututti mahdollisesti tulevaa seuran avainpelaajaa heti kuusipäiväisen tapahtuman ensimmäisenä iltapäivänä. New Jerseyn odotetaan haastattelevan tiistaina NHL Central Scoutingin listan kakkosta, Halifaxin keskushyökkääjä Nico Hischieriä.

  • Aika suoria kysymyksiä sieltä tuli. He olivat tosi ystävällisiä. Yhdessä vaiheessa kysyttiin, onko tärkeämpää olla paras pistemies vai voittaa ottelu. Siihen oli helppo vastata, sillä ottelun voittaminen on tietenkin tärkeämpää, kertoi Patrick.
    - Olen kilpailuhenkinen kaveri ja vihaan häviämistä. Haluan auttaa joukkuettani mahdollisimman paljon, mutta omilla tehopisteillä ei ole väliä, jos joukkue voittaa, hän jatkoi.
    Haastattelu oli jo toinen tapaaminen Patrickin ja Devilsin GM Ray Sheron välillä. Shero käväisi aiemmin tässä kuussa Patrickin kotikaupungissa Winnipegissä.
    - Haluaisin toki olla varaustilaisuuden ykkönen, mutta loppujen lopuksi ei ole väliä, onko ykkönen, kakkonen vai kolmonen. Kunhan vain saa mahdollisuuden tavoitella pelipaikkaa NHL:ssä. Minulle olisi kunnia pelata NHL:ää missä tahansa, Patrick totesi.
Nolan Patrick

Patrick tapaa tällä viikolla 13 eri seuran edustajat. Hän oli maanantaina juttusilla myös Winnipeg Jetsin ja Buffalo Sabresin kanssa. Sabresilla on varaustilaisuuden ensimmäisen kierroksen kahdeksas ja Jetsillä 13. varausvuoro.
- Winnipegin haastattelu meni mukavasti. He tuntevat minut jo entuudestaan aika hyvin, joten he kyselivät nyt lähinnä vain jotain lisätietoja taustastani. Oikeastaan kaikki ensimmäisen päivän haastattelut menivät hyvin ja olivat ihan hauskoja, sanoi Patrick.
Patrick sanoi haluavansa osallistua NHL Scouting Combine -tapahtuman fyysisiin testeihin. Kaikkien pelaajien on kuitenkin saatava ensin lääkäriltä lupa testeihin osallistumiseen. Jos pelaaja ei ole sataprosenttisen valmis tekemään kuntotestejä vaikkapa kauden jälkeisen leikkauksen, loukkaantumisen, kesken olevan kuntoutusjakson tai sairauden takia, hän ei yleensä saa testilupaa.
Patrick, 18, sai Canadian Hockey Leaguen parhaalle lupaukselle annettavan Sherwin-Williams Top Prospect Awardin CHL:n palkintogaalassa lauantaina. Hänen lääkärintarkastuksensa on edessä keskiviikkona. Patrick joutui jättämään tällä kaudella 35 runkosarjaottelua väliin ylävartalovamman takia. Alavartalovamma puolestaan piti hänet sivussa WHL:n pudotuspeleissä neljästä ensimmäisestä Medicine Hatia vastaan pelatusta ottelusta.
Patrick iski tällä kaudella 33 otteluun 20+26=46 pistettä, ja hänen pistekeskiarvonsa 1,39 per peli oli WHL:n kymmenenneksi paras. Kaudella 2015-16 Patrick oli runkosarjassa WHL:n pistepörssin viides tehtyään 72 otteluun pisteet 41+61=102. Pudotuspeleissä hän mätti 21 otteluun 13+17=30 tehopistettä ja pokkasi playoffien arvokkaimman pelaajan palkinnon.
- Haluan tehdä kaikki kuntotestit, jos vain saan luvan. Tämä on ainutlaatuinen tilaisuus, enkä ole vielä tehnyt näitä kaikkia testejä. Toivottavasti pystyn osallistumaan niihin kaikkiin, Patrick totesi toiveikkaana.