OEL

NHL.com/fi ruotii kaikki 31 joukkuetta ja selvittää, kuinka kesän varaustilaisuus sekä vapaat agentit vaikuttivat niiden luonteeseen ja rakenteeseen. Tänään on vuorossa Arizona Coyotes.

Arizona Coyotesin yksi kesän tärkeimmistä projekteista oli saada seuran ykköspuolustaja Oliver Ekman-Larsson jatkosopimukseen. Neuvottelut päättyivät lopulta yhteisymmärrykseen, ja ruotsalaispuolustaja solmi kojoottiryhmän kanssa maksimipituisen kahdeksan vuoden sopimuksen. Kesän varaustilaisuudessa seuralla oli käytössään yhteensä yhdeksän varausvuoroa, jotka GM John Chayka käytti harkiten.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Koko uransa Coyotesia edustanut Ekman-Larsson sai seuralta mojovan palkankorotuksen, sillä tulevan kauden jälkeen luotettavalle ja taitavalle puolustajalle maksetaan reilut kahdeksan miljoonaa dollaria kaudessa. Monet joukkueet olivat luonnollisesti kiinnostuneita Ekman-Larssonin palveluksista, mutta päävalmentaja Rick Tocchet sai tulevaisuuden visioillaan ruotsalaisen jäämään joukkueeseen.
- Uskon, että myös Oliver näki seuramme kehityssuunnan. Päätös oli joukkueelle erittäin mieluinen. Hän on mielissään siitä, millaisia pelaajia joukkueessa on ja kuinka pelaajistoa on kehitetty. Oliver on eliittiluokan puolustaja, ja olemme onnekkaita saadessamme pitää hänet pitkään Arizonassa, Tocchet iloitsi.
Ekman-Larsson luuti viime kaudella isot minuutit arizonalaisjoukkueen puolustuksessa. Tässä kuussa 27 vuotta täyttävä puolustaja keräsi suurimmat ottelukohtaiset minuutit Coyotesin pelaajista. Lisäksi hän pelasi täydet pelimäärät ja saalisti niissä tehot 14+28=42.

Hän on Coyotesin nykyisestä pelaajistosta ainoa, joka oli mukana, kun Coyotes (silloinen Phoenix) esiintyi edellisen kerran playoffeissa kaudella 2011-2012.
[Katso kesän joukkueanalyysit]
- Pelasimme joukkueena erinomaisesti viime kauden lopun, ja se antaa uskoa tekemiseen tulevaisuudessa. Oli täysin luonnollista, että alkukausi meni pitkälti totutellessa Tocin (Tocchet) pelisysteemiin. Mutta kevätkaudella opit alkoivat purra useampaan pelaajaan, ja toiminta oli jäällä erittäin hyvää, Ekman-Larsson muisteli.
- Minulle oli lopulta helppo päätös jäädä seuraan. Uskon Coyotesin olevan erittäin kilpailukykyinen seuraavien vuosien aikana, ja yllätämme vielä monet, ruotsalaispuolustaja jatkoi luottavaisena.
Coyotesin ykkösvaraukseksi kesäkuun draftissa tuli lopulta keskushyökkääjä Barrett Hayton, jonka seura valitsi koko varaustilaisuuden viidentenä pelaajana. Vahvarakenteinen ja monipuolinen hyökkääjä saattoi olla monelle ehkä pienoinen yllätysvalinta, kun ottaa huomioon läpimurtoaan odottelevan kanadalaissentteri Dylan Stromen. Maaliskuussa 21 vuotta täyttänyttä Stromea pidetään seuran seuraavana huippusentterinä.
Toisella kierroksella Coyotes naarasi riveihinsä isokokoisen (198 cm) kanadalaispuolustaja Kevin Bahlin numerolla 55. Yhdeksän varauksen saldo oli lopulta kolme hyökkääjää, neljä puolustajaa ja kaksi maalivahtia.
Lisää aiheesta: [Ducks oli varovainen siirtomarkkinoilla]
- Jokaisen joukkueen GM tietää, miten tärkeitä laadukkaat ja peliä tekevät keskushyökkääjät ovat joukkueissa. Heidät täytyy hankkia nimenomaan draftin kautta pienillä varausnumeroilla. Olen erittäin tyytyväinen, kuinka suoriuduimme varaustilaisuudesta. Käytimme ykkösvarauksemme monikäyttöiseen pelaajaan, josta on vielä suurta iloa Coyotesille, Chayka totesi.
Vapailta pelaajamarkkinoilta Coyotes nappasi kokeneen Michael Grabnerin, joka vahvistaa kojootteja seuraavat kolme kautta. Itävaltalaishyökkääjä tunnetaan erittäin nopeana laiturina, joka iski viime kaudella New York Rangersille 59 ottelussa 25 maalia. Niistä jokainen syntyi tasaviisikoin. New Jersey Devilsissä syntyivät alkukevään kauppojen jälkeen 21 ottelussa tehot 2+3=5.
Ekman-Larsson ei lopulta jäänyt lopulta ainoaksi ruotsalaiseksi, jonka seura kiinnitti. Rikkonaisen viime kauden pelannut Niklas Hjalmarsson sai Coyotesilta kahden vuoden jatkosopimuksen. Kokenut kolminkertainen Stanley Cup -voittaja tuo jykevyyttä oman alueen puolustamiseen, ja sitä Coyotes tarvitsee tulevilla kausilla.