Randy Carlyle 2.10

Randy Carlyle erotettiin sunnuntaina Anaheim Ducksin päävalmentajan tehtävistä. Seuran GM Bob Murray ottaa valmennusvastuun loppukauden ajaksi.

  • Kiitämme Randya kaikesta siitä, mitä hän on tehnyt tämän organisaation hyväksi. Hän luotsasi joukkueemme kertaalleen mestariksi ja kolmesti konferenssifinaaleihin. Hän on saavuttanut Anaheimissa paljon. Kovina aikoina on kuitenkin tehtävä kovia päätöksiä. Pelaamisemme ei ole viime aikoina ollut hyväksyttävällä tasolla. Meillä on Anaheimissa tietyt menestymisen perinteet, ja niille raiteille meidän on pystyttävä palaamaan, Murray totesi.
    Ankat räpiköivät parhaillaan seitsemän ottelun tappioputkessa, ja viimeisten kymmenen ottelun voitto-tappiotilasto on 2-8-0. Koko kauden saldo 21-26-9 on tuottanut 51 sarjapistettä, mikä ei riitä Läntisen konferenssin viimeistä sijaa korkeammalle. Anaheimin maaliero (-55) on ylivoimaisesti koko NHL:n huonoin.