Krejci426

Bruce Cassidyn luotsaama Boston Bruins aloitti playoffien toisen kierroksen urakkansa lupaavasti, kun Columbus Blue Jackets kukistui torstaina tiukkojen vaiheiden jälkeen hyökkääjä Charlie Coylen iskettyä ratkaisevan osuman jatkoerässä.

Voitolla oli kuitenkin hintansa, sillä bostonilaisten kakkosketjun sentteri David Krejci koki ottelussa kovia ja on viimeisten raporttien mukaan sivussa ottelusarjan toisesta kamppailusta. Krejci loukkaantui päätöserässä, kun hän jäi Riley Nashin kovan mutta puhtaan taklauksen alle.
- Davidin toipumista seurataan päivä kerrallaan. Huomisissa aamuharjoituksissa saamme tietää enemmän hänen kunnostaan, Cassidy paljasti perjantaina.
Bruinsin hyökkäysmateriaalin syvyyttä on kevään aikana ehditty moneen kertaan kritisoimaan, eikä taiturimaisen Krejcin puuttuminen ainakaan vähennä joukkueeseen kohdistuvaa kritiikkiä.
[Lue ottelusarjan BOS-CBJ kaikki jutut täältä]
Kun loukkaantumiset astuvat kuvioihin mukaan, vaatii se joukkueelta sitoutumista sekä kokemusta käsitellä muuttuvia tilanteita. Bruins on jäljellä olevista pudotuspelijoukkueista se, joka on viimeksi päässyt nostamaan mestaruuspokaalia (2011). Heillä on nykyisessä miehistössään kaikista eniten Stanley Cupin voittaneita pelaajia, mikä kertoo siitä, ettei Bruinsia pystytä ainakaan kokemuksella horjuttamaan.
- Joukkueemme on henkisesti erittäin vahva ja pystymme käsittelemään hankaliakin tilanteita. Ei yksinkertaisesti ole sellaista asiaa, josta emme selviäisi. Tappiotilanteesta nouseminen ensimmäisessä ottelussa oli jälleen osoitus joukkueemme laadusta, avauskamppailussa tehot 0+2 tehtaillut Marcus Johansson suitsutti.

johansson mw

Bruins on totta vie ollut haastavissa tilanteissa aiemminkin. Viime keväänä täsmälleen samassa vaiheessa joukkue taisteli uhrautuvaisesti Tampa Bay Lightningin kanssa pääsystä Itäisen konferenssin finaaleihin. Useat Bostonin avainpelaajat joutuivat pelaamaan tuolloin loukkaantuneena.
Kaudella 2010-11 Bruins porhalsi puolestaan päätyyn asti, vaikka pelaajisto kärsi matkalla monia kolhuja. Silloisista avainpelaajista muiden muassa juuri Krejci, nykyään Edmonton Oilersia edustava Milan Lucic ja uransa jo lopettanut Nathan Horton pelasivat vammoistaan piittaamatta.
Voitto Blue Jacketsista ottelusarjan ensimmäisessä kamppailussa näytti, etteivät Bruinsin tehot ole pelkästään Patrice Bergeronin johtaman ykkösketjun varassa. Kesken kauden joukkueeseen liittyneet Marcus Johansson ja Charlie Coyle ovat kantaneet toistaiseksi kortensa kekoon ihailtavalla tavalla. Minnesota Wildista helmikuussa hankittu Coyle on tehtaillut tämän kevään playoffeissa jo viisi osumaa (5+1=6) ja noussut joukkueensa sisäisen maalipörssin ykköspaikalle.
Hyvin liikkuvasta yhdysvaltalaishyökkääjästä on kuoriutumassa bostonilaisille melkoinen täsmäase tuleviin otteluihin. Coyle on Bruinsin pitkässä playoff-historiassa vasta toinen pelaaja, joka on tehnyt sekä tasoitusmaalin varsinaisen peliajan viiden viimeisen minuutin aikana että ratkaisuosuman jatkoerässä.

BOS-CBJ: Coyle iskee tasoituksen ja voittomaalin

Cassidyn yksi vaihtoehdoista olisi siirtää Coyle tai nelosketjussa tähän mennessä pelannut Sean Kuraly kakkosketjun keskelle, mikäli Krejci ei ole lauantaina pelikunnossa. Reserviosastolta tositoimiin saatetaan nostaa konkarihyökkääjä David Backes ja tulokashyökkääjä Karson Kuhlman.
- Playoffeissa kyse on prosessista, jonka aikana joukkue pyrkii kehittymään ja hitsautumaan yhdeksi tiiviiksi kokonaisuudeksi. Marcuksen (Johansson) kanssa on todella vaivatonta pelata, koska hän näkee tilanteet niin hyvin, Coyle kiitteli ketjukaveriaan.
Krejcin poissaolo tarkoittaa sitä, että päävalmentaja Cassidy joutuu muovaamaan hieman ketjukoostumuksia seuraaviin otteluihin. Rotaatiota helpottaa merkittävästi se, että toisen kierroksen avauskamppailussa ilman laukausta Blue Jacketsin maalia kohti jäivät vain hyökkääjät Danton Heinen ja Joakim Nordström. Se jos mikä kertoo hyökkääjien halusta ratkaista otteluita.
- Playoffeissa tarvitaan jokaisen panosta. Loukkaantumisille ei mahda mitään, ja ne valitettavasti kuuluvat intensiivisiin ottelusarjoihin. Mutta silloin on muiden pystyttävä astumaan parrasvaloihin, niin kuin Charlie (Coyle) ja Marcus (Johansson) tekivät, Cassidy kommentoi.
Myös ottelusarjan toinen kamppailu pelataan Bostonissa, jossa isäntien täytyy pystyä pelaamaan lähes yhtä kypsästi kuin torstaina, sillä John Tortorellan luotsaama Blue Jackets pyrkii taatusti nostamaan pelitempoaan pykälän tai pari.
Maalivahtien keskinäisessä kädenväännössä Bruinsin Tuukka Rask vei nimiinsä ensimmäisen koitoksen. Suomalaisveskari joutui venymään avauskamppailussa kiekkojen tielle "vain" 20 kertaa, kun taas virkaveli Sergei Bobrovskin (34 torjuntaa) urakka oli huomattavasti hikisempi. Rask haluaa korostaa, ettei tuleen saada jäädä makaamaan, vaan hyvä pelillinen taso on pystyttävä pitämään yllä myös seuraavissa kamppailuissa.
- Meidän täytyy olla lauantaina varuillamme, koska vastustaja tulee varmasti kovaa päälle. Omaa peliä on pystyttävä pelaamaan heti alusta lähtien, mutta en näe sen olevan meille ongelma. Avausottelu näytti jokaiselle, ettei joukkueemme ole vain ykköshyökkääjien varassa, Rask summasi.