Brind-Amour-Aho

HERNING, Tanska -- Suomalaishyökkääjä Sebastian Aho on yksi niistä monista Carolina Hurricanesin pelaajista, jotka ovat olleet innoissaan Rod Brind'Amourin nimityksestä joukkueen uudeksi päävalmentajaksi.

 • Hänen joukkueessaan kaikkien on ansaittava pelipaikkansa. Se saa aikaan kilpailua, mikä on hyvä asia, totesi Aho, joka pelaa tällä hetkellä Suomen paidassa vuoden 2018 MM-kisoissa.
  Brind'Amour, 47, nimettiin Hurricanesin päävalmentajaksi tehtävästä eronneen Bill Petersin tilalle 8. toukokuuta. Samana päivänä seuran presidentti Don Waddell nimitettiin GM:ksi.
  - Kun seuralle tuli uusi omistaja (Tom Dundon), moni asia muuttui. Tietenkin kaikki haluavat voittaa. Noiden muutosten tarkoituksena on tehdä meistä parempi joukkue, kertoi Aho, joka oli runkosarjassa Hurricanesin paras pistemies tehtyään 78 ottelussa 29+36=65 tehopistettä.
  Lisää aiheesta: [Rod Brind'Amourista Hurricanesin valmentaja\]
  - Ja mielestäni meillä on aineksia parempaan, hän lisäsi.
  Carolinan apuvalmentajana seitsemän kautta toiminut Brind'Amour tuo joukkueeseen uudenlaista asennetta edeltäjäänsä Petersiin verrattuna. Peters jätti Hurricanesin päävalmentajan pestin 20. huhtikuuta ja loikkasi Calgary Flamesin penkin taakse vain kolme päivää myöhemmin.
  - Pidin Brind'Amourista apuvalmentajana. Nyt hän saa tilaisuuden kokeilla päävalmentajana, ja olen siitä aika innoissani. Hän oli pelivuosinaan kova kaveri ja hyvä kahden suunnan pelaaja. Luulenpa, että hän ei paljon löysäile. Alamme pelata kovaa emmekä ota paljon vapaapäiviä. Hänen alaisuudessaan pitää tehdä töitä joka päivä ja kantaa vastuunsa, sanoi Teuvo Teräväinen, joka oli Ahon jälkeen Hurricanesin sisäisen pistepörssin kakkonen tehoin 23+41=64.
  Carolina sijoittui tällä kaudella runkosarjassa Metropolitan-divisioonan kuudenneksi ja jäi Itäisen konferenssin viimeisen villi kortti -pudotuspelipaikan napanneesta New Jersey Devilsistä 14 pisteen päähän. Hurricanes jäi rannalle playoffeista jo yhdeksännen kerran peräkkäin.

Muutoksia oli siis pakko tehdä. Hurricanesin pääomistajaksi 11. tammikuuta tullut Dundon siirsi vuodesta 2014 seuran GM:nä toimineen Ron Francisin organisaation jääkiekkotoiminnan johtajaksi 7. maaliskuuta, mutta antoi sitten tälle potkut 30. huhtikuuta. Myös Peters jätti seuran neljän valmennuskauden jälkeen.
Hurricanesin maalivahti Scott Darling, joka torjuu MM-kisoissa USA:n maalilla, sanoi että tutun Brind'Amourin valinta päävalmentajaksi helpottaa sopeutumista.
- Onnittelin Rodia tekstiviestillä. Hän on loistava ja intohimoinen tyyppi. Hän kohteli minua hienosti, kun hän oli apuvalmentajanamme. Ja nyt hän on uusi päävalmentajamme. On mahtavaa nähdä, että organisaatio on menossa oikeaan suuntaan, sanoi Darling, joka kirjautti ensimmäisellä kaudellaan Carolinassa 43 otteluun voitto-tappiotilaston 13-21-7, päästettyjen maalien ottelukohtaisen keskiarvon 3,18 ja torjuntaprosentin 88,8.
- Me kaikki olemme hyviä sopeutumaan, mutta toki Rodin valinta helpottaa asioita. Hän on meille jo entuudestaan tuttu, Darling jatkoi.