Rangers už postúpili, tri tímy sú blízko

New York Rangers ako prvý tím v tohtoročnom play off postúpili do 2. kola. V nedeľnom štvrtom zápase vyhrali na ľade Washington Capitals 4:2 a ovládli sériu Východnej konferencie 4:0 na zápasy. Tímu z hlavného mesta Spojených štátov nepomohol odvrátiť koniec sezóny ani gól slovenského obrancu Martina Fehérváryho. Na Západe sa vďaka vedeniu 3:1 na zápasy priblížili k posunu do semifinále konferencie Colorado Avalanche a Vancouver Canucks.

Víťazstvo tímu z Denveru nad Winnipeg Jets 5:1 hetrikom zariadil Valerij Ničuskin. Trojgólový zápas na ľade Nashville Predators odohral aj Brock Boeser, ktorý prispel k výhre 4:3 po predĺžení. Gólmi v 58. a 60. minúte odmietol porážku a v čase 61:02 Elias Lindholm zavŕšil obrat z 1:3. Do bránky Los Angeles Kings sa proti Edmontonu prvýkrát v tohtoročnom play off postavil český brankár David Rittich, ale porážke 0:1 nezabránil.

Rangers rýchlo poslali Capitals na dovolenku

Tím z Manhattanu potvrdil formu zo základnej časti, ktorú ovládol a získal Presidents' Trophy. Úplne eliminoval kapitána Washingtonu Alexandra Ovečkin, ktorý v štyroch zápasoch vôbec nebodoval. To sa mu pri pätnástej účasti v play off stalo prvýkrát. Rangers budú hrať v 2. kole s víťazom série medzi Carolina Hurricanes a New York Islanders, ktorí prehrávajú 1:3 na zápasy.

V Capital One Arene Rangers vykročili za poistkou postupu už po 57 sekundách, keď po chybe Nicka Jensena otvoril skóre Kaapo Kakko. V 15. minúte vyrovnal Fehérváry, ktorý po prihrávke Alexeja Protasa z ľavého kruhu prekonal Igora Šesťorkina. Obranca z Bratislavy v štyroch zápasoch play off nazbieral dva góly a prihrávku, takže sa spolu s útočníkom Tomom Wilsonom stal najproduktívnejším hráčom tímu v play off. Po presilovkovej kombinácii vrátil hosťom vedenie Vincent Trocheck.

Pred polovicou zápasu uspel proti brankárovi Rangers na druhý pokus Hendrix Lapierre, ale Rangers definitívne zlomili vývoj na svoju stranu v tretej tretine. V 44. sa v presilovke presadil Artemij Panarin a 51 sekúnd pred koncom ešte Jack Roslovic skóroval do prázdnej bránky.

Zostrih: Rangers - Capitals 4:2

Ničuškin dal hetrik a Colorado je krok od postupu

Hetrik Valerija Ničuškina, ktorý zahŕňal dva presilovkové gól a jeden zásah do prázdnej bránky, rozhodol o výhre Colorado Avalanche vo štvrtom zápase úvodného kola proti Winnipeg Jets. Po víťazstve 5:1 sa séria za stavu 3:1 pre Colorado sťahuje späť do Kanady, kde sa bude hrať v noci na stredu.

Už prvá z troch Ničuškinových presných striel sa ukázala ako víťazná: v polovici druhej tretiny zlomila nerozhodný stav na 2:1 pre domácich. Ešte v strednom dejstve odpor Jets zlomil obranca Caleho Makara po skvelom sóle a ďalší Ničuškinov gól v presilovke. 13 sekúnd pred koncom zápasu spečatil ruský útočník výsledok pri hre súpera bez brankára.

Za Colorado sa presadil aj Artturi Lehkonen, ktorý dal v čase 8:10 úvodný gól. Na ten o necelých šesť minút neskôr odpovedal Nate Schmidt, ktorý bol jediný úspešný strelec Winnipegu. Alexandar Georgijev v bránke domácich totiž zlikvidoval 26 z 27 striel. Lehkonen aj Makar si okrem gólu obaja pripísali aj asistenciu. Nathanovi MacKinnonovi do štatistík pribudli dve prihrávky.

V bránkovisku hostí sa vystriedali dvaja muži s maskou: Connor Hellebuyck dostal štyri góly z 30 striel, takže ho na štarte tretej tretiny nahradil Laurent Brossoit. Ten musel zakročiť len štyrikrát a neinkasoval.

Jets okrem vedenia v sérii prišli aj o forvarda Vladislava Namestnikova, ktorý v 7. minúte poslednej časti opustil ľad, pretože po Schmidtovej strele dostal pukom do tváre.

Zostrih: Avalanche - Jets 5:1

Canucks predviedli úžasný obrat

Tri minúty pred koncom duelu v Bridgestone Arene sa zdalo, že Predators v sérii vyrovnajú krok s Canucks, ale potom začal úradovať strelec Boeser a Nashville po piatkovej prehre 1:2 nezvládol ani druhé domáce vystúpenie. Boeser poslal duel do predĺženia svojím tretím gólom v zápase osem sekúnd pred koncom tretej tretiny a predĺženie rozhodol po prihrávke Conora Garlanda osamotený Lindholm.

"Bola to skvelá prihrávka. Bol som tam úplne sám. Keď dáte taký gól, tak je to určite emotívne. Trochu som stratil hlas. Je to skvelý pocit," vyhlásil Lindholm. Vďaka jeho gólu budú mať Canucks možnosť v noci na stredu zavŕšiť postup do 2. kola, kam sa dostali pri svojej minulej účasti v play off v roku 2020.

Vstup do zápasu sa Canucks vydaril a v čase 2:55 po ideálnej prihrávke Boeser začal svoj úspešný večer. Mark Jankowski však rýchlo odpovedal, v druhej tretine Gustav Nyquist otočil stav a po 12 sekundách tretej tretiny Filip Forsberg korčuľou poslal puk do odkrytej bránky.

V čase 57:11 však po Lindholmovej prihrávke zblízka Vancouver naštartoval Boeser a potom zasunul puk k pravej tyčke. "Niekoľkokrát v sezóne sa nám stalo, že sme dali góly v šiestich proti piatim. Niekedy to tam spadne, inokedy nie. Dnes sa to našťastie podarilo," uviedol Boeser.

Zostrih: Canucks - Predators 4:3 pp.

Rittich inkasoval len raz, na úspech to nestačilo

Ťah Kings s nasadením Ritticha namiesto doterajšej jednotky Cam Talbota vyšiel, ale tímu z Kalifornie to napriek tomu nepomohlo, pretože zlyhal v ofenzíve. Domáci jasne prekonali Oilers v pomere pokusov na bránku 33-13, ale brankár Stuart Skinner ostal nepriestrelný. Los Angeles tak bude v noci na štvrtok v Edmontone odvracať vyradenie.

Jediný gól zápasu strelil v čase 31:49 v presilovej hre obranca Evan Bouchard, ktorému po spolupráci s Connorom McDavidom na modrej čiare nabil Leon Draisaitl. Rittich si za svoj výkon vyslúžil ocenenie pre tretiu hviezdu zápasu za Bouchardom a Skinnerom. Bol to jeho prvý celý odchytaný zápas v play off NHL.

Zostrih: Oilers - Kings 1:0