North American Goalies | International Skaters | International Goalies
RANK | PLAYER | POSITION | TEAM | LEAGUE |
---|---|---|---|---|
1 | JONES, SETH | D | PORTLAND | WHL |
2 | MACKINNON, NATHAN | C | HALIFAX | QMJHL |
3 | DROUIN, JONATHAN | LW | HALIFAX | QMJHL |
4 | MONAHAN, SEAN | C | OTTAWA | OHL |
5 | SHINKARUK, HUNTER | C/LW | MEDICINE HAT | WHL |
6 | PULOCK, RYAN | D | BRANDON | WHL |
7 | GAUTHIER, FREDERIK | C | RIMOUSKI | QMJHL |
8 | ZYKOV, VALENTIN | LW | BAIE-COMEAU | QMJHL |
9 | NURSE, DARNELL | D | SAULT STE. MARIE | OHL |
10 | MANTHA, ANTHONY | RW | VAL-D'OR | QMJHL |
11 | MORRISSEY, JOSHUA | D | PRINCE ALBERT | WHL |
12 | MUELLER, MIRCO | D | EVERETT | WHL |
13 | ERNE, ADAM | LW | QUEBEC | QMJHL |
14 | CARRIER, WILLIAM | LW | CAPE BRETON | QMJHL |
15 | HORVAT, BO | C | LONDON | OHL |
16 | DICKINSON, JASON | C | GUELPH | OHL |
17 | THEODORE, SHEA | D | SEATTLE | WHL |
18 | RYCHEL, KERBY | LW | WINDSOR | OHL |
19 | BIGRAS, CHRIS | D | OWEN SOUND | OHL |
20 | COMPHER, JT | LW | USA U-18 | USHL |
21 | MCCOSHEN, IAN | D | WATERLOO | USHL |
22 | BOWEY, MADISON | D | KELOWNA | WHL |
23 | DOMI, MAX | C/LW | LONDON | OHL |
24 | KLIMCHUK, MORGAN | LW | REGINA | WHL |
25 | HARTMAN, RYAN | RW | PLYMOUTH | OHL |
26 | LAZAR, CURTIS | C/RW | EDMONTON | WHL |
27 | SORENSEN, NICK | RW | QUEBEC | QMJHL |
28 | LODGE, JIMMY | C | SAGINAW | OHL |
29 | BJORKSTRAND, OLIVER | RW | PORTLAND | WHL |
30 | ZADOROV, NIKITA | D | LONDON | OHL |
31 | MCCARRON, MICHAEL | RW | USA U-18 | USHL |
32 | HURLEY, CONNOR | C | EDINA HIGH | HIGH-MN |
33 | NASTASIUK, ZACH | RW | OWEN SOUND | OHL |
34 | PETAN, NICOLAS | C | PORTLAND | WHL |
35 | DUCLAIR, ANTHONY | LW | QUEBEC | QMJHL |
36 | PESCE, BRETT | D | NEW HAMPSHIRE | H-EAST |
37 | BAILEY, JUSTIN | RW | KITCHENER | OHL |
38 | HARPER, STEPHEN | LW | ERIE | OHL |
39 | ROY, ERIC | D | BRANDON | WHL |
40 | KOSTALEK, JAN | D | RIMOUSKI | QMJHL |
41 | DAUPHIN, LAURENT | C | CHICOUTIMI | QMJHL |
42 | FASCHING, HUDSON | RW | USA U-18 | USHL |
43 | POIRIER, EMILE | LW | GATINEAU | QMJHL |
44 | HEATHERINGTON, DILLON | D | SWIFT CURRENT | WHL |
45 | DIABY, JONATHAN-ISMAEL | D | VICTORIAVILLE | QMJHL |
46 | FITZGERALD, RYAN | C | VALLEY | EJHL |
47 | SANTINI, STEVEN | D | USA U-18 | USHL |
48 | MOUTREY, NICK | C/LW | SAGINAW | OHL |
49 | DOWNING, MICHAEL | D | DUBUQUE | USHL |
50 | DOETZEL, KAYLE | D | RED DEER | WHL |
51 | THOMPSON, KEATON | D | USA U-18 | USHL |
52 | ETCHEGARY, KURT | C | QUEBEC | QMJHL |
53 | DUNN, VINCENT | C | VAL-D'OR | QMJHL |
54 | PAQUIN-BOUDREAU, GABRYEL | LW | BAIE-COMEAU | QMJHL |
55 | GEERTSEN, MASON | D | VANCOUVER | WHL |
56 | ELIE, REMI | LW | LONDON | OHL |
57 | OLOFSSON, GUSTAV | D | GREEN BAY | USHL |
58 | ROY, MARC-OLIVIER | C | BLAINVILLE-BOISBRIAND | QMJHL |
59 | HAYDEN, JOHN | C | USA U-18 | USHL |
60 | CASSELS, COLE | C | OSHAWA | OHL |
61 | LIPSBERGS, ROBERTS | LW | SEATTLE | WHL |
62 | TAMBELLINI, ADAM | C | SURREY | BCHL |
63 | WHEATON, MITCHELL | D | KELOWNA | WHL |
64 | RIPLEY, LUKE | D | POWELL RIVER | BCHL |
65 | JENSEN, SPENSER | D | MEDICINE HAT | WHL |
66 | CORBETT, JEFF | D | SUDBURY | OHL |
67 | LEWINGTON, TYLER | D | MEDICINE HAT | WHL |
68 | STANTON, TY | D | MEDICINE HAT | WHL |
69 | KUJAWINSKI, RYAN | C | KINGSTON | OHL |
70 | HAUF, JARED | D | SEATTLE | WHL |
71 | AUGER, JUSTIN | RW | GUELPH | OHL |
72 | HEINRICH, BLAKE | D | SIOUX CITY | USHL |
73 | CLIFTON, CONNOR | D | USA U-18 | USHL |
74 | GOBEIL, THOMAS | RW | CHICOUTIMI | QMJHL |
75 | KIVIHALME, TEEMU | D | BURNSVILLE | HIGH-MN |
76 | MORIN, SAMUEL | D | RIMOUSKI | QMJHL |
77 | VANNELLI, THOMAS | D | MINNETONKA | HIGH-MN |
78 | JOHNSON, LUKE | C | LINCOLN | USHL |
79 | FLORENTINO, ANTHONY | D | SOUTH KENT SCHOOL | HIGH-CT |
80 | HARPUR, BEN | D | GUELPH | OHL |
81 | SUBBAN, JORDAN | D | BELLEVILLE | OHL |
82 | GARLENT, HUNTER | C | GUELPH | OHL |
83 | SANFORD, ZACHARY | LW | ISLANDERS | EJHL |
84 | MCNULTY, MARC | D | PRINCE GEORGE | WHL |
85 | HILL, TYLER | LW | HOTCHKISS SCHOOL | HIGH-CT |
86 | PETERSON, AVERY | C | GRAND RAPIDS | HIGH-MN |
87 | BELL, MYLES | LW | KELOWNA | WHL |
88 | LIBERATI, MILES | D | LONDON | OHL |
89 | BYRON, BLAINE | C | SMITHS FALLS | CCHL |
90 | SALVAGGIO, JASON | C/LW | SOUTH KENT SCHOOL | HIGH-CT |
91 | COULOMBE, ALEX | D | STANSTEAD COLLEGE | HIGH-QC |
92 | BURNSIDE, JOSHUA | LW | MISSISSAUGA | OHL |
93 | GREGOIRE, JEREMY | C | BAIE-COMEAU | QMJHL |
94 | CHASE, GREGORY | C/RW | CALGARY | WHL |
95 | LABBE, DYLAN | D | SHAWINIGAN | QMJHL |
96 | LIPON, JC | RW | KAMLOOPS | WHL |
97 | ULLY, COLE | LW | KAMLOOPS | WHL |
98 | MALONE, SEAN | C | USA U-18 | USHL |
99 | GRAVEL, MAXIME | D | RIMOUSKI | QMJHL |
100 | EBBING, THOMAS | C | CHICAGO | USHL |
101 | BRACE, CAMERON | C | OWEN SOUND | OHL |
102 | PAUL, NICHOLAS | LW | BRAMPTON | OHL |
103 | BEATON, BRONSON | RW | CAPE BRETON | QMJHL |
104 | POPE, DAVID | LW | WEST KELOWNA | BCHL |
105 | BAPTISTE, NICHOLAS | RW | SUDBURY | OHL |
106 | BETZ, NICK | RW | ERIE | OHL |
107 | SILK, BRODY | C | SUDBURY | OHL |
108 | MOORE, TREVOR | LW | TRI-CITY | USHL |
109 | MOTTE, TYLER | C | USA U-18 | USHL |
110 | MURPHY, MATTHEW | D | HALIFAX | QMJHL |
111 | MERKLEY, JOHNATHON | C | SWIFT CURRENT | WHL |
112 | HOUCK, JACKSON | RW | VANCOUVER | WHL |
113 | HARMS, BRENDAN | RW | FARGO | USHL |
114 | GUENTZEL, JAKE | C | SIOUX CITY | USHL |
115 | GLIENKE, ZACH | LW | EAGAN | HIGH-MN |
116 | PLATZER, KYLE | C | LONDON | OHL |
117 | PINHO, BRIAN | C | ST. JOHN'S PREP | HIGH-MA |
118 | GRAVES, RYAN | D | PEI | QMJHL |
119 | RENO, PARKER | D | EDINA HIGH | HIGH-MN |
120 | ELLIS, EDDIE | LW | ANDOVER | HIGH-MA |
121 | OLSSON, ROSS | RW | LINCOLN | USHL |
122 | VERHAEGHE, CARTER | C | NIAGARA | OHL |
123 | VALK, CURTIS | C | MEDICINE HAT | WHL |
124 | BESSE, GRANT | RW | BENILDE-ST.MARGARET'S | HIGH-MN |
125 | SHERMAN, WILEY | D | HOTCHKISS SCHOOL | HIGH-CT |
126 | BRADFORD, ERIK | C | BARRIE | OHL |
127 | PEDERSEN, BRENT | LW | KITCHENER | OHL |
128 | HALL, ZACH | C | BARRIE | OHL |
129 | BELLERIVE, MATTHIEU | RW | RED DEER | WHL |
130 | JOLY, MICHAEL | RW | RIMOUSKI | QMJHL |
131 | KUPTSOV, SERGEY | RW | OTTAWA | OHL |
132 | RUSH, COOPER | D | CHILLIWACK | BCHL |
133 | HUTCHINSON, NICK | C | AVON OLD FARMS | HIGH-CT |
134 | BUCKLES, MATT | C | ST. MICHAELS | OJHL |
135 | JOHNSON, ADAM | C | HIBBING HS | HIGH-MN |
136 | SEGALLA, RYAN | D | SALISBURY | HIGH-CT |
137 | SOUCY, CARSON | D | SPRUCE GROVE | AJHL |
138 | RANKIN, CONNOR | LW | TRI-CITY | WHL |
139 | HART, JAYDEN | C | PRINCE ALBERT | WHL |
140 | CAVE, COLBY | C | SWIFT CURRENT | WHL |
141 | GUILTINAN, KEVIN | D | PRINCE GEORGE | BCHL |
142 | VALIEV, RINAT | D | INDIANA | USHL |
143 | JACKSON, JACOB | C | TARTAN | HIGH-MN |
144 | HONEY, CONNOR | RW | SEATTLE | WHL |
145 | VEILLEUX, TOMMY | LW | VICTORIAVILLE | QMJHL |
146 | KUBALIK, DOMINIK | LW | SUDBURY | OHL |
147 | RAYCROFT, MARK | D | BRAMPTON | OHL |
148 | BROUILLARD, NIKOLAS | D | DRUMMONDVILLE | QMJHL |
149 | TOLCHINSKY, SERGEY | LW | SAULT STE. MARIE | OHL |
150 | DE JONG, NOLAN | D | VICTORIA | BCHL |
151 | BROWN, JOSHUA | D | OSHAWA | OHL |
152 | MCGAULEY, TIM | C | BRANDON | WHL |
153 | SMITH, JERRET | D | SEATTLE | WHL |
154 | DANCS, DEXTER | LW | VERNON | BCHL |
155 | NIKKEL, AYRTON | D | EVERETT | WHL |
156 | MERMIS, DAKOTA | D | LONDON | OHL |
157 | WEBSTER, MICHAEL | D | BARRIE | OHL |
158 | SHEEN, RILEY | LW | SEATTLE | WHL |
159 | BETZGOLD, GREG | C/LW | PETERBOROUGH | OHL |
160 | POMPI, QUIN | D | BERKSHIRE | HIGH-MA |
161 | BIRKS, DANE | D | MERRITT | BCHL |
162 | STEVENS, JOHN | C | DUBUQUE | USHL |
163 | WOOD, MILES | LW | NOBLES | HIGH-MA |
164 | LEWIS, CLINT | D | USA U-18 | USHL |
165 | LOFTHOUSE, TRENT | RW | VICTORIA | WHL |
166 | JOSEPHS, TROY | C | ST. MICHAELS | OJHL |
167 | BRYUKVIN, VLADIMIR | RW | RIMOUSKI | QMJHL |
168 | FORNEY, CHRISTOPHER | D | THIEF RIVER FALLS | HIGH-MN |
169 | DUDA, STEVEN | D | SAINT JOHN | QMJHL |
170 | BUTCHER, WILL | D | USA U-18 | USHL |
171 | REPE, JURIJ | D | SAINT JOHN | QMJHL |
172 | LAFONTAINE, DANIEL | C | AVON OLD FARMS | HIGH-CT |
173 | RASKOB, WILLIE | D | SHATTUCK-ST.MARYS PREP | HIGH-MN |
174 | PIONK, NEAL | D | HERMANTOWN | HIGH-MN |
175 | PERREAUX, CARSON | C | PRINCE ALBERT | WHL |
176 | BOIVIN, ALEXANDRE | C | QUEBEC | QMJHL |
177 | REWAY, MARTIN | LW | GATINEAU | QMJHL |
178 | LIGHT, CONNOR | D | ANDOVER | HIGH-MA |
179 | TOMCHUK, WIL | D | TRI-CITY | WHL |
180 | ALLEN, EVAN | C | USA U-18 | USHL |
181 | DEA, JEAN-SEBASTIEN | C | ROUYN-NORANDA | QMJHL |
182 | WATSON, JAMAL | RW | LETHBRIDGE | WHL |
183 | DUPUY, JEAN | LW | KINGSTON | OHL |
184 | DIFRUSCIA, ANTHONY | LW | NIAGARA | OHL |
185 | BLOMQVIST, AXEL | RW | LETHBRIDGE | WHL |
186 | SHORE, QUENTIN | C | U OF DENVER | WCHA |
187 | POWER, ADAM | D | SPOKANE | WHL |
188 | NOSAD, STEPHEN | RW | PETERBOROUGH | OHL |
189 | COPP, ANDREW | C | U OF MICHIGAN | CCHA |
190 | LEMAY, MATHIEU | RW | ROUYN-NORANDA | QMJHL |
191 | HAMILTON, MARK | D | SALISBURY | HIGH-CT |
192 | QUENNEVILLE, PETER | C | DUBUQUE | USHL |
193 | SCHILLER, LANDON | RW | SAULT STE. MARIE | OHL |
194 | KANZIG, KEEGAN | D | VICTORIA | WHL |
195 | ADAM, AUSTIN | D | EVERETT | WHL |
196 | RAUHAUSER, ALEC | D | BISMARCK | HIGH-ND |
197 | WOOD, TYLER | D | NOBLES | HIGH-MA |
198 | SHERWOOD, KIEFER | C/RW | OHIO BLUE JACKETS | USMAAAE |
199 | BERISHA, AARON | RW | BELLEVILLE | OHL |
200 | VESEL, TYLER | C | SHATTUCK-ST.MARYS PREP | HIGH-MN |
201 | BOEHM, BRETT | LW | FLIN FLON | SJHL |
202 | FORTIER, SIMON | RW | RIMOUSKI | QMJHL |
203 | WILLIAMS, COLBY | D | REGINA | WHL |
204 | TREMBLAY, SIMON | LW | CHICOUTIMI | QMJHL |
205 | BARDREAU, COLE | C | CORNELL | ECAC |
206 | BURROUGHS, KYLE | D | REGINA | WHL |
207 | ANDREW, TYLER | RW | TOPEKA | NAHL |
208 | WEEGAR, MACKENZIE | D | HALIFAX | QMJHL |
209 | BEAUDIN, NICOLAS | LW | STANSTEAD COLLEGE | HIGH-QC |
210 | MONTGOMERY, JACOB | LW | SIOUX CITY | USHL |
LV | LAPLANTE, YAN PAVEL | C | PEI | QMJHL |
LV | BERTUZZI, TYLER | LW | GUELPH | OHL |
LV | HENRY, ADAM | D | LETHBRIDGE | WHL |
LV | OTTERMAN, CHAD | LW | NEW JERSEY HITMEN | EJHL |
*LV - Limited Viewing |