Logga in med ditt NHL-konto:
  • Skicka
  • Eller
  • Logga in med Google
 
Carey Price
player.currentTeam.titleCasedTeamName

Carey Price  #31

NUMMER: 31 FÖDELSEDATUM: 16 augusti, 1987  (27 ÅR)
LÄNGD: 190 FÖDELSEORT: Anahim Lake, British Columbia, Kanada
VIKT: 94 DRAFTAD: MTL / Anmälan
Plockningar: Vänster OMGÅNG: 1:a   (5:e overall)



 GPGSWLOTLGASASVSv%GAASOMIN
2014-15 SÄSONGEN29 29 19 9 1 6486880492,6%2,2321 724
På gång att7676492321672 2742 10792,6%2,2354 518
Nästa match december 29, 2014 mot Carolina Hurricanes
2014-15 mot CAR11001262596,2%1,00060
SÄSONGEN - Karriär: mot CAR1811524056752792,9%2,2721 056
Senaste vinst/hållit nollan för säsongen
Senaste vinst (antal matcher sedan):december 23, 2014 @ NY Islanders
Senast Hållit nollan hemma:november 22, 2014 @ Boston (11)
Lika antal spelare, Powerplay, Shorthanded (numerärt underläge)
Mottagna skott:708Mottagna skott i PP:136Mottagna skott SH:24
Insläppta mål: 47Insläppta mål i PP: 15Insläppta mål SH: 2
Räddningar: 661Räddningar i PP: 121Räddningar SH: 22
Räddningar %: 93,4%Räddningar i PP %: 89,0%Räddningar SH %: 91,7%
Hemma/Borta
Spelade hemmamatcher17Spelade bortamatcher12
Vunna hemma:13Vunna borta:6
Förluster hemma:4Förluster borta:5
OT-förluster hemma:0OT-förluster borta:1
Hållit nollan hemma:1Hållit nollan borta:1
Insläppta mål hemma35Insläppta mål borta29
Mottagna skott hemma494Mottagna skott borta374
Räddningar hemma %:92,9%Räddningar borta %:92,2%
Hemma GAA:2,06Borta GAA:2,46
Insläppta mål per period
1:a Period: 252:a Period: 213:e Period: 17Tilläggstid: 1
Insläppta mål per matchsituation
Underläge med 1:10Oavgjort: 27Ledning med 1: 8Straffslag insläppta mål/mottagna skott: 0/0
Underläge med 2: 7  Ledning med 2: 5Straffar insläppta mål/mottagna skott: 0/7
Underläge med 3 eller mer: 4  Ledning med 3 eller mer:3
Statistik per månad/vinster/förluster
 OktNovDecJanFebMajAprvid vinstervid förluster
Spelade matcher:9101000001910
Matcher från start:9101000001910
Vinster:7660000--
Förluster:1440000--
Förluster på tilläggstid:1000000--
Mottagna skott:2762903020000579289
Insläppta mål:22222000003034
Räddningar2542682820000549255
Räddningsprocent:92,0%92,4%93,4%0,0%0,0%0,0%0,0%94,8%88,2%
Mål jämfört med genomsnitt:2,482,212,020,000,000,000,001,573,54
Inga insläppta mål:020000020
Statistik per veckodag
SöndagMåndagTisdagOnsdagTorsdagFredagLördag
Spelade matcher:1282538
Matcher från start:1282538
Vinster:0161317
Förluster:1121121
Oavgjorda:0000100
Mottagna skott:355222962136107247
Insläppta mål:5714511814
Räddningar:30452155712599233
Räddningsprocent:85,7%86,5%93,9%91,9%91,9%92,5%94,3%
Mål jämfört med genomsnitt:5,004,201,732,562,192,691,74
Inga insläppta mål:0010001
UTVISNINGAR
MindreAntalVaraktighet
Avsiktligt fördröjande av spelet - Pucken över sargen12
StörreAntalVaraktighet
MisconducterAntalVaraktighet
mot Division/Conference
GPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
Atlantic84202121692,5%2,0910
Metropolitan64101821392,9%2,1400
Eastern148303942992,6%2,1210
Central94202862192,7%2,3510
Pacific62111881492,6%2,2900
Western156314743592,6%2,3310
Hemmamatcher mot lag
AtlanticGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot BOS220051590,2%2,500120
mot DET110028196,4%0,98060
mot OTT110025196,0%1,01059
Totalt4400104793,3%1,750240
MetropolitanGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot CAR110026196,2%1,00060
mot NYR110035197,1%1,00060
mot PHI110029389,7%3,02059
mot PIT101022481,8%4,00059
Totalt4310112992,0%2,250239
CentralGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot CHI101032584,4%5,02059
mot COL110034294,1%2,00059
mot MIN110031196,8%1,00059
mot STL110032196,9%1,00060
mot WPG1100290100,0%0,00160
Totalt5410158994,3%1,801299
PacificGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot ANA101023291,3%2,05058
mot CGY101035585,7%5,00059
mot LAK110046295,7%2,00060
mot VAN110016193,8%1,00059
Totalt42201201091,7%2,520238
Bortamatcher mot lag
AtlanticGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot BOS1100330100,0%0,00159
mot BUF101025292,0%2,03059
mot TBL101023482,6%6,00040
mot TOR110027388,9%3,03059
Totalt4220108991,7%2,481218
MetropolitanGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot NYI110038197,4%1,00060
mot PHI110032390,6%2,79064
Totalt220070494,3%1,930124
CentralGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot CHI101036488,9%4,02059
mot COL110029389,7%3,00060
mot DAL101028389,3%3,08058
mot MIN101035294,3%2,07058
Totalt41301281290,6%3,050236
PacificGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot CGY110038197,4%0,92065
mot VAN100130390,0%2,87062
Totalt210168494,1%1,880127
mot lag per lagresultat
LAGPt%GPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
ANA70,3%101023291,3%2,07058
PIT70,0%101022481,8%4,00060
CHI69,4%202068986,8%4,500120
NYI67,1%110038197,4%1,00060
DET65,3%110028196,4%0,98061
TBL64,9%101023482,6%6,00040
STL64,3%110032196,9%1,00060
Totalt:83502342290,6%0,910459
VAN63,6%210146491,3%1,950123
NYR63,6%110035197,1%1,00060
WPG62,5%1100290100,0%0,00160
TOR61,4%110027388,9%3,05059
LAK59,7%110046295,7%2,00060
CGY55,4%211073691,8%2,880125
MIN54,5%211066395,5%1,530118
Totalt:107213221994,1%0,941605
BOS54,2%330084594,0%1,671180
DAL51,5%101028389,3%3,10058
OTT50,0%110025196,0%1,02059
PHI48,6%220061690,2%2,900124
COL48,6%220063592,1%2,500120
BUF43,1%101025292,0%2,03059
CAR34,3%110026196,2%1,00060
Totalt:119203122392,6%0,931660