SHARE
Dela


Carey Price
player.currentTeam.titleCasedTeamName

Carey Price  #31

NUMMER: 31 FÖDELSEDATUM: 16 augusti, 1987  (28 ÅR)
LÄNGD: 190 FÖDELSEORT: Anahim Lake, British Columbia, Kanada
VIKT: 94 DRAFTAD: MTL / Anmälan
Plockningar: Vänster OMGÅNG: 1:a   (5:e overall)



 GPGSWLOTLGASASVSv%GAASOMIN
2015-16 SÄSONGEN12 12 10 2 0 2436534193,4%2,062698
Senaste vinst/hållit nollan för säsongen
Senaste vinst (antal matcher sedan):november 25, 2015 @ NY Rangers
Senast Hållit nollan hemma:oktober 20, 2015 mot St. Louis (6)
Lika antal spelare, Powerplay, Shorthanded (numerärt underläge)
Mottagna skott:298Mottagna skott i PP:56Mottagna skott SH:11
Insläppta mål: 19Insläppta mål i PP: 5Insläppta mål SH: 0
Räddningar: 279Räddningar i PP: 51Räddningar SH: 11
Räddningar %: 93,6%Räddningar i PP %: 91,1%Räddningar SH %: 100,0%
Hemma/Borta
Spelade hemmamatcher5Spelade bortamatcher7
Vunna hemma:5Vunna borta:5
Förluster hemma:0Förluster borta:2
OT-förluster hemma:0OT-förluster borta:0
Hållit nollan hemma:2Hållit nollan borta:0
Insläppta mål hemma6Insläppta mål borta18
Mottagna skott hemma160Mottagna skott borta205
Räddningar hemma %:96,3%Räddningar borta %:91,2%
Hemma GAA:1,20Borta GAA:2,71
Insläppta mål per period
1:a Period: 52:a Period: 103:e Period: 9Tilläggstid: 0
Insläppta mål per matchsituation
Underläge med 1:1Oavgjort: 4Ledning med 1: 6Straffslag insläppta mål/mottagna skott: 0/0
Underläge med 2: 2  Ledning med 2: 6Straffar insläppta mål/mottagna skott: 0/0
Underläge med 3 eller mer: 1  Ledning med 3 eller mer:4
Statistik per månad/vinster/förluster
 OktNovDecJanFebMajAprvid vinstervid förluster
Spelade matcher:9300000102
Matcher från start:9300000102
Vinster:7300000--
Förluster:2000000--
Förluster på tilläggstid:0000000--
Mottagna skott:283820000031055
Insläppta mål:18600000159
Räddningar265760000029546
Räddningsprocent:93,6%92,7%0,0%0,0%0,0%0,0%0,0%95,2%83,6%
Mål jämfört med genomsnitt:2,012,250,000,000,000,000,001,554,54
Inga insläppta mål:200000020
Statistik per veckodag
SöndagMåndagTisdagOnsdagTorsdagFredagLördag
Spelade matcher:1032213
Matcher från start:1032213
Vinster:1022113
Förluster:0010100
Oavgjorda:0000000
Mottagna skott:2309960523695
Insläppta mål:2072436
Räddningar:2109258483389
Räddningsprocent:91,3%0,0%92,9%96,7%92,3%91,7%93,7%
Mål jämfört med genomsnitt:2,000,002,341,202,013,002,00
Inga insläppta mål:0010100
UTVISNINGAR
MindreAntalVaraktighet
StörreAntalVaraktighet
MisconducterAntalVaraktighet
mot Division/Conference
GPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
Atlantic4400132794,7%1,7500
Metropolitan5500140894,3%1,7210
Eastern99002721594,5%1,7310
Central1100380100,0%0,0010
Pacific202055983,6%4,5400
Western312093990,3%3,0210
Hemmamatcher mot lag
AtlanticGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot DET110022195,5%1,00060
mot TOR110052394,2%3,00060
Totalt220074494,6%2,000120
MetropolitanGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot NYI110023291,3%2,00060
mot NYR1100250100,0%0,00159
Totalt220048295,8%1,001119
CentralGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot STL1100380100,0%0,00160
Totalt1100380100,0%0,00160
Bortamatcher mot lag
AtlanticGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot BOS110021290,5%2,01059
mot TOR110037197,3%1,00060
Totalt220058394,8%1,500119
MetropolitanGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot NYI110036391,7%3,00060
mot NYR110023195,7%1,50040
mot PIT110033293,9%2,00060
Totalt330092693,5%2,250160
PacificGPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
mot EDM101027485,2%4,05059
mot VAN101028582,1%5,04059
Totalt202055983,6%4,540118
mot lag per lagresultat
LAGPt%GPWLOTLSAGASv%GAASOMIN
STL65,2%1100380100,0%0,00160
PIT63,4%110033293,9%2,00060
NYR61,6%220048197,9%0,601100
Totalt:4400119397,5%0,972220
NYI61,0%220059591,5%2,500120
DET56,7%110022195,5%1,00060
BOS56,7%110021290,5%2,00060
Totalt:4400102892,2%0,920240
VAN45,7%101028582,1%5,00060
EDM42,7%101027485,2%4,07059
TOR42,1%220089495,5%2,000120
Totalt:42201441391,0%0,910239