USA_wins_2023_WJC

Český mládežnický hokej zažil minutu snů, která vyústila v další medaile z mistrovství světa do 20 let. Šesti góly v řadě, z toho čtyřmi během 50 sekund v předposlední minutě, otočili juniorští reprezentanti duel o bronz s Finskem a po výhře 8:5 končí třetí.

Zlato vybojovaly Spojené státy, které ve finále přesvědčivě zdolaly domácí Švédsko 6:2.

Češi v Göteborgu navázali na loňské stříbro z Halifaxu dalším úspěšným tažením. Pod vedením nového kouče Patrika Augusty ve skupině prohráli se Slovenskem i Spojenými státy a skončili třetí, ve čtvrtfinále však překvapivě vyřadili Kanadu a po semifinálové porážce se Švédy našli vnitřní sílu na obrat proti dalšímu silnému severskému soupeři, s nímž prohrávali už 2:5 a ještě dvě minuty před koncem o gól.

"Věřili jsme a byli jsme tým. Bojovali jsme až do konce. Po každé třetině jsme si říkali, že máme lepší mužstvo. Po třech inkasovaných gólech za sebou to bylo těžké, ale kluci ukázali charakter, ukázali, že jsme tým, ve kterém všichni věří jeden v druhého," hodnotil na tiskové konferenci trenér Augusta. "Nakonec jsme měli i štěstí, ale my jsme si za ním tvrdě šli."

Hrdinou duelu byli Ondřej Becher, jenž nastřílel hattrick a nasbíral pět bodů, a kapitán Jiří Kulich (Buffalo Sabres) s bilancí 2+2. Tři body za gól a dvě asistence měl obránce Tomáš Hamara (draftovaný Ottawa Senators), třemi nahrávkami přispěl Matyáš Melovský. Jakub Štancl (St. Louis Blues) si připsal branku a asistenci.

Finy táhl dvougólový Lenni Hämeenaho (New Jersey Devils), Jani Nyman (Seattle Kraken) měl dva body za gól a nahrávku. Brankář Niklas Kokko pustil šest branek ze 29 střel.

Do duelu o bronz zasáhli oba čeští brankáři: Michaela Hrabala (Arizona Coyotes) střídal po dvou gólech ze tří střel už v čase 7:43 Jakub Vondraš (Carolina Hurricanes). Ten inkasoval třikrát ze 17 pokusů.

Hrabal však po slabším výkonu proti Švédsku tentokrát za góly nemohl, při obou finských trefách v rozmezí minuty a půl měl zakrytý výhled. Tlak severského výběru navíc pokračoval i po výměně gólmanů, Vondraše ale od rychle inkasované branky zachránila tyčka.

Česko zvedly přesilovky. V čase 16:16 se trefil Kulich po povedeném pasu Melovského hned po sedmi sekundách v početní výhodě. A osm a půl minuty po přestávce se v další přesilovce prosadil Štancl střelou mezi betony.

Jenže Finové pak rychle udeřili dvěma bleskovými góly, které od sebe dělilo jen 19 sekund, a v polovině zápasu tak opět vedli o dvě branky. Když přidal pět a půl minuty před přestávkou jejich pátý a svůj druhý gól v řadě Hämeenaho, s mladými reprezentanty to nevypadalo vůbec dobře.

Ještě do přestávky ale snížil v další přesilové hře Becher, který přesnou střelou proměnil sólový únik. A Češi pak vlétli do třetí třetiny se sebevědomím a velkou touhou vrátit se do zápasu. K tomu pomohla znovu přesilovka, v níž se podruhé trefil parádní bombou bez přípravy Kulich.

"Mám k němu obrovský respekt," řekl o českém kapitánovi trenér Augusta. "Nejen to, jak dokázal v klíčových momentech skórovat, ale byl taky skvělým lídrem nejen na ledě, ale i během celého zápasu. Všechny pořád hecoval, když někdo udělal chybu, snažil se ho povzbudit. Po pátém finském gólu byla naše střídačka dole, ale on pořád opakoval, že se zvedeme a že to dokážeme."

Český tlak rostl, tři minuty před koncem odvolali trenéři gólmana Vondraše, ale ještě dvě minuty před koncem Finové stále vedli. O vyrovnání se postaral v čase 58:04 dorážkou Becher - a pak se začaly dít fantastické věci.

15 sekund po vyrovnání vystřelil Hamara od modré a puk proplachtil kolem Kokka do branky. Brzy nato odvolali gólmana naopak Finové, ale to vyústilo jen v pojistku do prázdné branky z hole Rymona, jenž obral o puk chybujícího soupeře u vlastní tyčky. A dvě sekundy nato dovršil Becher hattrick po vyhrané buly opět do opuštěné branky.

"Po těch pěti gólech už jsme věděli, že je to náš zápas," řekl Kulich, který se čtyřmi body posunul do čela turnajového bodování s bilanci 6+6. "Znamená to pro mě strašně moc. Jsem hrozně vděčný za to, že jsem mohl být kapitánem takového mužstva."

Česko tak po 17 letech bez medailí ze šampionátu dvacítek získalo cenné kovy podruhé za sebou. "Myslím, že český hokej je na vzestupu," věřil Augusta. "A jsem moc rád, že jsme teď každému ukázali, jak důležité je se nikdy nevzdat."

USA slaví zlato po třech letech

Po dvouletém panování Kanady se na juniorský trůn vrátily Spojené státy, které si ve večerním finále poradili se Švédskem v poměru 6:2. Američané navázali na zlato z roku 2021 a mistry světa se ve dvacítkách stali pošesté v historii, přičemž všech šest titulů získali v rozmezí 21 let.

Švédové naopak dál čekají na zlato, které na MS juniorů získali naposledy v roce 2012.

Ve finálovém duelu mezi vítězi obou základních skupin šly USA dvakrát do vedení a domácímu výběru se povedlo vyrovnat jen na začátku druhé třetiny. Po dvou gólech Isaaca Howarda (Tampa Bay Lightning) v průběhu pěti minut však zámořský celek následně odskočil na 3:1 a i když se Švédsko přiblížilo na rozdíl jediné branky, ve třetí třetině postupně navyšoval náskok až na konečný výsledek.

Třemi body za gól a dvě asistence k němu přispěl Gabe Perreault (New York Rangers), dvěma za gól a nahrávku Rutger McGroarty (Winnipeg Jets) dvě asistence si připsal Will Smith (San Jose Sharks). Brankář Trey Augustine (Detroit Red Wings) kryl 24 ze 26 střel.

Za Švédy opět skóroval Jonathan Lekkerimäki (Vancouver Canucks), který dal dva góly v semifinále Česku, se sedmi trefami tak byl spolu s Howardem nejlepším střelcem turnaje a jeho direktoriátem byl také vyhlášen nejužitečnějším hráčem. Nejlepším brankářem byl zvolen Hugo Havelid i přesto, že ve finále inkasoval pětkrát ze 25 pokusů.

Kulich, který byl s 12 body nejproduktivnějším hráčem šampionátu, se jako jediný Čech vešel do All-Star šestky.

Příští MS do 20 let se bude hrát za rok v Ottawě. Místo sestupujícího Norska se na něm představí vítěz nižší divize Kazachstán.