bruinsLOSE

Ani letos to neklapne. Sen o Stanley Cupu se rozplynul.

David Pastrňák, nejlepší český hokejista posledních let, si bude muset minimálně rok počkat. Boston Bruins totiž v utkání číslo 6 prohráli 1:2 a sezona jim končí.

Do finále Východní konference postupují Florida Panthers, kteří se v něm utkají s New York Rangers. Vedle Pastrňáka smutní i Pavel Zacha a Jakub Lauko.

Domácí v TD Garden zpražil obránce Gustav Forsling, který se prosadil nenápadnou dorážkou v době, kdy do konce utkání zbývalo 1:33 minuty. Vyprodaná aréně oněměla. Bruins už nenašli odpověď.

"Nejsem obvykle ten, kdo dává vítězné góly," reagoval Forsling, který v dosavadních 48 utkáních v kariéře v play off vstřelil pět gólů. Tenhle byl nejdůležitější.

Forsling se prosadil z dorážky a rozhodl o výhře Panthers 2:1

Byl to gól, který poslal Panthers do finále konference. A Boston na dovolenou.

"Většinou se snažím dobře bránit, takže byla zábava dát gól a pomoct k vítězství," dodal sedmadvacetiletý zadák, jenž v dosavadních bojích o Stanley Cupu posbíral 7 bodů (2+5) v 11 duelech. Stal se vůbec prvním bekem v historii klubu, jemuž se podařilo dát vítězný gól, jenž poslal tým to další fáze Stanley Cupu.

Nálada v domácí kabině byla mizerná. Boston prožil výtečnou základní část, ale stejně jako loni se pakuje z bojů o nejslavnější hokejovou trofej dřív, než by si přál. Před rokem to bylo v prvním kole. Tentokrát ve druhém. V obou případech nestačili na Panthers.

"Jsem teď plný emocí," uvedl brankář Jeremy Swayman, který pochytal 26 střel. Ale stejně to bylo málo. Na tu nejdůležitější v čase 58:27 nestačil. "Není to o mně jako o jednotlivci. Ale vidět všechny v kabině je něco, čím si nechcete procházet," dodala týmová jednička.

V kabině vládl pochopitelný smutek. Bruins se dívali výš. Ale sen o Poháru se rozplynul. Krutě, chvíli před koncem utkání... O to větší bylo zklamání. "Jsem pyšný na každého v kabině. Už jsme dali základ k tomu, co přijde příště," dodal americký gólman, jenž se vyprofiloval v týmovou jedničku.

Bruins se přitom dostali do vedení, když se prosadil Zacha. Bylo to chvíli před koncem první třetiny, kdy při úniku předvedl krásný blafák do bekhendu a překonal Sergeje Bobrovského.

Zachův úvodní gól z úniku na stanici Nova Sport

TD Garden v tu chvíli prožívala euforii. Ovšem za dvě hodiny už byly úplně opačné emoce.

"Byla pro mě čest trénovat tenhle tým. Kvůli bojovnosti a tvrdé práci během celé sezony," uvedl Jim Montgomery, kouč Bruins. "Tohle je to, co chci nejvíc zdůraznit. Někteří hráči prožili velký progres. Mohou být pyšní. Musíme ale najít cestu, jak se zlepšit a jak příští rok vyhrát poslední zápas sezony."

Opačné emoce řešil Paul Maurice, kouč Panthers. Před rokem se s týmem dostal až do finále, v němž nestačili na pozdější šampiony - Vegas Golden Knights. Tentokrát mají našlápnuto podobně. Nejdřív však musejí odklidit z cesty Rangers.

"Ze střídačky to byla skvělá série," uvedl Maurice. "Chvílemi to bylo na ledě plné brutálního umění."

Jako lepší umělci z toho vyšli hosté z prosluněného státu. Bruins teď polykají smutek. Nezachránil je ani návrat kapitána Brada Marchanda. Ten odehrál 20 minut, snažil se ostatní strhnout, ale ani to Bostonu nakonec nepomohlo.

Takže potom v kabině stál před houfem novinářů a statečně vykládal. "Ani nemůžu vyjádřit slovy, jak jsem pyšný na náš tým. Měli jsme hodně výkyvů, ale když se podíváme, jak to vypadalo na začátku a kam jsme se dostali, nemůžu být víc hrdý," vykládal Marchand.

Bruins se v sezoně museli obejít bez dvou ikon. Patrice Bergerona a Davida Krejčího. Nakonec se ale drželi statečně, i když dál než na druhé kolo to nestačilo.

Dál jdou Panthers.

"Věřili jsme jeden druhému. Máme skvělé hráče, je pro mě ctí, že můžu být součástí takového mužstva," řekl k tomu Sergej Bobrovskij, gólman Floridy.

Pastrňák se bodově neprosadil. Na ledě strávil přes 22 minut, zaznamenal pět střel, ale ani on nepomohl k vítězství.

Zostrih: Boston - Florida 1:2