Panarin SV

Nattens åtta matcher tunga NHL-omgång visade tydligt upp hur kartan ritats om över sommaren. Det var nämligen debutanterna som stod i centrum.

Iförda sina nya klubbfärger för första gången i officiella sammanhang tog spelare som Artemi Panarin (1+1), Jacob Trouba (1+2), Joonas Donskoi (2+0), Kevin Shattenkirk (1+0) och Matt Duchene (0+3) chansen att visa sina nya fans varför deras respektive klubbar valt att satsa på dem.
Poängbäst av alla spelare i natt var dock en återvändare; Mika Zibanejad från New York Rangers som startade säsongen precis som han avslutade den förra; i absolut kanonform. Ett mål och tre assist - totalt fyra poäng - blev det för Zibanejad som däremot går upp i en (mycket) tidig poängligaledning.
En försmak av vad som komma skall när firma Zibanejad-Panarin tar över Manhattan den här säsongen? Det återstår att se.
Nedan följer en summering av nattens NHL-matcher:

NYR-WPG: Zibanejad kommer fri med Hellebuyck

New York Rangers - Winnipeg Jets 6-4 (1-1, 2-2, 3-1)
Omgångens mest uppmärksammade drabbning blev precis så spektakulär som förväntat. Lagen levererade läckra mål och följdes åt till tredje perioden innan Rangers drog ifrån.
Zibanejad visade vägen för sina nya lagkamrater med fyra poäng, Panarin nätade (såklart) i debuten och Jacob Trouba slog till med tre poäng mot sina gamla lagkamrater i Winnipeg Jets. Samtidigt illustrerade Jets varför många experter pekat på och ifrågasatt klubbens backuppsättning inför säsongen genom att bjuda på virrigt försvarsspel. Trots förlusten kan Jets trösta sig med att klubbens viktigaste offensiva komponenter levererade direkt; spelare som Mark Scheifele, Blake Wheeler (två mål) och Kyle Connor nätade, medan Nikolaj Ehlers stod för tre assistpoäng. Tränare Paul Maurice lär dock ha lite huvudbry över hur han ska få sin defensiva enhet att leverera.

NYR-WPG: Panarin slår till direkt

Pittsburgh Penguins - Buffalo Sabres 1-3 (0-1, 1-2, 0-0)
För inte så länge sedan hade detta möte slutat i en kassaskåpssäker seger för hemmalaget Penguins. Faktum är att Buffalo inte vunnit mot Pittsburgh under ordinarie tid på 18 raka försök inför nattens match. Men saker och ting förändras och Sabres visade i samband med denna säsongspremiär att man tycks ha något riktigt spännande på gång den här säsongen. Återvändande Conor Sheary - forwarden var med och vann Stanley Cup med Penguins 2016 och 2017 - stod för två av Sabres tre mål, medan Rasmus Dahlin gjorde det tredje. Dahlins mål var en riktig delikatess där han i två-mot-en-läge med Sam Reinhart fick pucken på bladet och sprätte upp den i nättaket bakom Matt Murray.

NSH-MIN: Arvidsson påpassligt framme

Nashville Predators - Minnesota Wild 5-2 (0-0, 1-2, 4-0)
Matt Duchene väntade en period. Sedan noterade han sin första poäng för Nashville Predators då han plockade upp en assist på Ryan Ellis ledningsmål i andra perioden. Poängen kom att bli den första av tre när stjärncentern hjälpte sin nya klubb ta en övertygande hemmaseger. Som sig bör när Predators gör många mål duggade svenskpoängen tätt. Filip Forsberg stod för ett mål och en assist, Viktor Arvidsson ett mål och Mattias Ekholm en assist.
Matchen i sig såg länge ut att gå Wilds väg. Bortalaget tog med sig en 2-1-ledning in i tredje perioden. Väl där visade dock Predators klass och slog till med hela fyra mål, varav tre under periodens första åtta minuter.
Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 5-2 (1-0, 1-1, 3-1)
Florida Panthers nytillkomna tränare Joel Quenneville fick en jobbig debut i båset. Favorittippade Tampa Bay Lightning var på spelhumör och tog en övertygande 5-2-seger på hemmaplan. Prestigenyförvärvet Sergei Bobrovsky hade även han en jobbig kväll på jobbet och slutade på 86,2 i räddningsprocent efter att ha räddat 25 av 29 skott (Lightnings femte mål var i tom bur). Noterbart är att debuterande Kevin Shattenkirk och Pat Maroon stod för varsitt mål hos Lightning, samt att unge backen Mikhail Sergachev noterades för tre assistpoäng.

TBL-FLA: Sergachev spelar fram Kucherov

Colorado Avalanche - Calgary Flames 5-3 (2-1, 2-2, 1-0)
Blått och vitt var temat för Colorado Avalanche som fick dubbla mål från finländska Joonas Donskoi - ny från San Jose Sharks - och Mikko Rantanen. Rantanen visade inte upp några tecken på att ha missat hela Avalanche försäsong på grund av kontraktsförhandlingar, utan klev istället direkt in som en av klubbens bästa spelare. Calder Trophy-kandidaten Cale Makar spelade 22:23, näst mest av alla Avalanche backar, och plockade upp en assist i sin grundseriedebut. Även André Burakovsky noterades för en assistpoäng i sin Avalanche-debut.

COL-CGY: Landeskog hittar Rantanen

Carolina Hurricanes - Montreal Canadiens 4-3 STR (1-0, 1-3, 1-0, 0-0, 1-0)
Ytterligare en match, ytterligare en debutant som gjorde avtryck. Erik Haula - ny från Vegas Golden Knights - slog till med 3-3-kvitteringen i tredje perioden för sitt Hurricanes när hemmalaget kom tillbaka och vann mot Montreal Canadiens på straffar.
Noterbart är att Lucas Wallmark öppnade målskyttet i matchen med sitt 1-0-mål i första perioden och att Canadiens påläggskalv Jesperi Kotkaniemi (mål) tycks fast besluten att följa upp fjolårets succé på bästa sätt.
Dallas Stars - Boston Bruins 1-2 (0-2, 1-0, 0-0)
En rivstart i första perioden från Bruins med mål från Brett Ritchie och Danton Heinen räckte hela vägen för Bruins som tog en meriterande bortaseger mot Stars. Hemmalagets enda mål gjordes av Roope Hintz.
Anaheim Ducks - Arizona Coyotes 2-1 (1-0, 1-1, 0-1)
En assist i Coyotes-debuten från Phil Kessel räckte inte för bortalaget som föll i premiären borta mot Ducks. Hampus Lindholm plockade upp en assist för hemmalaget och Cam Fowler bjöd på ett läckert nummer med sitt matchavgörande 2-1-mål.

ANA-ARI: Fowler bjuder på godis direkt

SÅ GICK SNACKET:
"Vi behöver jobba bättre som en enhet. Vi är lite mitt emellan överallt på isen just nu. Men det handlar mest om detaljer. De var bättre än oss ikväll."
- Penguins kapten Sidney Crosby om den ovana känslan att förlora mot Buffalo Sabres.
"Det var ingen Picasso-målning direkt, så mycket kan jag säga. Men vi hittade ett sätt att vinna och i slutändan är det allt som betyder något."
- Rangers tränare David Quinn om den svängiga 6-4-segern mot Winnipeg Jets.
NATTENS STJÄRNOR:
* Mika Zibanejad, New York Rangers
* Jacob Trouba, New York Rangers
* Matt Duchene, Nashville Predators