Bill Daly Global Series

PRAG -- NHL och NHLPA (NHL Players' Association) vill ha World Cup tillbaka. Det sade NHL:s vice kommissionär Bill Daly på fredagen.

  • Vi och NHLPA är överens till 100 procent om värdet av World Cup för att utveckla hockeysporten och om att skapa en bra och rolig turnering, sade Daly före matchen mellan Philadelphia Flyers och Chicago Blackhawks i 2019 Global Series på O2 Arena i Prag. Men det blir en tuff uppgift att jobba fram detaljerna om vilken form och vilken tidsrymd det handlar om.
    När kollektivavtalet mellan NHL och NHLPA nu gäller fram till och med september 2022, menar Daly att det finns en möjlighet att skapa en internationell tävlingskalender som inkluderar World Cup, senast spelad i Toronto för tre år sedan.
    - Allt det där hänger på vad vi kommer fram till i samtalen med NHLPA, sade Daly. De senaste dagarna har vi haft flera samtal om olika frågor inom ramen för kollektivavtalet. Ett av samtalen har handlat om att skapa en internationell tävlingskalender, särskilt nu när vi har ett spelrum på tre år och förhoppningsvis kanske till och med längre, sex eller sju år. World Cup blir i så fall en del av de samtalen.
richter usa save

World Cup spelades för första gången 1996 där USA vann en bäst av tre-final mot Kanada. 2004 vann Kanada och kanadensarna upprepade segern 2016.
Daly berörde också flera andra frågor på den internationella agendan, bland annat framtida Global Series-matcher och den kommande olympiska turneringen.
Global Series 2019 avslutas i nästa månad med två matcher i Stockholm mellan Tampa Bay Lightning och Buffalo Sabres. Daly hoppas att då ha en plan klar för Global Series 2020, sannolikt med både försäsongs- och reguljära ligamatcher i Europa.
Den här månaden har Blackhawks spelat en försäsongsmatch i Berlin medan Flyers spelade i schweiziska Lausanne.

LAU-PHI: Couturier slår in pucken i tom kasse

Daly sade inget om vilka länder som kan vara aktuella för matcher 2020, men medgav att Ryssland fanns med på radarn.
- Det har ju med all rätt spekulerats om det och vi kan tänka oss att lägga en match i Ryssland, med några av våra ryska stjärnor i lagen, sade Daly. Men det återstår fortfarande mycket innan vi beslutar något, så jag gör inga officiella utfästelser om matcher i Ryssland. Men visst, det finns en marknad där som är intressant för oss, i alla fall om vi får stöd från det ryska hockeyförbundet och från (ryska ligan) KHL. Så det är något vi överväger.
Flera av NHL:s toppspelare är ju födda i Ryssland, däribland Alex Ovechkin i Washington Capitals och Nikita Kucherov och Andrei Vasilevskiy i Tampa Bay Lightning.
Men Ryssland är inte den enda nya marknaden där NHL överväger att spela, sade Daly.
- Vi har pratat om Bratislava och Slovakien, vi har diskuterat om vad matcherna i Schweiz betyder och om Österrike kan vara en tänkbar spelplats, sade Daly. Allt det där går vi igenom på daglig basis.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
När det gäller OS berättade Daly att inga vidare samtal förts vad gäller NHL:s deltagande i OS i Beijing, Kina, 2022.
Efter att ha deltagit i fem OS på raken, med start i japanska Nagano 1998, sände NHL inga spelare till PyeongChang 2018.
Samtalen i den frågan kommer dock att fortsätta under de framtida mötena med NHLPA om en internationell tävlingskalender.
- Jag säger så här: från ägarnas (till NHL-klubbarna) sida, är deltagande i OS inget som vare sig är viktigt eller bra för affärerna. Det stör vårt spelschema kraftigt, det innebär skaderisker för våra spelare och det ger inte våra klubbar några ekonomiska fördelar, sade Daly. Så det kommer inte naturligt för oss, som något vi bara måste genomföra. Men med det sagt, så förstår vi också hur viktigt OS är för våra spelare. Vi har klart och tydligt tagit in signalerna att om allt faller på plats, så vill de delta och vi respekterar deras åsikter. Så jag utesluter inget. Men detta är en del i en bredare diskussion inte bara med NHLPA, utan också med den internationella olympiska kommittén (IOK).