Blake Wheeler Winnipeg Jets

Winnipeg Jets spås en ljus framtid.
Frågan är bara när klubbens satsning på unga spelare ska bära frukt.
Sedan Winnipeg åter blev en hemstad för NHL-hockeyn har Jets tagit sig slutspel i Stanley Cup en enda gång på fem försök. 2015 blev det förlust mot Anaheim Ducks i den första rundan.

Få tror bedömare har gett Jets särskilt stora möjligheter att lyckas den här säsongen heller.
De flesta experter anser dock att klubbens satsning på unga lovande spelare kommer att ge resultat.
Den 18-årige finländaren Patrik Laine är en av de mest omtalade spelarna som numera finns i Jets.. Men här finns också talanger som Laines 23-årige landsman Joel Armia, den snabbskrinnande dansken Nikolaj Ehlers, 20 år, den lika gamle forwarden Kyle Connor, målvakten Connor Hellebuyck, 23, och 21-årige Josh Morrisey.
I laguppställningen finns fyra rookies och tre spelare som gör sin blott andra NHL-säsong.
De rutinerade spelarna med nyblivne lagkaptenen Blake Wheeler i spetsen tar ett stort ansvar.
30-årige Wheeler ¬- som har nio NHL-säsonger bakom sig i Boston Bruins, Atlanta Trashers och sedan 2012 i Winnipeg Jets - delar gärna med sig av sin erfarenhet.

Blake Wheeler Winnipeg Jets
 • Med som mycket talang som många av de här unga spelarna i laget har vill jag gärna hjälpa till och utvecklas ännu mer så snabbt som möjligt. Allt du kan göra för att hjälpa dem bli ännu bättre är förstås bara en fördel - både för dem själva och för laget, säger Blake Wheeler till Winnipeg Free Press.
  En hjälp som uppskattas både av spelarna och av Paul Maurice, chefstränare i Winnipeg Jets. Maurice betraktar Blake Wheeler som något av en fadersfigur i laget.
  - Vi uppskattar det mycket. Ingen spelare är officiellt utsedd till mentor, men många av de yngre dras till spelare som Wheeler för att få goda råd, säger Paul Maurice.
  Blake Wheeler har den rutin som krävs. Han har drygt 600 matcher i NHL bakom sig, svarade för 78 poäng förra säsongen, har spelat VM och OS för USA och fanns med i det amerikanska lag som spelade i World Cup september.
  - Jag har sagt det många gånger, han är en stark ledare. Han tog mig under sina vingar när jag kom hit i fjol och var till stor hjälp för mig. Jag lyssnar på vad han säger för han kan det här spelet, säger Nikolaj Ehlers, Danmarks bidrag till Winnipegs spelartrupp.
  Winnipeg Jets har startat säsongen med en seger på tre matcher. Carolina Hurricanes besegrades på övertid i premiären. Därefter kom en uddamålsförlust mot Minnesota Wild och senast 1-4 i baken mot Boston Bruins. Jets har släppt in fyra mål i varje match hittills.
  Det är ändå i det offensiva spelet Paul Maurice vill se förbättringar i sitt lag.
  - Jag vill se oss tillbringa mer tid i den offensiva zonen. Men det är naturligt. Jag vet att med många unga spelare kommer vi inte att ha puckkontroll lika mycket. Men det kan kompenseras med högre tempo när vi befinner oss i en anfallssituation. Vi vill skapa mer kaos framför motståndarnas mål än vad vi gjort hittills.
Blake Wheeler Winnipeg Jets

Och Winnipeg Jets är kanske på rätt väg. Laget skapade många chanser mot Bruins och vann skottstatistiken med 35-25 hemma i MTC Centre.
Paul Maurice har i alla fall en stark framtidstro för sitt unga lag.
- Det finns självklart stora utmaningar, men det finns också stora förhoppningar här i Winnipeg. Organisationen har länge planerat för den här generationsväxlingen.
Förhoppningen är att lagets unga spelare snabbt ska växa in i NHL-kostymen. Fram till dess vilar ett tungt ansvar på anfallare som Blake Wheeler - som gjort mål i samtliga tre matcher så här långt - Mathieu Perrault, backjätten Dustin Byfuglien och hans försvarskollega Tobias Enström, som gör sin sjätte säsong i klubben.