Washington opäť strašia tiene minulosti

Capitals načali sériu proti Penguins dobre. Potom prišlo päť minút skazy a pocit: Už je to tu zase

Autor Michael Langr / NHL.com/sk

Do konca ostávalo necelých 18 minút, domáci pohodlne viedli 2:0 a ich brankár Braden Holtby chytal jednu strelu za druhou. Lepšie rozohranú partiu si hokejisti Washington Capitals asi ani nemohli želať.

Potom ich dobehli tiene minulosti.

Hráči Pittsburgh Penguins dali v priebehu piatich minút tri góly, zápas otočili a priviedli ho do víťazného konca v pomere 3:2. Po prvom stretnutí v druhom kole Stanley Cupu, pre oba tímy už úplne tradičným, tak vedú 1:0 na zápasy.

Aj keď to verejne nepripustia, v hlavách hokejistov z americkej metropoly sa určite usadil ten známy pocit: Veď toto sme už zažili. Déjà vu. Zožierajúca neistota a nedôvera vo vlastné schopnosti doviesť rozrobenú prácu proti nenávidenému súperovi do konca.

Penguins sa s Capitals stretávajú v druhom kole play off NHL tretíkrát za tri roky. Tretíkrát sa začínalo vo washingtonskej hale, aj keď teraz premenovanej na Capital One Arena. A tretíkrát má (aspoň na začiatku) navrch Pittsburgh, ktorý postúpil aj v predchádzajúcich dvoch rokoch a potom vždy dokráčal až k titulu - hoci Washington vždy vstupoval do série ako víťaz základnej časti NHL. A to ešte nehovoríme o roku 2009, keď sa prihodilo to isté.

"Hrali sme celkom dobre. Súper sa dostal do niekoľkých šancí a náš gólman ich pochytal, ale celkovo to bol dobrý výkon. Bohužiaľ im stačilo dať góly v troch striedaniach za sebou. Až na tento moment to bol z našej strany slušný zápas. Takže si nemyslím, že by sme preto mali nejako vešať hlavy a príliš to rozoberať," uviedol obranca Matt Niskanen.

Tak ako v prvom kole proti Philadelphia Flyers, Penguins aj vo štvrtok znova ukázali, že sú mimoriadne nebezpečným protivníkom. Že dokážu využiť aj to najmenšie zaváhanie. A udrieť tak silno, že v krátkom čase otočia celý duel.

Po jemnom teči Patrica Hornqvista v čase 2:59 tretej tretiny prišla ďalšia rana v čase 5:20, keď prvýkrát trafil kapitán hostí Sidney Crosby. 12 sekúnd pred koncom 8. minúty sa presadil svojím tretím bodom v dueli Jake Guentzel.

"Oni mali dobré pasáže, my sme mali dobré pasáže. Ale tieto tri striedania rozhodli celý zápas," ľutoval útočník Capitals Evgeny Kuznetsov.

Penguins pritom hrali bez superstar Evgeniho Malkina, ktorý ostal na tribúne kvôli zraneniu v dolnej časti. Lenže Crosbyho formácia s Guentzelom a Hornqvistom vlastne odviedla prácu za obidve elitné lajny.

Už v rozhodujúcom zápase prvého kola proti Philadelphia Flyers dal Guentzel pri výhre 8:5 štyri góly a pridal aj asistenciu, Crosby aj Hornqvist mali bilanciu 1+2. V prvom dueli druhého kola Guentzel pridal dve prihrávky, Crosby a Hornqvist mali jednu. Celý útok tak končil zápas s bilanciou 3+4.

[Viac o téme: Pittsburgh otočil duel proti Washingtonu a vedie]

"Myslím si, že sa dobre dopĺňame," uviedol Guentzel. "Keď ideme napádať, vždy zaskočí jeden za druhého. Hrať so Sidom je jednoduché, on dokáže natiahnuť súpera a uvoľniť nám veľa priestoru.

"Je to len jeden zápas," krotil eufóriu kapitán hostí Crosby. "Ak to chceme dotiahnuť do konca, musíme sa naďalej zlepšovať."

Crosby je špílmacher, mozog celej päťky, ktorý dokonale tvorí hru a dokáže aj zakončiť. Guentzel je rýchly korčuliar s výbornou strelou. A Hornqvist dodáva tejto trojici dôraz. Spolu je to mix, ktorému sa v tohtoročnom play off zatiaľ žiadny iný útok nevyrovná.

"Sidova lajna výborne odohrala celý zápas," povedal kouč Penguins Mike Sullivan, hoci prvý útok bol aj pri oboch washingtonských góloch. "Nevzdali sa a nakoniec boli práve oni tými rozhodujúcimi hráčmi."

[Všetky novinky a správy zo Stanley Cupu na Twitteri @NHLsvk]

Druhý duel sa hrá v nedeľu popoludní (21:00 SELČ) a domáci v ňom musia pridať, pretože inak by odlietali do Pittsburghu za stavu 0:2. Washington síce v prvom kole porazil Columbus Blue Jackets 4:2 na zápasy, aj keď prvé dva doma prehral. Lenže Pittsburgh je pri všetkej úcte trochu iný protivník.

"Oni majú najskúsenejší tím v lige plný skvelých hráčov. Ale jeden deň to prísť musí," vyhlásil Ovechkin pred štartom série o možnosti pomstiť sa za predchádzajúce vyradenia. "Ak chceme uspieť, musíme Pittsburgh poraziť a posunúť sa ďalej."

Otázkou je, či ten deň príde v tohtoročnom play off. Po prvom zápase je od neho skôr o krok ďalej.