Boston vyhral v Ottawe a v sérii má navrch

Bruins ovládli prvý zápas v sérii s Ottawou, Edmonton podľahol San Jose po predĺžení

Kapitán Bostonu Zdeno Chára si mohol vychutnať úspešný vstup do play off. Bruins zahájili sériu 1. kola Východnej konferencie na ľade Ottawy výhrou 2:1, o ktorej rozhodol v čase 57:27 kanonier Brad Marchand. V stredajšom programe zasiahol do diania ako druhý slovenský hráč aj obranca Andrej Sekera, ktorého Edmonton stratil so San Jose vedenie 2:0 a prehral 2:3 po predĺžení.

Ottawa Senators - Boston Bruins 1:2 (Stav série: 0:1)

Skvelý vstup do play off zažili hráči Bostonu, ktorí zvíťazili na ľade Ottawy po veľkom boji 2:1 a v sérii majú hneď od úvodu navrch. Bruins sa v zápase museli zaobísť bez elitného útočníka Davida Krejčího, ktorého do hry nepustilo bližšie nešpecifikované zranenie v hornej časti tela.

V zostave ale nechýbal druhý Čech David Pastrňák, ktorý si pripísal druhú asistenciu pri víťaznom góle Brada Marchanda. Domáci sa nechali uzamknúť vo vlastnom pásme, napriek tomu mali päťkrát možnosť puk vyhodiť. Neurobili to a boli potrestaní necelé tri minúty pred koncom riadneho hracieho času.

"V nasledujúcom zápase musíme byť oveľa lepší. Nemôžeme čakať, že s takýmito výkonmi sériu zvládneme," vyhlásil Brad Marchand. V dueli dlho dominovali obaja brankári, prvý gól padol až v čase 30:28. Postaral sa oň domáci útočník Bobby Ryan. Bruins ale v záverečnej časti skóre dokonale otočili. Najprv vyrovnal Frank Vatrano, duel potom preklopil na stranu hostí Marchand.

Pittsburgh Penguins - Columbus Blue Jackets 3:1 (Stav série 1:0)

Pred zápasom sa brankár Marc-Andre Fleury pripravoval na úlohu dvojky na lavičke, ale nakoniec bol hlavnou hviezdou pri výhre Pittsburghu nad Columbusom 3:1. Predpokladaná jednotka Matt Murray totiž pri predzápasovom rozkorčuľovaní utrpel zranenie v dolnej časti tela a Fleury pomohol svojmu tímu k úspechu 31 zákrokmi.

Tridsaťdvaročný Fleury, ktorého si Penguins vybrali v roku 2003 ako jednotku draftu, vyrovnal klubový rekord Toma Barrassa so 101 zápasmi v play off. Na štarte cesty Pittsburghu za obhajobou Stanley Cupu dostal opäť dôveru Murray, ktorý minulý rok priviedol Penguins k triumfu, ale plán kouča Mikea Sullivana pozmenilo zranenie.

Opäť tak mohol oceniť, že má k dispozícii silnú brankársku dvojicu. "Je to pre nás komfortná situácia, pretože vieme, že obaja sú brankári číslo 1. Stále som im hovoril: 'Budeme vás potrebovať oboch.' V sezóne chytali obaja a obaja prispievali k víťazstvám," povedal Sullivan.

Montreal Canadiens - New York Rangers 0:2 (Stav série 0:1)

Švédsky brankár Henrik Lundqvist sa 31 úspešnými zákrokmi postaral o víťazný vstup New York Rangers do série 1. kola play off Východnej konferencie v Montreale a svojím 10. čistým kontom v bojoch o Stanleyho pohár v kariére sa podpísal pod výhru 2:0.

Víťazný gól strelil v polovici prvej tretiny Tanner Glass a 70 sekúnd pred koncom ešte poistil výsledok pri power play do prázdnej bránky Michael Grabner.

Tridsaťpäťročný Lundqvist nastúpil v bránke Rangers v play off na 116. zápas v rade a s 56 výhrami je najúspešnejším aktívnym brankárom. Tlaku čelil skúsený gólman predovšetkým v prvej tretine, v ktorej Canadiens prestrieľali Rangers 16:5.

Edmonton Oilers - San Jose Sharks 2:3 po predl. (Stav série: 0:1)

Na obrovskú drámu sa zmenil prvý súboj série medzi Edmontonom a San Jose. Duel dospel až do predĺženia, v ktorom zaistil triumf kalifornského celku 3:2 útočník Melker Karlsson. Švédsky reprezentant, ktorý v základnej časti nastrieľal jedenásť gólov, zužitkoval v čase 63:22 prihrávku Joea Pavelskiho a poslal svoj tím do významnej výhody.

V priebehu duelu to pritom so Sharks vôbec nevyzeralo dobre. Oilers výborne odohrali prvú tretinu, v ktorej si vypracovali dvojgólový náskok vďaka gólom Oscara Klefboma a Milan Lucica, ktorý sa asistenciou podieľal aj na prvom góle svojho mužstva.

Hostia dlho hľadali recept na výborne chytajúceho brankára Cama Talbota, ktorý si celkovo pripísal 41 úspešných zákrokov. Objavil ho až v úvode druhej časti Joel Ward, v čase 45:22 potom po asistencii Tomáša Hertla vyrovnal Paul Martin.

Minnesota Wild - St. Louis Blues 1:2 (Stav série 0:1)

Vladimír Sobotka má po aprílovom príchode z KHL parádnu formu. Aj vo svojom druhom zápase v NHL dal gól a pomohol tak St. Louis Blues k výhre v prvom dueli úvodného kola play off na ľade Minnesota Wild. Blues zvíťazili v Xcel Energy gólom Joela Edmundsona v čase 17:48 prvého predĺženia 2:1 a v sérii vedú 1:0.

Český center dostal v čase 6:27 druhej tretiny hostí do vedenia, keď medzi kruhmi prevzal prihrávku Alexandera Steena a s pomocou teča blokujúceho Christiana Folina prekonal domáceho brankára Devana Dubnyka, ktorý v zápase chytil 24 striel.

Minnesota dokázala napriek veľkému tlaku odpovedať vďaka vydarenej kombinácii na malom priestore pri hre bez brankára 22 sekúnd pred koncom, keď trafil Zach Parise a vynútil si predĺženie.

Hrdinom zápasu bol hosťujúci brankár Jake Allen, ktorý kryl 51 striel súpera.