Vrbata trafil a Langhamer víťazne debutoval

Útočník Radim Vrbata sa gólom postaral o výhru Arizony nad Anaheimom a brankár Marek Langhamer si užil úspešnú premiéru

Český útočník Radim Vrbata sa šťastným gólom na 3:0 podieľal v pondelkovom zápase na výhre Arizony nad Anaheimom 3:2. K štvrtému úspechu Coyotes z posledných šiestich zápasov pomohol pri svojom debute v NHL aj brankár Marek Langhamer, ktorý v 45. minúte vystriedal zraneného Mikea Smitha a pripísal si sedem úspešných zákrokov. Prekonal ho len Ryan Getzlaf 27 sekúnd pred koncom.

Štyridsaťpäťročný Jaromír Jágr síce prvýkrát po piatich zápasoch nebodoval, ale vôbec ho to nemuselo mrzieť, pretože jeho Florida vyhrala v St. Louis 2:1 a po piatej výhre za sebou sa posunula na pozície pre play off. V dvoch pondelkových dueloch sa nepredstavil žiadny slovenský hokejista.

Arizona Coyotes - Anaheim Ducks 3:2

Vrbata po úvodných góloch Christiana Dvoraka a Jakoba Chychruna zvýšil v 15. minúte na trojgólový rozdiel, keď si jeho prihrávku na Martina Hanzala zrazil korčuľou do vlastnej bránky obranca Sami Vatanen. Na pozícii tretieho najproduktívnejšieho českého hráča sezóny za Jakubom Voráčkom z celku Philadelphia Flyers a Davidom Pastrňákom z Boston Bruins si Vrbata vylepšil bilanciu na 41 bodov za 12 gólov a 29 asistencií z 58 zápasov.

Druhému najhoršiemu tímu súťaže výhru nezobrali ani dva góly Getzlafa. Raz prekonal Smitha, ktorý si pripísal 27 úspešných zákrokov a v čase 44:29 musel opustiť ľad otrasený po zrážke s Jakobom Silfverbergom. Dvadsaťdvaročný Langhamer pustil za svoj chrbát len Getzlafovu strelu a sekundu pred koncom udržal vďaka zákroku ľavým betónom výhru pri veľkej šanci Vatanena.

Langhamera vo štvrtok povolalo vedenie Coyotes pri zranení dvojky Louisa Domingueho v dolnej časti tela z farmy z Tucsone z American Hockey League a v dueloch na ľade Los Angeles Kings (5:3) a doma so San Jose Shakrs (1:4) kryl Smithovi chrbát na lavičke.

V minulej sezóne sa dostal do kádra Arizony trikrát, ale na premiéru v NHL čakal márne. Coyotes draftovali rodáka z Mariánskych Lázní a bývalého hráča Pardubíc v roku 2012 v siedmom kole na 184. pozícií.

St. Louis Blues - Florida Panthers 1:2

Výhru Floridy zariadil gólom 4,6 sekundy pred koncom útočník Vincent Trocheck, ktorý po tlaku Panthers prekonal brankára Jakea Allena cez clonu presnou strelou od modrej čiary k pravej tyčke. Panthers tak zakončili perfektnú sériu piatich zápasov vonku, z ktorých získali plný počet bodov. Podobnú jazdu mimo svojho ľadu predviedli prvýkrát v histórii klubu a vďaka tomu sa posunuli na tretie miesto Atlantickej divízie.

"Nemôžem byť na hráčov pyšnejší. Je to skvelá partia a zaslúžia si to. Sezóna je dlhá a pre nás ťažká, ale teraz sa dáva všetko dohromady. Máme však pred sebou ešte dlhú cestu. Bude to boj až do konca sezóny," povedal tréner Floridy Tom Rowe.

Panthers v zápase viedli od polovice úvodného dejstva, keď po chybe obrancu Kevina Shattenkirka získal za bránkou puk Nick Bjugstad, uvoľnil Jonathana Marchessaulta, ktorý zblízka skóroval. V 43. minúte vyrovnal z dorážky z medzikružia Kyle Brodziak. V bránke víťazov si James Reimer pripísal 26 úspešných zákrokov.

Momenty večera:

1. Víťazná jazda Panthers

Florida skvelo zvládla sériu piatich zápasov vonku, v ktorých nestratila ani jeden bod. Päť duelov trvajúca víťazná séria posunula tím Jaromíra Jágra na pozície pre play off. Panthers postupne uspeli na ľade Nashville Predators (7:4), San Jose (6:5 po predĺžení), Anaheimu (4:1), Los Angeles (3:2) a St. Louis (2:1).

2. Langhamerova premiéra

Brankár Marek Langhamer sa dočkal vydarenej premiéry v NHL. V bránke Arizony v 45. minúte duelu s Anaheimom nahradil za stavu 3:1 zraneného Mikea Smitha a siedmimi úspešnými zákrokmi pomohol k výhre 3:2.

3. Jágr bez bodu

Jaromír Jágr vyšiel prvýkrát od svojich 45. narodenín naprázdno, ale vôbec ho to nemrzelo, pretože Florida vyhrala v St. Louis 2:1. Jágr sa od svojej oslavy v San Jose v podobe 1900. bodu v NHL z 15. februára zapísal do štatistík aj v Anaheime a Los Angeles a celkovo bodoval päťkrát za sebou.

Hviezdy večera:

1. Vincent Trocheck (FLA): 1 gól, 1 plusový bod, 4 strely

2. Christian Dvorak (ARI): 1 góly, 1 plusový bod, 1 strela

3. James Reimer (FLA): 26 úspešných zákrokov, 1 inkasovaný gól

Na čo sa tešiť:

Na programe je deväť zápasov. V dueli Toronto Maple Leafs proti Winnipeg Jets si druhýkrát zmerajú sily hviezdy minuloročného draftu - jednotka Auston Matthews s dvojkou Patrikom Laineom.