Vermette druhýkrát skolil Tampu, Chicago môže oslavovať doma

Autor Michael Langr / NHL.com

Generálny manažér Chicago Blackhawks Stan Bowman si môže dovoliť trochu samochvály. Antoine Vermette, ktorého priviedol do tímu pred tohtoročnou uzávierkou prestupov, strelil vo finálovej sérii už druhý víťazný gól.

Po zápase č. 1, rozhodol aj piaty duel na ľade Tampa Bay Lightning. Po výhre 2:1 majú Blackhawks veľkú príležitosť získať tretí Stanley Cup počas šiestich sezón. Prvýkrát od roku 1938 by však mohli oslavovať zisk trofeje pred domácimi divákmi. Šiesty zápas sa hrá v United Center v pondelok (v utorok o 2. 00 SELČ).

"Je mi jasné, že v nasledujúcich dvoch dňoch bude v Chicagu pekný blázinec. Teším sa na to," povedal tréner Blackhawks Joel Quenneville.

Dvadsaťtriročný Vermette prišiel do Chicaga z Arizona Coyotes a nemal vždy isté miesto. Aj v play off sa trikrát ocitol mimo zostavy, ale vo finále je oporou a hlavne strelcom mimoriadne dôležitých gólov. "Hrať za Blackhawks bola pre mňa skvelá príležitosť. Teraz vyzerá všetko krásne, ale je pred nami ešte dosť práce," povedal Vermette.

Od príchodu kouča Quennevillea (2008-09) majú Blackhawks neuveriteľnú bilanciu 17-1 v zápasoch, ktoré nasledujú, keď séria play off dospeje do stavu 2:2.

Medzi tyče Lightning sa síce po jednozápasovej pauze vrátil gólman Ben Bishop, ale na domácich sa od začiatku valili len pohromy. Hneď na začiatku sa Tampe rozpadol najproduktívnejší útok. Po chybe chicagského brankára Coreyho Crawforda mal šancu otvoriť skóre Nikita Kucherov, ale nedal a v páde navyše bolestivo narazil do tyče a v zápase už nepokračoval.

V siedmej minúte tak pohol výsledkom hosťujúci Patrick Sharp, keď využil zrážku Bishopa s obrancom Victorom Hedmanom a zaviezol puk do prázdnej bránky. "Díval som sa na ľad, (Bishopa) som nevidel, ani nepočul. Takéto veci sa stávajú, stále bolo dosť času," tvrdil švédsky obranca Tampy Bay.

Vyrovnania sa domáci dočkali v druhej tretine zásluhou Valtteri Filppulu, ktorého skvele našiel obranca Jason Garrison. "Zase sa ukázalo, aké vyrovnané tímy, proti sebe hrajú," uviedol útočník Lightning Ryan Callahan.

V drese Chicaga sa za 16 a pol minúty bodovo nepresadil Marián Hossa. Ondřej Palát odohral za domácich 21 minút, štyrikrát vystrelil a mal dve veľké príležitosti skórovať, lenže Crawford sa činil. Andrej Šustr bol na ľade 15:04 minúty a pripísal si mínus za účasť na ľade pri rozhodujúcej akcii zápasu.

Vysoký český obranca prepadol v útočnom pásme, puk mu pri mantineli zobral práve Vermette a vyslal do brejku Krisa Versteega. Ten sa síce k poriadnej strele nedostal, ale center Chicaga si počkal na odrazený puk a zavesil.

"Niekde som čítal, ako kouč Arizony hovoril, že Vermette je najlepší vo veľkých zápasoch. To je presne to, čo teraz predvádza u nás," chválil spoluhráča obranca Chicaga Niklas Hjalmarsson.

V pondelok by mohli zažiť veľké chvíle pred domácim publikom. Tampa ale zmaru ešte neprepadá. "Stále sme nažive, musíme sa prebiť k siedmeho zápasu," povedal kouč Lightning Jon Cooper.