Fleury vychytal Oilers a má 61. nulu

Do stredajších troch duelov NHL nezasiahol ani jeden Slovák. Hlavnou hviezdou hracieho dňa sa stal brankár Marc-Andre Fleury, ktorý zastavil všetky pokusy Edmonton Oilers a po výhre 3:0 priviedol Vegas Golden Knights k siedmej výhre v rade. Štvrtý úspech po sebe vybojovali Colorado Avalanche, za ktorých sa presadil český nováčik Martin Kaut a zažiaril jeho krajan, brankár Pavel Francouz. Po výhre 3:2 na to doplatili Buffalo Sabres. V treťom dueli Pittsburgh Penguins podľahli Los Angeles Kings, ktorí tak útočníkovi Jevgenijovi Malkinovi pokazili 900. duel v NHL.

Golden Knights udržali Oilers na uzde
Edmonton Oilers už síce majú späť v zostave svojho kapitána Connora McDavida, ktorý pred uzávierkou prestupov v pondelok dostal do útoku dve nové krídla Tylera Ennisa a Andreasa Athanasioua, lenže po prvom spoločnom vydarenom zápase im to tentoraz vôbec nepomohlo.
Nepresadili sa oni, ale rovnako dopadol aj jasný líder bodovania Leon Draisaitl, ktorému pri 37 strelených góloch a 62 asistenciách naďalej chýba ešte jeden bod do stovky. Druhý David Pastrnak je na 88 bodoch (45+43).
"Skrátka dnes boli lepší. Podľa mňa to nebolo len o lepšom brankárovi," uznal McDavid. "Poučíme sa z toho a ideme ďalej."
A pretože hlavné hviezdy Edmontonu nikto iný nezastúpil, Vegas Golden Knights sa radovali z výhry 3:0, ktorá pre nich bola už siedma v rade. Oilers naopak posledné dva týždne zakopávajú a výhru vybojovali len v dvoch z posledných piatich duelov.
Marc-Andre Fleury vychytal vďaka 29 zákrokom čisté konto. Celkovo ich má v NHL už 61, takže v historickom prehľade je sedemnásty, rovnako ako Turk Broda.
Víťazný gól si na začiatku 17. minúty pripísal Max Pacioretty a v polovici tretej časti naňho nadviazali Nick Cousins a Shea Theodore. Zhodou okolností bol pre všetkých troch strelcov jubilejný v sezóne: Pacioretty už tridsiaty, Cousins a Theodore desiaty. Cousins trafil hneď vo svojom debute v novom pôsobisku od pondelkovej výmeny z Montreal Canadiens. Obranca Alec Martinez si pripísal dve asistencie.
Avalanche ťahali Česi
Skóre zápasu v Pepsi Center otvoril v 15. minúte v presilovke Gabriel Landeskog, lenže domáci s ho neužili ani dve minúty, pretože Zemgus Girgensons zaistil Sabres vyrovnanie.

Landeskog využil prihrávku Comphera

V početnej výhode potom Colorado udrelo aj druhýkrát. V čase 27:15 prišla veľká chvíľa útočníka Martina Kauta. Ktorý bol v správnom čase na správnom mieste a z priestoru medzi kruhmi strelil svoj prvý gól v NHL.
Kaut svoj prvý gól patrične oslávil. Dočkal sa vo štvrtom štarte v lige, v predchádzajúcich troch vystúpeniach mal na konte asistenciu. A predovšetkým - Avalanche s ním v zostave aj tentoraz vyhrali, takže si mohol naplno vychutnať vyhlásenie za prvú hviezdu zápasu.
"Toto je sen," vyhlásila šestnástka draftu 2018. "Som nesmierne šťastný. Sníval som o to, že dám svoj prvý gól v NHL. A teraz ho mám. Naozaj sa veľmi teším. Navyše tu bola moja mamička, ten gól je pre ňu. Asi to trochu oslávime, ale len jemne."
Curtis Lazar síce ešte do druhej prestávky vyrovnal, ale v závere 52. minúty J.T. Compher, ktorý si v predchádzajúcom priebehu pripísal prihrávku, Coloradu opäť vrátil vedenie a v tomto prípade už hráči Buffala nezareagovali.
Výraznú zásluhu na tom mal aj brankár Pavel Francuoz, ktorý síce dvakrát inkasoval, ale pripísal si 31 úspešných zákrokov.
"Vedeli sme, akí dobrý tím proti nám stojí. Sú naozaj veľmi rýchli. Ale myslím si, že sme si to dokázali ustrážiť, mali sme to pod kontrolou a nedávali sme im priestor, čo nám dalo dobré šance na výsledok," povedal Michael Frolik, ktorý si pripísal jednu asistenciu. "Aj preto je táto porážka ťažká. Tvrdo sme makali, ale zápas sa bohužiaľ nevyvíjal naším smerom."
Avalanche uspeli štvrtýkrát v rade a piatykrát za sebou bodovali. Na čele Západnej konferencie strácajú len tri body na prvých St. Louis Blues. Obhajcovia Stanley Cupu však odohrali o dva zápasy viac.
Sabres naopak nepridali tretiu výhru za sebou a majú desaťbodovú stratu na druhú divokú kartu, ktorú vo Východnej konferencii aktuálne držia Columbus Blue Jackets.
Ďalšia porážka Penguins
Hokejisti Pittsburgh Penguins vyšli štvrtýkrát v rade úplne naprázdno. Los Angeles Kings po tesnej výhre 2:1 naopak bodovali tretíkrát zo štyroch vystúpení.
Asi jediným ospravedlnením bol pre Penguins fakt, že tri zo štyroch duelov nevydarenej série, z ktorej majú nelichotivé celkové skóre 6:16, Sidney Crosby a spol. odohrali v arénach súperov.
Už v tretej minúte poslal Kings do vedenia Blake Lizotte, v závere druhej tretiny po jeho prihrávke zvýšil Trevor Lewis. V 47. minúte Bryan Rust len znížil na 1:2. Veľkú zásluhu na tom, že domáci dokázali ustáť snahu favorita o vyrovnanie, mal brankár Calvin Petersen - dokopy zaznamenal 35 zákrokov.

Lewis na druhý pokus prekonal Jarryho

Evgeni Malkin asistoval na jediný gól Penguins, ale po porážke na svoj 900. štart sezóny nebude spomínať v dobrom. Na túto métu sa dostal ako trinásty Rus a zároveň ako tretí hráč klubu v histórii.
Kris Letang prekonal Jaromíra Jágra na štvrtom mieste histórie Penguins čo sa týka počtu zápasov za Pittsburgh (401). Jeho nový spoluhráč Patrick Marleau Jágra vyrovnal na štvrtom mieste v celkovom počte odohraných duelov vonku v základnej časti (856). Najviac ich stihol Gordie Howe - 883.