Sloboda, rovnosť, bratstvo? Zo slávnej trojice hodnôt, ktoré vniesla do histórie Veľká francúzska revolúcia, je Vegas Golden Knights jasné, ktorú by si vybrali ako najdôležitejšiu.

Tá prvá to určite nebude, pretože voľnosť padá na oltár systému a náročného trénera Petera DeBoera. Každý má svoju presnú úlohu, namiesto prílišnej kreativity je dôležitejšie dodržiavanie taktiky a práca na detailoch. Bratstvo, teda súdržnosť, tu určite platí, ale to vám v play off povie každý hokejista.
V čom je však cesta Vegas unikátna, je rovnosť. Nikto z celého kádra nemá v semifinálovej sérii proti Montreal Canadiens viac ako tri body, ale aspoň jeden si v štyroch dueloch pripísalo už 16 hráčov!

Roy v predĺžení vyrovnal sériu

Prekvapujúce je, že medzi nimi nie je Mark Stone, ktorý strávil na ľade najviac zo všetkých útočníkov, spolu 82 minút. Kapitán však predstavuje skôr výnimku potvrdzujúcu pravidlo a navyše prispieva inak - to nakoniec dokazuje aj nominácia na Selke Award pre najlepšie brániaceho útočníka v celej NHL.
DeBoer rozprestrel sily v zostave takmer rovnomerne, takže tento stroj sa môže spoľahnúť na všetky svoje súčiastky.
"Toto je story našej sezóny a nášho play off," povedal tréner pred pondelkovým presunom z Montrealu na piaty duel série v Las Vegas (streda 2:00 SELČ; Nova Sport 1 a NHL.tv). "Keď sa pozriete na počet chlapcov, ktorých sme využili, a počet chlapcov, ktorí nejakým spôsobom prispeli k výhram, či už na tabuli strelcov, alebo inými spôsobmi. To je dôvod, prečo sme tu, prečo sme sa dokázali dostať cez možno najkvalitnejší tím ligy Colorado. O tom je celé naše mužstvo."
Vďaka šírke kádra a schopnosti rozprestrieť energiu a prínos do všetkých formácií idú Golden Knights stále ďalej. Vďaka tomu sa vracajú do sérii, tak ako vo štvrtom semifinále, v ktorom vyrovnali na 2:2 na zápasy. Vďaka tomu sa vracajú do samotných duelov, tak ako vo štvrtom semifinále, v ktorom prehrávali 0:1, ale potom deväť minút pred koncom tretiny vyrovnal obranca Brayden McNabb a v predĺžení potom rozhodol Nicolas Roy.
"Sme odolná partia, ktorá sa nikdy nevzdáva. Stále do toho ideme naplno a bojujeme až do konca," pochvaľoval si forvard Jonathan Marchessault.

Karlsson a McNabb zariadili vyrovnanie

Vďaka šírke kádra ani nebolo cítiť, že chýbal prvý center Chandler Stephenson, ktorý by sa mohol vrátiť v piatom zápase. Vďaka šírke kádra ani nevadilo, že nechytal preťažený hrdina play off Marc-Andre Fleury, ale v kritickom zápase dostal prednosť Robin Lehner, ktorý predtým chytal naposledy 30. mája - aj medzi brankármi môže Vegas rozprestrieť kvalitu medzi viacerých mužov.
To isté platí o zostave pred nimi. Aj v semifinále nakoniec tá rovnosť medzi hráčmi dospela do bodu, že v prípade útočníkov zaujme skôr skvelá hra bez puku a obrancovia strieľajú góly. V štyroch dueloch proti Canadiens dali forvardi len tri, z toho dva dal mladík Roy. Bekovia ich už majú na konte naopak sedem: Alex Pietrangelo tri a ďalší štyria (Shea Theodore, Alec Martinez, Nick Holden a McNabb) jeden.

"Nie je dôležité, kto strieľa góly. Dôležité je, že tam skrátka padajú," vyhlásil v pondelok Pietrangelo, ktorý v roku 2019 ako kapitán priviedol St. Louis Blues k Stanley Cupu.
"Často sa rozoberá, že forvardi neskórujú. Ale oni sa do tých šancí dostanú a svojou hrou ich vlastne chytajú aj pre nás. Verím, že keď budeme naďalej hrať svoj nátlakový hokej, tak sa to zlomí a začne to tam padať aj im," dodal.

lehner gm4

"Je super, že sme tú sériu vyrovnali, ale myslím si, že by mal prísť čas, keď musia prevziať opraty veľkí hráči. Tri góly od útočníkov v štyroch zápasoch sú jednoducho málo," uznal Marchessault. "Jedna vec je neskutočný brankár (Carey Price) na druhej strane, ale minulý rok to bolo proti Dallasu a Vancouveru rovnaké. Na to sa nemôžeme vyhovárať. Treba nájsť riešenie v čo najkratšom čas a musíme tímu pomôcť lepšou produktivitou."
Okrem Pietrangela majú v semifinále na konte tri body už len ďalší bek Theodore (1+2) a útočník William Karlsson (0+3). Päť hráčov bodovalo dvakrát a osem raz. V celom play off bodovalo už 21 hokejistov Golden Knights a bez bodu ostali len dvaja účastníci: útočník Dylan Sikura, ktorý odohral v dvoch dueloch 20 minút, a center Cody Glass s časom 12:59 vo svojom jedinom štarte.
Vegas v tomto pripomína iného semifinalistu - New York Islanders, ktorých séria proti Tampa Bay Lightning bola pred štartom pondelkového zápasu tiež 2:2 na zápasy.
"Vždy som hovoril, že individuálni hráči vám môžu pomôcť vyhrať zápas, ale šampionát vyhrávajú jedine tímy," vyhlásil ich generálny manažér Lou Lamoriello.
Ani v jeho klube nevyčnieva veľa hviezdnych jedincov, aj tam sa môžu spoľahnúť na šírku kádra. Aj tam využívajú to, že play off nevyhrávajú hviezdy, ale tímy.
Aby však v jednej sérii bodovalo toľko členov kádra, to dokážu len rytieri z Nevady.