1027

Nováčik Vegas Golden Knights si pochutnal na Colorado Avalanche a porazil ho výsledkom 7:0. Brankár Oscar Dansk, ktorý dostal priestor kvôli zraneniam Marc-Andre Fleuryho a Malcolma Subbana, predviedol 32 úspešných zákrokov. Vegas vyhrali piaty zápas v rade a pokračujú tak vo fantastickom štarte.

Do programu zasiahli aj dvaja Slováci. Chicago Blachkawks s Richardom Pánikom doma podľahli Nashville Predators 1:2. Pánik po novom hral v druhej formácii po boku Patricka Kanea a Nicka Schmaltza. Svoje bodové konto nerozšíril a jeho bilancia v aktuálnej sezóne tak predstavuje osem bodov za päť gólov a tri asistencie. Marko Daňo sa v drese Winnipeg Jets objavil na ľade prvýkrát od 17. októbra, na svoj prvý bod v novej sezóne však stále čaká. Jaromír Jágr opäť chýbal v drese Calgary, ktoré podľahlo Dallasu 1:2.
Vegas Golden Knights - Colorado Avalanche 7:0
Domáci dosiahli svoju doteraz najvyššiu výhru vo svojej krátkej histórii, víťaznú sériu predĺžili na päť zápasov a naďalej patria k najlepším celkom celej ligy. "Vôbec veľmi ma to neprekvapuje. Myslím, že získali veľa dobrých hráčov v rozširovacom drafte. A v tejto lige nezáleží na tom, proti komu nastupujete, vždy na tú výzvu musíte byť pripravení," ponúkol svoj postreh obranca porazených Erik Johnson.
Na debakel Avalanche to pritom dlho vôbec nevyzeralo. Po bezgólovej úvodnej tretine Colorado prestrieľalo svojho súpera pomerom 10:1 počas úvodných ôsmich minút druhej časti. Lenže potom sa skončili gólom štyri zo šiestich streleckých pokusov Golden Knights a bolo prakticky rozhodnuté. Siedmym gólom sezóny prispel k úspechu medzi siedmimi úspešnými strelcami aj útočník James Neal, premiérovým čistým kontom v NHL všetko podčiarkol dvadsaťtriročný švédsky gólman Oscar Dansk, ktorý dostáva priestor počas zdravotných problémov, ktoré majú Marc-André Fleury a Malcolm Subban.
"Páčilo sa mi, ako sme do zápasu vstúpili. Tých prvých desať minút sme hrali perfektne, ale potom to bolo celkom vyrovnané. Takže potom máte trochu obavy, keď nastupujete na druhú tretinu, ako si s tým poradíte. Potom je vždy dobré dať prvý gól... No a potom už sme sa nedali zastaviť," opísal vývoj duelu útočník úspešného nováčika súťaže David Perron.

Chicago Blackhawks - Nashville Predators 1:2
Obaja súperi spolu odohrali ďalšiu vyrovnanú bitku po necelých dvoch týždňoch. Kým v prvom prípade boli Blackhawks zásluhou gólu Brandona Saada úspešnejší a vyhrali 2:1 po predĺžení, tentoraz nezískali body ani napriek vedúcemu gólu v podaní Artema Anisimova, ktorý trafil v oslabení na konci prvého dejstva. Aj preto, že im stál v ceste Pekka Rinne, ktorý si pripísal 43 zákrokov. Už na začiatku 32. minúty rozhodol Craig Smith.
Chicago tak muselo vstrebať štvrtú porážku z posledných piatich zápasov. Po fantastickom odraze do sezóny v podobe vysokých výhier nad Pittsburghom (10:1) a Columbusom (5:1) ako keby Blackhawks hľadali svoju tvár. Z ďalších deviatich duelov ich šesť končili ako porazení. Predators naopak v úvode sezóny dvakrát nebodovali, ale potom vyhrali päť zápasov z ôsmich. Richard Pánik v drese porazených nebodoval v druhom zápase v rade.

Carolina Hurricanes - St. Louis Blues 1:2
Dmitrij Jaškin, ktorý presedel predchádzajúce dva zápasy po rozhodnutí kouča len na tribúne, otvoril skóre v 35. minúte, keď priamo k nemu medzi kruhy vyrazil gólman Cam Ward strelu z hokejky Oskara Sundqvista od modrej čiary. Jaškin si dokázal vytvoriť priestor, pokryl si puk, zamietol ho do odkrytej bránky a mohol oslavovať.
Gól bol aj výsledkom dobrého napádania v podaní Blues. "Práve taký bol náš plán. Snažiť sa ich držať pod tlakom. Hrali už včera, takže boli unavení," pripomenul Jaškin štvrtkovú výhru Hurricanes 6:3 na ľade Toronta. "Každé striedanie sme chceli odohrať v ich pásme. A prinieslo to svoje ovocie."
Carolina síce odpovedala vďaka gólu Jeffa Skinnera, ale Brayden Schenn v polovici tretieho dejstva rozhodol o tom, že Blues bodovali v piatom dueli v rade a štyri z nich vyhrali. Carolina doma prehrala tretíkrát za sebou.

New Jersey Devils - Ottawa Senators 5:4 po nájazdoch
Drámu piatkového programu odohrali New Jersey Devils proti Ottawa Senators. Hostia viedli v čase 17:14 už 2:0, aj vďaka príspevku kapitána Erika Karlssona. Ofenzívne ladený švédsky bek si v šiestom vystúpení v sezóne pripísal deviatu asistenciu. Ešte pred prvou prestávkou ale znížil Jimmy Hayes po tom, ako ho Pavel Zacha našiel rozbehnutého na kruhu.
V druhej tretine navyše triafali len domáci: Adam Henrique v presilovke vyrovnal a Brian Gibbons po ďalšej Zachovej vydarenej asistencii dokonal obrat. Ten navyše v 55. minúte zvýraznil Damon Severson. Rozhodnuté však ešte nebolo. Senators odvolali gólmana Mikea Condona a za poslednú minútu a štvrť vyrovnali, keď siedmykrát v sezóne trafil Mark Stone a prvýkrát Christopher DiDomenico. Nájazdy rozhodol vo štvrtej sérii vydarenou fintou Jesper Bratt.
"Chcel som, aby gólman uveril, že budem strieľať, ale ja som pritom zakončil bekhendom. Každý hráč má niečo, na čom viac pracuje, vďaka čomu potom presne viete, čo robiť, keď dôjde na nájazdy," vyhlásil Bratt. "Tréner mi povedal, nech idem na to, tak som išiel a len som chcel predviesť tú moju vec. Bol som v pohode a nakoniec to bolo veľmi ľahké."