Vedenie 2:0 a potom tretina hrôzy

Deň po debakli s Nemeckom slovenská reprezentácia na svetovom šampionáte IIHF opäť zlyhala. V zápase s Bieloruskom stratila dvojgólový náskok a po štyroch inkasovaných góloch v tretej tretine sa jej nádeje na postup do štvrťfinále rozplývajú v hmle. Tím Zdena Cígera má na konte šesť bodov, ale čaká ho drsný trojboj: Kanada, Fínsko, USA.

"Ako môžeme z 2:0 prehrať zápas? Rád by som vedel odpoveď. Viedli sme a začali sme brániť, čakali sme, čo urobia. Stáli sme na mieste a oni to využili. Štve ma to, mali sme to dobre rozbehnuté a zase sme to prehrali," povedal pre TASR útočník Tomáš Jurčo.

Ani v štvrtom zápase na turnaji Slováci neoslnili, ale dve tretiny sa zdalo, že mátožných Bielorusov, ktorí boli bez bodu po troch vysokých porážkach s favoritmi skupiny, predsa len zdolajú.

Slovákov dostali v prvej tretine do problémov časté vylúčenia, ale súper bol v útoku úplne jalový, nepremenil ani dlhú dvojnásobnú presilovku, pokým rovnakú výhodu po 47 sekundách druhej tretiny tretím gólom na turnaji využil slovenský kapitán Andrej Sekera.

Detroitský Jurčo síce utrpel krvavé zranenie tváre, ale po zošití rany desiatimi stehmi sa objavil na ľade s košíkom na tvári a perfektným tečom strely Juraja Mikuša tesne po vypršaní ďalšej presilovky zariadil dvojgólové vedenie.

Po druhej pauze však prišla ťažká nočná mora. Doteraz neškodným Bielorusom pomohol vrátiť sa do hry Mikušov teč málo nebezpečnej strely Kirila Gotoveca, ktorý zmiatol gólmana Júliusa Hudáčka.

Ešte o niečo horšie bolo slovenskému tímu, keď sa po rýchlom protiútoku a páde pri mantineli zranil Michal Sersen, ktorého museli z ľadu odviezť na nosidlách.

Ďalšia ťažká chvíľa nasledovala v 49. minúte, keď Martin Réway zabudol brániť a rozbehnutý Artur Gavrus druhýkrát prepálil Hudáčka.

Slováci sa prepadli do depresie, pokým bieloruská zostava po ľade zrazu lietala. Kouč Cíger neprebral svoj tím z letargie ani pri oddychovom čase.

Ďalšiu slovenskú chybu trestal pri prečíslení Andrei Stepanov a dokonalý obrat výsledku dovŕšil v 58. minúte Charles Linglet. Hra bez brankára už k zníženiu neviedla a záverečná hromadná potýčka podčiarkla márnosť slovenského snaženia.

Tréneri aj hráči pred štartom šampionátu dúfali v 10-12 bodov po prvých štyroch zápasoch. Slovensko ich ale má len šesť a pred sebou tých najťažších súperov... "Musíme sa z toho otrepať, nevzdávame sa. Na tomto turnaji sa stalo už viacero prekvapení a každý súper je zdolateľný," verí v malý zázrak Marko Daňo.

Švajčiari zdolali Lotyšov

Skvelý návrat do zápasu sa podaril v moskovskej skupine majstrovstiev sveta Lotyšom, ktorí prehrávali so Švajčiarskom po dvoch góloch útočníka Minnesota Wild Nino Niederreitera už 0:3.

Pobaltský tím ale vyrovnal a odpovedal aj na gól Svena Andrighetta z Montreal Canadiens. Až minútu a pol pred koncom riadneho hracieho času rozhodol o švajčiarskej výhre 5:4 Eric Blum, ktorý v utorkovom dueli v predĺžení zariadil aj výhru 3:2 nad Dánskom.