Vasilevskiy má dôveru Tampy. Zvládne prípadne bremeno finále?

Autor Michael Langr / NHL.com

V minulej sezóne sa Ben Bishop dostal medzi troch finalistov Vezina Trophy, ale pred play off sa zranil a Tampa Bay Lightning prehrali v prvom kole s Montreal Canadiens 0:4 na zápasy.

V tomto ročníku doviedol rovnaký gólman Tampu až do finále Stanley Cupu. V jeho druhom zápase proti Chicago Blackhawks sa však opäť zranil a zatiaľ nie je známe, či bude schopný chytať. Zvládol by tentoraz celok z Floridy ťarchu vyraďovacej série aj bez svojej jednotky?

Podľa záveru druhého zápasu sa zdalo, že áno. Ruský náhradník Andrei Vasilevskiy doviedol Lightning k víťazstvu, keď sa do bránky postavil sedem minút pred koncom a nepustil ani jednu z piatich striel. V tohtoročnom play off odchytal v troch zápasoch 54 minút, dostal štyri góly z 38 striel (úspešnosť 89,5) a jeho priemer činí 4,43 gólu na zápas.

Bishop má za sebou v tohtoročnom Stanley Cupe 22 štartov, tri čisté kontá, úspešnosť 91,8 percenta a priemer 2,2.

"Zatiaľ neviem, kto bude chytať. Uvidíme pred zápasom," povedal v nedeľu Jon Cooper, kouč Tampy.

Bishop nedochytal druhé finále kvôli nešpecifikovanému zraneniu. Prvýkrát odstúpil v polovici tretej tretiny, potom sa na krátko vrátil a necelých osem minút pred koncom definitívne opustil ľad.

Dvadsaťročný Vasilevskiy je spolu s Johnom Gibsonom z Anaheim Ducks považovaný za najlepšieho brankára medzi nováčikmi NHL. V roku 2012 zažiaril na majstrovstvách sveta juniorov, minulý rok bol jednotkou ruskej Ufy a v play off KHL odchytal 18 zápasov.

"Plne mu dôverujeme. Na zimáku trávi šesť až osem hodín. Pracuje extrémne tvrdo. Je pripravený, možno najlepšie zo všetkých. Myslím si, že mu pomohlo, že bol v play off hodený rovno do hlbokej vody," uviedol kapitán Lightning Steven Stamkos.

"Hrali sme veľa ťažkých zápasov a kedykoľvek (Bishop) potreboval odpočinok, on ho zastúpil. Chytal v rôznych situáciách, na začiatku dostal pár gólov, ale nepoložilo ho to. Rovnako ako v poslednom zápase: prišiel, chytal dobre a vyhrali sme."

V rovnaký scenár verí Stamkos a jeho spoluhráči aj pre tretí zápas série, ktorý sa hrá v pondelok večer (utorok 2.00 SELČ) v chicagskej hale United Center. Nech už bude v bránkovisku Tampy stáť ktokoľvek.