NHL si užíva 'epidémiu' unikátnych hetrikov

Osvedčení strelci a nenápadní pracanti sa predháňajú v tom, kto dá tri góly nezvyčajnejším spôsobom

Autor Josef Cafourek / NHL.com/sk

Každý strelený hetrik je radosť a zábava. V poslednom čase však v NHL geometrickým radom pribúda takých, na ktoré pasuje prívlastok 'netradičný'.

Jeden taký nakoniec padol aj v piatok. Michael Grabner z New York Rangers si pri ňom pomohol dvoma gólmi do prázdnej bránky pri zúfalej snahe Carolina Hurricanes dohnať manko bez brankára na ľade.

Len prvý gól, ktorým rakúsky útočník dostal manhattanský tím do vedenia 2:1, bol dosiahnutý 'bežným' spôsobom, keď si Grabner vybojoval miesto pred obrancom Justinom Faulkom a dorazil do siete perfektnú prihrávku Kevina Shattenkirka.

"Kevin mal celý čas hlavu hore a snažil sa ma nájsť, takže ja som sa len potreboval dostať na miesto, kam mi potom poslal skvelú prihrávku," ďakoval Grabner, ktorého kouč Alain Vigneault pravidelne posiela na ľad, keď majú Rangers v záverečných minútach hájiť tesný náskok.

Práve taká chvíľa nastala aj v piatok v Madison Square Garden, keď Hurricanes už v 58. minúte odvolali gólmana Scotta Darlinga. Toporná snaha hostí ale k ničomu neviedla, Ryan McDonagh vyviezol puk z obranného pásma a Grabner mal kopu času na strelu do opustenej bránky.

Excelentný korčuliar o minútu neskôr pridal svoj tretí gól, keď dohnal poskakujúci puk a z ostrého uhla ho bekhendom usmernil medzi tyče. Občas sa dajú vidieť aj takéto hetriky - a z Grabnera je s trinástimi zásahmi najlepší strelec Rangers.

Toto je však len začiatok zoznamu hetrikových kuriozít.

Už v prvom zápase sezóny trikrát skóroval posledný držiteľ Art Ross Trophy Connor McDavid z Edmonton Oilers a súperi z Calgary Flames len pozerali, ako mu kmitajú nohy.

"Bolo v pláne hrať naňho osobku... Ale to sa vtedy veľmi nevydarilo. Keď ho necháte rozbehnúť sa v strednom pásme, jeho rýchlosť potom vyzerá ako z inej planéty," tvrdil český útočník Flames Michael Frolík.

McDavida ale okamžite dokázal tromfnúť Alex Ovechkin z Washington Capitals, ktorý nastrieľal hetriky v prvých dvoch zápasoch sezóny: 5. októbra proti Ottawa Senators a o dva dni neskôr nešetril ani Montreal Canadiens, ktorým pribalil na cestu dokonca štyri góly.

Kapitán New York Islanders John Tavares zase zažíval radosť z hetriku dvakrát v priebehu troch zápasov. Akoby tým hviezdy ligy inšpirovali aj ďalších hráčov, ktorým sa podaril výnimočný strelecký výkon.

Blake Wheeler z Winnipeg Jets na konci októbra trikrát skóroval do siete Pittsburgh Penguins počas prvej tretiny. Rus Artem Anisimov z Chicago Blackhawks a dvadsaťjedenročný Švéd Adrian Kempe z Los Angeles Kings dokázali dať hetrik pre zmenu v priebehu tretej tretiny.

A kedysi sviatočný strelec Radek Faksa, ktorý až do 29. novembra nedal v žiadnom zápase NHL viac ako gól, v Las Vegas trikrát trafil do siete Golden Knights za necelých sedem minút druhej tretiny. Vrátane dvoch zásahov v priebehu ôsmich sekúnd.

"Je fajn vidieť hráča, ako je Radek, že si užíva taký úspech," radoval sa aj dallaský kapitán Jamie Benn.

Center tretej formácie Stars má pritom od kouča Kena Hitchcocka hlavne defenzívne úlohy proti najlepším formáciám súperov. Napriek tomu je z Faksu momentálne druhý najlepší český strelec v lige za Davidom Pastrňákom z Boston Bruins.

A sú tu aj ďalšie unikáty: Sean Monahan z Calgary a jeho tri presilovkové góly vo Philadelphii. Gabriel Landeskog si v polovici novembra proti Capitals pomohol k hetriku aj premeneným trestným strieľaním - ani to nie je práve štandardná cesta.

Útočník Arizona Coyotes Anthony Duclair si pripísal tretí gól v zápase proti Ottawe v predĺžení. Wayne Simmonds z Philadelphia Flyers zase vďaka hetriku proti San Jose Sharks oslávil aj malé jubileum - 400. bod v NHL.

Tridsaťšesťročný Radim Vrbata z Florida Panthers síce čakal na prvý zásah v novom klube do deviateho zápasu, ale hneď k nemu proti Anaheim Ducks pridal aj ďalšie dva. Odštartovať gólový účet po prestupe rovno hetrikom, to je ďalší unikát.

Niekedy môže hetrik poslúžiť aj ako pocta. V deň, keď bol skvelý fínsky útočník Teemu Selanne uvedený do Hokejovej siene slávy v Toronte, nastrieľal jeho krajan z Caroliny Teuvo Teravainen tri 'kúsky' proti Dallasu.

Legendárny 'fínsky blesk' zažil počas svojej zámorskej kariéry až 22 večerov, keď strelil minimálne tri góly - a vždy to nadšene oslavoval.

Rovnako ako strelci tohtoročných hetrikov, z ktorých sa vykľuli malé unikáty.