Tatar-goal 2-11

Čakal. Na svoje pomery čakal dlho. A nakoniec sa dočkal.
Kapitán Pittsburgh Penguins Sidney Crosby nedal gól v desiatich zápasoch po sebe, ale v nedeľu proti St. Louis Blues to prelomil a dostal sa na métu 400 gólov v kariére. Okrem toho začal aj piatku stovku zásahov v lige, keď v závere trafil do prázdnej bránky.

Tomáš Tatar bol hlavnou hviezdou zápasu Detroit Red Wings proti Washington Capitals, keď strelil dva góly vrátane rozhodujúceho v predĺžení. Jaroslav Halák v bránke New York Islanders kryl 39 striel súpera, ale trikrát inkasoval a Calgary Flames sa tešili z tesnej výhry 3:2. Zdeno Chára bol pri víťazstve Boston Bruins nad New Jersey Devils 5:3.
Washington Capitals - Detroit Red Wings 4:5 po predl.
Detroit Red Wings zažili druhýkrát za dva dni poriadnu prestrelku a hoci opäť stratili trojgólové vedenie, tentoraz vybojovali výhru. Po piatkovej porážke 6:7 po predĺžení na ľade New York Islanders sa radovali z triumfu 5:4 rovnako po nadstavení na ľade Washington Capitals.
A to najmä vďaka Tatarovi. Slovenský forvard sa prvýkrát presadil v druhej tretine, keď zvýšil náskok Red Wings už na 4:1. Capitals však dokázali vyrovnať vďaka trom gólom v záverečnej časti a duel dospel do predĺženia. V ňom sa opäť dostal k slovu dvadsaťsedemročný Slovák, keď sa po necelých troch minútach nadstavenia dostal do prečíslenia s Dylanom Larkinom a zavesil po blafáku do bekhendu.
"Obával som sa, že by to mohlo dopadnúť podobne ako proti Islanders," vydýchol si Tatar. " Nechceli sme, aby sa to opakovalo. Po tom stretnutí sme sa cítili veľmi zle. Keby sme takto prehrali dva zápasy po sebe, bolo by to naozaj mizerné. Takže som šťastný, že sme získali dva body."
Domácich Capitals nezachránil ani Alex Ovechkin, ktorý skóroval a pridal aj prihrávku. Strelil tak už 33. gól v sezóne, čím vyrovnal svoj výkon z minulého ročníka.

St. Louis Blues - Pittsburgh Penguins 1:4
Crosby nie je zvyknutý na to, aby nedal gól v desiatich zápasoch po sebe. Ale ten 400. nakoniec dosiahol ako siedmy z aktívnych hráčov a 95. v histórii NHL.
"Je to pekné," povedal kapitán Penguins. "Síce bolo ťažké čakať tak dlho, ale o to krajšie je, že sa to nakoniec podarilo pred očami môjho otca, ktorý toho v živote veľa obetoval, aby som vôbec mohol hrať hokej."
"Bol to typický Crosbyho gól. Nevidel som nikoho iného, kto by ich dal tak veľa z podobnej pozície," usmial sa kouč Pittsburghu Mike Sullivan a narážal pri tom na jubilejný zásah s nulového uhla.
Na druhý gól Crosbyho v zápase prihral Dominik Simon, ktorý ešte predtým vďaka učebnicovému dôrazu obral o puk Alexa Pietrangela, pripravil gól pre Rileyho Sheahana a rázne tak ukončil päťzápasové čakanie na bod.

New York Islanders - Calgary Flames 2:3
Flames uspeli vonku, hoci špecialista na tieto zápasy David Rittich chytal len 1,1 sekundy potom, ako v úplnom závere vystriedal zraneného Mikea Smitha. Jaroslav Halák na druhej strane predviedol 39 úspešných zákrokov a zaznamenal úspešnosť 92,9 percenta.
Islanders síce viedli už 2:0, ale Flames otočili vývoj zápasu vďaka dvom gólom Matthewa Tkachuka. Na obidva prihral český útočník Michael Frolík.
"Dnes sa mi páčila naša lavička," povedal kouč kanadského tímu Glen Gulutzan. "V záverečnej časti to bolo naozaj dobré, hráči spolu veľa hovorili a začali na súpera tlačiť. Boli sme stále lepší a to je veľmi dobré znamenie."

Vegas Golden Knights - Philadelphia Flyers 1:4
Najlepší nahrávač ligy Jakub Voráček prvýkrát po ôsmich zápasoch nebodoval, ale pozornosť na seba strhli jeho krajania.
Michal Neuvirth v bránke zlikvidoval 38 z 39 streleckých pokusov inokedy doma veľmi produktívnych a úspešných Golden Knights a bol spolu s útokom Travis Konecny - Sean Couturier - Claude Giroux, ktorý dokopy nazbieral sedem bodov, hlavným strojcom prekvapujúcej výhry Flyers.
"Dnes sme neboli dosť hladní," stručne zhrnul kouč Gerard Gallant dianie v domácom zápase, v ktorom Vegas ešte len štvrtýkrát v sezóne nezískali ani bod.
Obranca Radko Gudas zaznamenal premiérový gól v sezóne, keď sa presadil strelou cez celé ihrisko pri power play Vegas. Jeho tím zvíťazil už štvrtýkrát v rade.

Ostatné zápasy:Winnipeg Jets - New York Rangers 1:3Washington Capitals - Detroit Red Wings 4:5 po predl.Dallas Stars - Vancouver Canucks 0:6Buffalo Sabres - Colorado Avalanche 4:5New Jersey Devils - Boston Bruins 3:5Anaheim Ducks - San Jose Sharks 2:3 po nájazdoch
Ani v zvyšných piatich zápasoch sa žiadny z domácich tímov nemohol radovať z víťazstva.
Stars od Canucks nečakane schytali slušný debakel. Žiadny z elitných útočníkov Dallasu nenašiel recept na prekonanie Jacoba Markstroma ani pri jednom z 30 streleckých pokusov.
S návratom dištancovaného Brada Marchanda do zostavy sa Bruins zastavil bodový prísun Davida Pastrňáka. Druhýkrát v rade vyšiel naprázdno. Tentoraz však nemusel byť smutný, jeho tím sa po sobotnej porážke vrátil na víťaznú vlnu. Zdeno Chára za viac ako 26 minút na ľade nepremenil dve strely na bránku, zaznamenal dva mínusové body a odsedel si dve minúty na trestnej lavici.