Úvod play off: Uspeli domáci Pens, Tampa a St. Louis

Pozrite sa na súhrn 1. zápasov play off.

Tampa Bay Lightning - Detroit Red Wings 3:2

Alex Killorn si v deviatej minúte tretej tretiny našiel puk, ktorý od mantinelu nahodil Tyler Johnson a zo vzduchu ho sklopil za Jimmyho Howarda. Stav 3:2 vydržal až do konca a Tampa Bay Lightning oslavuje prvú výhru v sérii úvodného kola play off Východnej konferencie s Detroit Red Wings.

Druhý duel je na programe v piatok.

Hrdinom zápasu bol ale nepochybne ruský útočník Nikita Kucherov, ktorý dal úvodné dva góly víťazov a pred rozhodujúcou akciou obral za bránkou o puk Darrena Helma.

Dvadsaťdvaročný Rus sa prvýkrát presadil v čase 6:23, keď zakončil rýchly protiútok strelou pod hornú tyčku bránky Jimmyho Howarda, ktorý dostal opäť prednosť pred Petrom Mrázkom. Druhý zásah zaznamenal v 30. minúte, kedy vyrovnal na 2-2. Brankára Red Wings prekonal na dvakrát z dorážky.

Tomáš Tatar (16:02 minúty, 1 strela) asistoval pri prvom góle Red Wings, ktorý dal Mike Green. Tomáš Jurčo sa na ľade v drese hostí neobjavil

Pittsburgh Penguins - New York Rangers 5:2

Forma, ktorú Pittsburgh Penguins nabrali v závere základnej časti, ich neopustila ani na štarte play off. V prvom zápase série proti New York Rangers im pomohol k výhre 5-2 hattrick Patricea Hornqvista i 35 zákrokov debutanta vo vyraďovacej časti gólmana Jeffa Zatkoffa.

Zatkoff sa objavil v bránkovisku Penguins ako náhrada za Marca-Andre Fleuryho, ktorý tak s doznievajúcimi príznakmi otrasu mozgu vynechal už šiesty duel v rade.

O jednotku medzi tyčami ale prišli v priebehu stretnutia aj Rangers. Henrik Lundqvist nechytal posledné dve tretiny kvôli zraneniu oka a do bránky išiel Antti Raanta, ktorý predviedol 16 zásahov.

Lundqvist prišiel k úhone 48 sekúnd pred koncom prvej tretiny. Obranca Penguins Ian Cole vystrelil, Lundqvist si pripísal zákrok, ale bek Rangers Marc Staal, ktorý bol pred bránkoviskom, zasiahol čepeľou hokejky vlastného gólmana do otvoru pre výhľad v maske.

Lundqvist síce ešte pokračoval, ale o 31 sekúnd neskôr inkasoval prvý gól po Hornqvistovej dorážke, kedy do konca úvodnej tretiny chýbalo necelých 18 sekúnd.

Druhý zápas je na programe v sobotu.

St. Louis Blues - Chicago Blackhawks 1:0 po predĺžení

9:04 minúty uplynulo z predĺženia prvého zápasu úvodného kola play off Západnej konferencie. Útočník David Backes prihrával pozdĺž bránkoviska, ale trafil korčuľou Trevora van Riemsdyka, od ktorej sa puk odrazil za chrbát prekvapeného Coreyho Crawforda.

St. Louis Blues majú vďaka výhre 1:0 nad obhajcom Stanley Cupu Chicago Blackhawks o krok bližšie k postupu.

Druhý zápas je na programe v piatok

Skvelý výkon v domácej bránke predviedol Brian Elliott, ktorý mal 35 zákrokov, vrátane siedmich v predĺžení. Bol to jeho prvý zápas v play off od roku 2013. Crawford mal na opačnej strane len 17 zásahov za 69 minút.

V zostave Chicaga naposledy chýbal dištancovaný obranca Duncan Keith, šancu tentokrát nedostal ani útočník Richard Pánik.