Cayden Primeau

Majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov vo Vancouveri vyvrcholia súbojom USA s Fínskom. Američania v piatkovej semifinálovej bitke v Rogers Arene zvíťazili nad Ruskom 2:1. Fíni potvrdili úlohu favorita v dueli proti Švajčiarsku a vyhrali 6:1. Sklamaní semifinalisti sa budí snažiť napraviť si chuť v dueli o bronz v sobotu o 22:00 SEČ. Finále sa začne o štyri hodiny neskôr.

Oslavoval aj Kazachstan, ktorý proti Dánsku vybojoval udržanie sa medzi elitou a nebude chýbať na budúcom šampionáte v Ostrave a v Třinci. Dánov tam nahradí Nemecko, ktoré si zaistilo postup pred necelý mesiacom. Po stredajšej výhre 4:3 Kazachstan zvíťazil nad Dánskom v druhom dueli súboja na dva víťazné zápasy 4:0.
Rusi ostávali po štvrťfinálovom vyrazení Švédska sa Švajčiarska už jediným neporazeným tímom na turnaji, ale v boji o finále našli premožiteľa. "Je to úžasné. Aj naposledy na kanadskej pôde sa to pre Američanov skončilo víťazstvom," pripomenul útočník Ryan Poehling dva roky starý triumf USA z Montrealu a Toronta.
USA sa radovali vďaka gólom Olivera Wahlstroma a Alexandera Chmelevskiho, brankár Cayden Primeau sa pod postup podpísal 35 úspešnými zákrokmi. Jediný gól porazených strelil Grigori Denisenko a brankár Pyotr Kochetkov pochytal 25 z 27 striel.
Gólový účet zápasu otvoril v čase 14:29 Wahlstrom, ktorý trafil po prieniku Logana Cockerilla. Dvojgólový náskok tímu trénera Mikea Hastingsa v 26. minúte zariadil Chmelevski, ktorý v presilovej hre premenil prihrávku Jacka Hughesa, jasného favorita na prvú pozíciu tohtoročného draftu NHL.
"Hrať na juniorských majstrovstvách sveta a získať zlato, o tom som sníval už ako malý chlapec," radoval sa sedemnásťročný útočník Jack Hughes, keď sa priblížil k triumfu.
Rusi v predchádzajúcich piatich zápasoch strelili 23 gólov, vrátane osemgólovej nádielky v štvrťfinále proti Slovensku. Je to druhý najvyšší počet po Kanade(24), ale v semifinále dokázali Primeaua prekonať len raz. Z pravej strany z uhla ho prestrelil Denisenko, ale potom už syn bývalého útočníka Detroit Red Wings, Hartford Whalers, Carolina Hurricanes a Philadelphia Flyers Keitha Primeaua neinkasoval.
Druhé semifinále žiadnu veľkú drámu neprinieslo. Švajčiarsky gólman Luca Hollenstein bol hrdinom štvrťfinále proti Švédsku a výhru 2:0 vychytal 41 úspešnými zákrokmi, ale proti Fínsku opúšťal bránku už v ôsmej minúte za stavu 0:4.
Sen o historickom postupe Švajčiarska do finále sa začal rozplývať po 40 sekundách, keď sa ako prvý presadil Jesse Ylonen. V 3. a 6. minúte dvakrát skóroval Aarne Talvitie a po góle obrancu tímu Chicago Blackhawks Henriho Jokiharjua sa do bránky namiesto Hollensteina postavil Akira Schmidt.
Philipp Kurashev ešte v úvodnom dejstve znížil a polepšil si na šesť gólov na turnaji, ale zápas bol aj naďalej v réžii Fínov. Skóre sa potom už menilo len v druhej tretine trafili Aleksi Heponiemi a Rasmus Kupari, ktorý využil presilovku.
Haponiemi si svoju bilanciu na turnaji vylepšil o štyri body za gól a tri asistencie, Kupari okrem gólu zaznamenal aj dve prihrávky.